Haber

İstanbul’da 5. Uluslararası Arapça Kitap Fuarı Açıldı

Basın Yayın Birliği ve Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği’nin katkılarıyla, bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı’ açıldı. Fuar 28 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

‘5. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı’ kapsamında Arap edebiyatının önde gelen isimlerinin katılımıyla panel ve söyleşilerin yanı sıra çocuk ve gençler için de düzenlenecek etkinliklerle yaklaşık 70 farklı etkinlik gerçekleştirilecek.

İlk gününde kitapseverlerden yoğun ilgi gören fuar Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapılıyor.

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) Başkanı Mustafa Doğru İstanbul Fellowship (Uluslararası Telif Zirvesi) projesiyle 72 ülkeden 200 yayıncıyı İstanbul’da bir araya getirdiklerini, 100 Türk katılımcıyla birlikte 300 yayıncının telif görüşmeleri yaptığını anlatarak, “Kitapların yurt dışında yayılmasıyla alakalı karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunuyoruz ve İstanbul’u kitapların uluslararası düzeyde yayılabildiği bir platform haline getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

5.Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı Genel Koordinatörü Dr. Muhammed Ağırakça ise fuarın Arap dünyasından yayıncıları İstanbul’da buluşturduğunu söyledi.

Fuarın bu yılki sloganının “Kitap Bizi Birleştirir” olarak belirlendiğini anımsatan Ağırakça, “Kültürel ilişkiler devamlıdır. Ülkeler arasında köprüler kuran kitaplar, İslam ümmetinin de yeniden bir araya gelmesine vesile olacak. Fuar ile kitabın bizi birleştirmesini hedefliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

BYB Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek, törende yaptığı konuşmada, “450 metrekarelik küçük bir köşeden 6 bin metrekare kurulum alanına ulaşan fuarımız, 15 ülkeden 200’ün üzerinde yayıncıyı ağırlıyor. Kitap bizi birleştirir sloganıyla yola çıkan ve bu yılki fuarımızda 9 gün boyunca yüzün üzerinde etkinlik, imza günü, panel ve konferans bizleri bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Fuarın Arap ülkeleri dışında düzenlenen ve Arap Yayıncılar Birliği tarafından akredite edilen en büyük kitap fuarı olduğunu anımsatan Kısakürek, “Kıtaların birleşme noktasındaki İstanbul’un çok yakın bir gelecekte telif marketi haline gelmesi inancıyla başladığımız bu fuara, bu yıl 100 binin üzerinde okuyucunun gelmesini hedefliyoruz.” dedi.

5. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı

Tarih: 28 Eylül – 6 Ekim, 10.00 ile 22.00 arası

Yer: Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu