Davet DersleriMultimedyaVideo

Kuran Sizi Nasıl Etkiler – Nouman Ali Khan [Türkçe Altyazılı]

“Ve büyük resmi görebilmek için Kuran’daki her kıssayı- bir çok kıssayı incelemeniz gerekir. Ama bu konuşmada sadece bir göz gezdireceğiz. Benim hayatımı tamamen değiştirdi bu. Gerçekten. Kuran’a bakış açımı değiştirdi,
Kuran’ın dünyadaki -sadece bizim için değil tüm dünya için- işlevi hakkındaki görüşümü değiştirdi. Yağmur hakkında düşünmenizi istiyorum. Dünya’nın her yerinde yağmur yağıyor. Ve tabi yağmur sayesinde Dünya’nın her yerinde bitkiler yetişiyor. Ama yetişen bitkiler aynı türden değil. Farklı farklı ağaçlar, çiçeklerle dolu farklı farklı bölgeler var. Aynı meyve bile olsa, elma mesela. Bir bölgedeki elmaların tadı başka bir yerdeki elmaların tadından tamamen farklı, öyle değil mi? Şimdi, su tıpatıp aynı su. Bildiğimiz H2O. Ama toprakla buluştuğunda oluşan nimetler inanılmaz çeşitlilikte. Ve her birinin kendi işlevi ve kendine göre bir amacı var. Aslında bakarsanız, belirli bir bölgede yetişen bitkiler, o bölgede yaşayan hayvanlar için en uygun  bitkiler. Orada süregelen yaşam için en uygun bitkiler. Ve o aynı bitkiler başka bir yerdeki hayvanları besleyemezler. Arizona gibi kurak bir iklimde yetişen bitkiler, Kuzeydoğu’da yetişen bitkilerle aynı değiller. Hayvanlar ve bitkiler birbirleriyle iletişim içindeler. Peki, niye bütün bunları size anlatıyorum?

Çünkü Allah azze ve celle vahiy indirdiği zaman, tıpkı gökten yağmur indirdiğinde olduğu gibi, bütün insanlar üzerindeki etkisi aynı olmaz. Kuran’ın sendeki etkisi, bendeki etkisiyle aynı değil. Ve benim filizlenme şeklim, olgunlaşma biçimim, topraktan çıkıp hayat bulmam da seninkiyle aynı değil. Her biriniz konuşmacı olmak zorunda değilsiniz ki buna gerek de yoktur. Her biriniz vaiz olmak zorunda değilsiniz ki buna da gerek de yoktur.
Farklı tür bir bitkisin sen. Su aynı su. Bize ilham veren Kuran aynı Kuran. Ama bizden ürettiği hayır çok çok çeşitli.
Bazılarınız sanatçı olacak. Bazılarınız siyasete atılacak. Bazılarınız tarihçi olacak. Bazılarınız akademisyen olacak.
Var olan her bir alana eliniz değecek adeta. Ama hepsi hayır doğuracak, eğer Allah’ın kitabının izinden giderek yapılırsa. Allah’ın kitabının izinden gidilirse şayet.
Ama olayı anlamanızı istiyorum. Eğer kirli suyunuz varsa, belki kirli suyla da bitki yetiştirebilirsiniz. Ama o ürünler mikroplu olur. Ve pis suyla büyütülmüş bitkiyi yemek istemezsiniz. Çünkü bir bakıma içinde zehir vardır bir miktar. Allah’ın kitabıyla direkt ilişkimiz bizim ürettiklerimizi temizler. Tabi bitkiler topraktan çıkınca kendi kendilerini beslemezler. Su ve topraktan beslenen onlardır, ama diğer herkesin besin kaynağı da onlardır. Kuran’ın yolundan giden insanların da etraflarındaki insanları beslemeleri gerekir.”

Videonun tüm yazısı yakında eklenecektir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu