İlimKuran - TefsirTavsiyeler - İpuçları

Kuranı Ezberlemek İçin Pratik İpuçları

Bismillah

رَّبِّ زِدْنِى عِلْمًا

“Rabbim! İlmimi artır.”

1- Niyet

Eğer niyetiniz sırf Allah için değilse, zamanınız ve çabalarınız boşa gidecektir. Sadece mükafatlardan mahrum kalmayacak, günah çizgisinde tehlikeli bir sınıra geleceksiniz. Bu yüzde bu MÜHİM bir meseledir. Niyetiniz ile ilgili şüpheye düşerseniz endişelenmeyin, bu sizin mümin olduğunuza kanıttır. Umutsuz olmayın, neşelenin ve halis bir niyetle Rabbinizin önünde itaat ve tevazu ile eğilerek secdelerinize devam edin.

2- Dua

En önemli silahınız ve Allah ile olan bağlantınızdır. Herhangi bir masrafı yoktur, bu yüzden cimri olmayın. Kullanın, çekinmeyin. Sürekli ve ısrarlı isteklerimizden bıkmayacak bir tek Allah vardır. O’na yönelmemizden hoşnut olur ve kendisine açılan elleri boş çevirmekten hayâ eder. (Tirmizi) Her şeyin bir âdâbı olduğu gibi, duanın da vardır. Gafletle edilen dua kabul edilmez. (Tirmizi) Dua ederken dikkatinizi verin ve samimi olun.

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

“Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” (40/Mü’min-60)

3- Hedef/Plan

Planlı olmayı başaramayanlar, başarısızlığı planlamışlardır. Planlamanın önemi hakkında ne kadar konuşursak konuşalım, az kalır. Bu yüzden, hedeflerinizi belirleyin (gerçekçi ve tutarlı olmalı), bir yere yazın ve bunları hayata geçirin.

4- Ne Zaman Ezberlemeli?

Ezber yapmak için en uygun vakit fecirdir. (Fecir vakti, güneş doğmadan önce ufukta tatlı bir aydınlığın başladığı vakittir.) O’nun, sabah namazına fecrin namazı değil ‘fecrin Kur’an’ı’ demesi size ne anlatıyor?

إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا

“…Çünkü fecrin Kur’ân’ı şahitlidir.” (17/İsra-78)

5- Uyku

Sünnete uyun ve mükafatınızı alın. Şöyle ki, erken uyanıp, uyuklamadan ezberlemeye niyet edin. Çoğumuz fecir vaktinde ezber yapmayı bırakın, gözlerimizi açık bile tutamıyoruz. Bu yüzden, erken uyuyun ve erken uyanın. Sonuçlarını görecek ve hedefe daha da yakınlaşacaksınız. İnşaAllah. Garantilidir!

6- Sistem: En Önemlisi!

Abdestinizi alın.

Kur’an dinleme ve ezberleme uygulamaları kullanın.

(Öneri uygulamalar: Android İçinİOS İçin)

1- Tek seferde bir ayet dinleyin. Dinlerken ayeti parmağınızla takip ederek okuyun. Birlikte okuyor hale gelinceye kadar tekrarlayın, aceleci olmayın. (Seviyenize bağlıdır. Ayetin uzunluğuna ve kelimelerin zorluğuna bağlı olarak ben hala 5-15 kez dinliyorum.) Böylece, kelimeleri yanlış söyleyerek ezberlememiş olursunuz.

2- Sesi kapatın ve kendi kendinize, hâlâ parmaklarınızla takip ederek okuyun. (10-20 kez)

3- Gözlerinizi kapatıp okuyun. 1 ve 2. adımları tamamladıysanız, ayeti gözünüzde canlandırırsınız. (Bu büyülü bir şey değildir. Beyniniz Mushafın görüntüsünü çoktan kaydetmiştir.) Bu şekilde ayeti 10-20 kez veya daha fazla tekrar edin.

4- Artık ayeti bitirdiniz. Aynı adımları 2. ayet için tekrarlayın.

5-Şimdi 1. ve 2. ayetleri birleştirin ve 5 kez tekrarlayın.

6- Bunu dersiniz bitene kadar tekrarlayın. Eğer bu yöntemle çalışırsanız, Allah’ın izniyle, ezberleyeceğinizin ve asla unutmayacağınızın (tamamen) garantisini verebilirim.

☆ Mushaf ☆ 

Kur’an’ı okurken ve ezberlerken hep aynı Mushafı kullanın. Bu şekilde kafanızı farklı Mushafların farklı yazı tipleriyle karıştırmamış olursunuz. Bunun için renkli ve tecvidli Mushafı öneriyorum, her şey içinde olduğu için işiniz kolaylaşacaktır. (Bayanlar özel günlerinde internet üzerinden kullanabilirler.) Tecvidli Kuran’ı burdan inceleyebilirsiniz.

Kur’an’ı Sudeysi’den dinleyerek büyüdük, ama onunla ezberlemedik. Sesi kıyamda, teravihte kaydedildiği için tecvid kuralları net değildir.

Önerilerim;
Şeyh Abdullah al-Matrood
Al-Husary
Sa’ad Al-Gamdi
Minşevi
Ebu Bekir eş-Şatıri

Site Editörünün Notu: Mescidi Nebevi’deki ezber halkalarında tecvid ve mahreç için Şeyh İbrahim el-Akhdar dinletiliyor. Ezber için kesinlikle tavsiye ederim. İndirmek için tıklayın.

☆ Sesli Okuyun! ☆ 

Eğer sessizce veya fısıldayarak okursanız, inanın bir yere varamazsınız. Olası hataları düzeltebilmek için kendinizi duymanız gerekir. (Bağırmayın, mâkul olun.)

☆ Tecvid ☆ 

Tecvid çok önemlidir. Kur’an tecvid ile okunmalıdır çünkü Kur’an, tecvid ile vahyolmuştur. Tecvid, güzel bir sese sahip olmak demek değildir, her harf ve kelimeyi doğru çıkarmaktır. Örnek olarak, eğer koyu şiveli iki insan varsa (Hindistan ve Nijerya olabilir) ve doğru şekilde tecvid öğrendilerse, arapça anadili olan biriyle aynı anda okusalar bile vallahi ayırt edemezsiniz. Kur’an tecvidsiz Kur’an değildir! Tecvid, Kur’an okuma bilimidir ve arapça bilmeyenlere Kur’an’ı öğrenmeleri için yazılmış kurallardır.

İnternet üzerinden tavsiye Tecvid Dersleri:
Fatih Çollak – Kuran Öğreniyorum Serisi
Hayri Ünal İle Tecvid Dersleri – İlamTV

☆ Benim için yararlı olan şey neydi? ☆ 

Kelime kelime çeviri.

Kur’an’daki kelimelerin %98 ini internet sitesinden kendi kendime öğrendim. Elhamdulillah.

Tavsiye türkçe site: kuranharitasi.com

☆  Tefsir ☆ 

Elinizde bulunan bir Tefsir kitabı daha yararlı olacaktır. İnternet üzerinden de ezberlediğiniz surenin tefsirine bakabilirsiniz.

İbn Kesir Tefsiri: Okumak için tıklayın.

☆ Öğretmen/Hoca ☆ 

Birinin sizin ezberinizi dinlemesine ve düzeltmesine ihtiyacınız olacaktır. Bu; bir hoca, arkadaşlarınızdan biri veya ebeveynleriniz olabilir. Kur’an bilen sizden küçük bir akrabanız varsa, utanmayın ve sizi dinlemesini isteyin. Benim 11 yaşındaki erkek kardeşim beni zaman zaman dinler. Bilmeleri sizi dinlemeleri için yeterlidir.

☆  Tekrar edin ☆ 

Önceki ezberlerinizi gözden geçirin. Akşam namazından sonra veya hatta namazınızda tekrar edin. Ezberde tekrar etmek çok önemlidir.

Ebû Mûsa radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Şu Kur’an’ı hâfızanızda korumaya özen gösteriniz. Muhammed’in canını kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, Kur’an’ın hâfızadan çıkıp kaçması, bağlı devenin ipinden boşanıp kaçmasından daha hızlıdır. “
Hadis-i Şerif Meali, Kaynak: Buhârî, Fazâilü’l-Kur’ân 23; Müslim, Müsâfirîn 231.

☆  Kıyam ☆ 

“Allah Azze ve Celle, gecenin üçte birlik vakti geçene dek her gece dünya semasına iner ve (de­vamla): “Kim Bana dua ederse, onun duasına icabet edeyim? Her kimde Benden isterse, ona vereyim? Ve kim de istiğfar istiyorsa onu da mağfiret edeyim?” diye buyurur. Bu durum sabahın aydınlanmasına kadar da devam eder.” (Sahih Müslim ve Buhari)

Derler ki, bir şeyi çok istediğinde eğer gece Allah’a dua etmek için kalkmıyorsan, gerçekten istemiyorsun demektir. Allah bizlere ne istediğimizi soruyor ama biz rahat uykumuzdayken istemeye tenezzül etmiyoruz. Fecirden yarım saat önce kalkın ve Allah’a her isteğinizi söyleyin. O yakınınızdadır ve mutlaka cevap verecektir.

☆ Kur’an arkadaşı/Kur’an yardımlaşma grubu ☆ 

Sizi destekleyecek ve motive edecek birilerini bulun. Rekabetçi olun ve yarışın: kardeşinizle, arkadaşınızla, anne babanızla veya eşinizle… Sağlıklı bir rekabet olsun.

أُوْلَئِكَ يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَهُمْ لَهَا سَابِقُونَ

“İşte onlar, iyiliklere koşuşurlar ve iyilik için yarışırlar.”(23/Mü’minun-61)

Allah’ım, Kur’an’ı kalplerimizin baharı, göğsümüzün nuru, hüzünlerimizin ve sıkıntılarımızın gidericisi kıl. Amin…

“Kur’an-ı Kerim arkadaş gibidir… Arkadaşlığınız uzadıkça onun sırlarını daha çok öğrenirsiniz, o sırlarını birkaç dakika oturup sonra giden birine açmaz…’’ Şeyh Muhammad al-Awaji

Bu yazı “The Ideal Muslimah” sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

9 Yorum

 1. Elhamdülillah gençler herşeyin kaynağının islamiyet olduğunun farkında olmaya başladı ve çabaları da gurur verici …

 2. Allah bin kere razı olsun.. yazandan cevirenden, , kimin en ufak bir emeği var ise,,, kafamda ne soru varsa cevap buldum, ,, inşallah bana şuan zorlaştıran ezber işinin kolaylaştırılması sebebi için karşıma çıkmıştır. ..amin

 3. Asıl kaynağın linki var mı? İngilizce bir kaynak olarak bir arkadaşıma göndereceğim.

 4. Selamünaleyküm.

  Ezberimizi dinletecek hiçkimsemiz yoksa ne yapabiliriz?
  Bu şekilde tek başına ezber yapınca bir güvensizlik hissi oluşuyor. Ezberlenmiş sayamıyorum sayfaları sanki. Yani icazeti olmadan ders vermek gibi ben de bu halde ezberi tamamlasam da kimseye hafızım diyemem kimseye de ezber yaptıramam imam olamam namazda diyorum, yani olmasam daha hayırlı olur diyorum.
  Telefona sesimi okuyuşumu kaydedip dinliyorum hatalarımı görmek için ama yine de bir şeyler eksik.
  Acaba telefon uygulaması var mıdır Kuran ezberimizi dinletsek, ekranda hatalarımızı görsek? Ben bulamadım hafızlık uygulamalarında. Belki çok şey istiyorum.
  Bir vakfın online hafızlık diye sitesini biliyorum ama orada da canlı hocalara ders dinletiliyor galiba. Mailime dönüş alamadım, açıkçası güvenemiyorum da.

  Garanti olsun diye hiç değilse görsel ezbere dikkat ediyorum ki okuyuşumda hata olsa da ayeti yerini harflerini anlamını bilmiş olayım. Gözümün önünde aklımda ezber olsun. Bu biraz güven sağlıyor. Yani la teşbih ve la temsil dilsizlerin ezberi gibi oluyor olabilir. Estağfirullah. Elhamdulillah.

  Selamünaleyküm.

  1. Hafızlıkta hoca olmadı ise hata ihtimali yüksektir diyen hocamız var.
   Ama siz hoca yok diye vazgeçmeyin.
   Şeytanı kovun. Korkmayın.
   Okuduğunuz ayetlere odaklanın, ona güvenin.
   Dilsiz değilsiniz, ama diliniz size özel, herkesin okuyuşu da sesi de kendine özel.
   Siz olduğunuz gibi gidin Allah’a, bile bile yanlış okumayın, yüzünden okurken hatanız olmasın.
   Allah yardımcınız olsun.

 5. Kelime anlamları için önerdiğiniz site ( kuranharitasi.com ) meal olarak hadis inkarcısı olan insanları kullanıyor. İslamoğlu, Edip Yüksel, Yaşar Nuri Öztürk(Ne olduğu belli bile değil) gibi. Ve çevirileri de yanlış. Arapça bilmedikleri çok net anlaşılıyor. Bu sitenin öneri olarak gösterilmesini bırakın adının dahi geçmemesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu