İslamKuran - SünnetTavsiyeler - İpuçları

Kuran’ı Kerim’i Verimli Bir Şekilde Okumak İçin Tavsiyeler

Herkes için Hidayet Işığı ve Şifa olan
Kur’an’ı Verimli Bir Şekilde Okumak

Kur’an’ı okurken aslında onun sizi okuduğunu, kalbinizdeki en derin, en özel sırları açıkladığını fark ettiğiniz an en samimi ve huzurlu anlardan bir tanesi.

Bu kitabın nasıl da insanları, hayatı ve evreni okuduğu gerçekten inanılmaz.

Allah dedi ki:

“Varlığımızın delillerini, (kâinattaki uçsuz bucaksız) ufuklarda ve kendi nefislerinde onlara göstereceğiz ki, o Kur’an’ın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun. Rabbinin, her şeye şâhit olması yetmez mi?” (41:53)

Hayatta farklı deneyimlerden geçtikten sonra Kur’an’ın, Yaratıcı’nın hepimize olan merhametinin en güzel tecellilerinden biri olduğunu anladım. En zor durumlarda, birisi tamamen tükenmiş ve bitmiş olduğu zamanlarda Kur’an’ın sayfaları arasında gezinmek acıyı hafifletecek, her şeyi yerli yerine koyacak ve ilerideki varış noktasına dair sağlıklı bir görüş ile işleri yoluna koyacak.

“Biz Kur’an’da, mü’minler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz…” (17:82)

İnsanlar vücut, akıl ve ruhtan oluşuyorlar. Vücudumuzu nasıl besleyeceğimizi biliyoruz (yemek), aklımızı nasıl besleyeceğimizi biliyoruz (eğitim) ama bazen ruhumuzu beslemeyi ihmal ediyoruz.

Kur’an, ruhun gıdası ve şifasıdır.

Burada Kur’an’ı okumak ve içerisindeki güzelliği bulmak için sizinle paylaşacağım birkaç konu var:

1. Kur’an’daki Güzel Bir Ayette Allah diyor ki:

Artık hayır! Yıldızların yerlerine yemin ederim. Ve muhakkak ki, o gerçekten çok büyük bir yemindir, eğer bilirseniz. Şüphesiz ki o gerçekten Kerim olan Kur’an’dır. (56:75-77)

Bu Kur’an’ın Kerim olduğuna dair Allah, bu ayette yıldızların konumları üzerine yemin etti.

Peki, yıldızlar ne yapıyor? Kılavuzluk yapıp aydınlatıyorlar.

Şeyh Hamza Yusuf konferanslarından bir tanesinde bu söylem ile ilgili anladıklarını paylaşmıştı. Bir pilota ya da çölde çaresizce gezinen birine “Kaybolsan ne yaparsın?” diye sorsanız, size yıldızları takip edeceklerini söylerler.

Yıldızlar birbiri ardına bu kişiyi varacağı yere ulaştırır.

Kur’an’da aynı bunun gibi. Kur’an’ı okurken özellikle ve çok yakın bir şekilde sizin için olan ayetler olacağını hatırlayın. Onlar, bu kutsal kitapta size kılavuz ışığı olmak için varlar.

O ayetleri arayın. Her hafta bütün bir cüzü okuyor olabilirsiniz ama tam en ihtiyacınız olduğunda size dokunacak olan bir ayet (ya da birkaç tane) olacaktır. O ayetleri arayın. Okurken onları arayıp bulduğunuzdan emin olun. Onlar sizin yıldızlarınız, sizin kılavuzlarınız.

Üzerinizde hiçbir etkisi olmadan öylesine her hafta bir cüzü bitirme amacı koymayın. Kur’an’ı bu şekilde okumanızın hiçbir amacı olmaz. Kur’an’ın, Allah’ın Kendi yarattığı insanlara karşı olan merhamet ve sevgisinin bir tecellisi olduğunu hatırlayın.

Ait olduğunuzdan (Allah) sahip olduğunuz şey: Kur’an. O sizi açıklıyor. Hayatı açıklıyor. Sizi iyileştiriyor, kılavuzluk ediyor, sakinleştiriyor ve aydınlatıyor.

Kur’an üzerinde düşünmeden onu okumakta acele etmeyin. Bu, nihai amaç ya da nihai başarı değil. Başarı, Kur’an’ın, onu okuduğunuz zamanı nur, hikmet ve güzellikle doldurduğu zamandır; hem sizin hem de etrafınızdaki herkes için.

2. Geleneğimizde En Çok Bilinen İmam Nevevi’nin 40 Hadisinin İlki:

“Ameller ancak niyetlere göredir ve herkese ancak niyet ettiği şey vardır.” [Nevevi]

Niyetiniz ne? Kur’an’ı okumadan önce niyetinizi belirleyin.

Niyetiniz iyi ameller defterinizde fazladan puanlar kazanmak mı? Allah’a açgözlülük ile mi yaklaşıyoruz? Sadece O’nun söylediklerini mi duymak istiyoruz yoksa O’nun İlmin Kaynağı (El-Alim) olduğunu bilip ilim kazanma niyeti ile mi, O’nun Nurun Kaynağı (En-Nur) olduğunu bilip nur kazanma niyeti ile mi, O’nun En Hikmetli (El-Hakim) olduğunu bilip hikmet kazanma niyeti ile mi, O’nun En Çok Seven (El-Vedud) olduğunu bilip sevgi kazanma niyeti ile mi O’na yaklaşıyoruz?

O’nun kitabı vasıtası ile Allah’a yakınlığı arayın. Size hidayet vermesini, sizi iyileştirmesini isteyin. Bunun karakterinize işlemesini, sizi alçak gönüllülükte, merhamette ve O’nun en sevdiklerinin ümmete en faydalı olanlar olduğunu bilip insanlara hizmet etme isteğinizi arttırmasını isteyin.

3. Allah’tan Size Öğretmesini İstemeyi Unutmayın.

Her şey birer araçtır, ama Allah ise kaynak. Allah, Rahman Suresi’nde Allah diyor ki: “Rahman (Çok Merhametli Olan) Kur’an’ı öğretti. İnsanı yarattı. Ona beyanı (idrak edip ifade etmeyi ve açıklamayı) öğretti.” (55:1-4)

Bize Kur’an’ı öğreten Allah. Kur’an sadece kâğıt üzerinde olan öylesine yazılar değil. Evrende ve insanın kendisinin içinde gözlemlenmesi gereken işaretler var. “Varlığımızın delillerini, (kâinattaki uçsuz bucaksız) ufuklarda ve kendi nefislerinde onlara göstereceğiz ki, o Kur’an’ın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun…” (41:53)

Allah’tan size anlamı, hikmeti ve onun içindeki harika şeyleri ve hazineleri göstermesini isteyin. Bu, samimi dua ederek başlar. Belki de secdedeyken, O’na en yakın olduğunuzda, O’nunla yakın bir iletişimdeyken; Allah size olanaklar sunup kapıları açar. Bu zamanlarda iletişim araçlarının sunduğu her türlü imkân sebebiyle araştırma yapmak ve bilgi kazanmak kolaylaştı. Tefsir ile ilgili konuşmalar yapan muhteşem konuşmacılar ile birlikte internet siteleri ve kitapların hepsine ulaşabiliriz. Bunlar, kullanabileceğiniz araçlar. Ama yine de en sonunda, bu davranışların anlamı ve başarısı sadece Allah’ın yardımı ve kılavuzluğu ile olacak. Bu yüzden Allah’a dua edin.

4. Kur’an’ı Okumada ve Onun Farklı Zengin Bilimlerini Öğrenmede İyi Arkadaşlar Bulup Birbirinizle Yardımlaşın.

Kur’an okuma, tefsir ve tecvid gruplarıyla birbirinize yardım edin. Ayrıca etrafınızda gerçekleşen bu konu ile ilgili etkinliklere katılın. Kur’an ile ilgili ilim kazanmak için harcadığınız vakit bir yatırımdır. Kur’an’ın kendisi ‘sık okunan’ anlamına geliyor. Yani sürekli olarak Kur’an ile bağlantınız olması gerekiyor. Allah size akıl verdi, ilim verdi ve bu âlemi yarattı. Esas itibariyle, bu alem El-Alim’e ulaşmak için bir araç! Yani bütün bir hayat süresi boyunca ilim öğrenmek ve İlmin Kaynağı’na yaklaşmak için zamanımız var.

5. Her Gün Belirli Bir Zamanda Kur’an Okumak Konusunda Kararlı Olun.

Bu okuma zamanından zevk alın. Kelimelerin, ayetlerin üzerinde düşünün ve sizi yıkamasına ve aradığınız kılavuzluğu ve şifayı size vermesine izin verin.

Allah’ın bu önemli ayetlerde ne dediğini hatırlayın:

‘Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, göğüslerde olan için bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olarak Kur’an) geldi. De ki: ‘Allah’ın lütfu ve O’nun rahmeti ile artık ferahlasınlar (sevinsinler). O, onların topladıkları şeylerden (dünya mallarından) daha hayırlıdır.’ (10:57-58)

Kalbinizden bu kitaba ait ne her ne varsa o şeyler, kalplerimize illa ki de derin bir tatmin duygusu getirmeyen topladığımız dünya mallarından daha hayırlı.

6. Kur’an’da Okuduğunuz Bölümden Kalbinizde Bir Şeyler Taşıdığınızdan Emin Olun.

Sizi etkileyen güzel ayetler bulun, tefsirine bakın, onu iyice anlayın, ezberleyin ve arkadaşlarınızla, ailenizle ve sosyal medyada paylaşın. Bu sadece bir ayet olabilir ama kalbinizin, hayatınızın bir parçası olsun ve sizi güzel yönde etkilesin.

7. Kur’an’ı Okumanın Güzelliğini Hatırlayın.

Kur’an’ın okunduğu evlerin nur ile dolduklarını hatırlayın. Siz Allah’ı hatırladığınız gibi O da sizi hatırlayacak ve en yüksek cennetlerde sizin bahsinizi yükseltecek.

8. Ne Zaman Okuyacağınızı Soruyorsanız, Kur’an’ı Sabah Namazı Vaktinde Okumak Gibisi Yok.

Her gün sabah namazından önce veya sonra okumaktan zevk almak için biraz zaman ayırın. Allah’ın ne dediğini hatırlayın: “…Fecr’in Kur’an’ı (fecr vakti okunan Kur’an). Şüphesiz Fecr’in Kur’an’ı şahitlidir.” (17:78)

Bu, Kur’an için en güzel zaman. Sabah namazında; yaratılan her şeyin, yaprakların, kuşların hamd ettiklerini ve Allah’ın tesbihini yaptıklarını duyarsınız. Allah’ın -Yaratıcı’nın- hatırlanmasında ve hamd edilmesinde doğayla uyum içerisinde bu ahenge katılıyorsunuz.

Allah’ın yardımıyla Kur’an’da güzellik, görkem ve kolaylık bulacağınızı hatırlayın. “Andolsun biz Kur’an’ı hatırlanması için kolaylaştırdık. Hatırlayacak olan var mı?” (54:17)

Hatırlayanlardan olun.

Allah evlerimizi Nur’uyla doldursun.

Allah, kitabını okumamız aracılığıyla bizi Kendisine yakınlaştırsın ve statümüzü yükseltsin.

Allah, okuyan herkes için Kur’an’ı şifa, rahmet ve hidayet kaynağı yapsın.

Amin!

Bu makale productivemuslim sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçe’ye tercüme edimiştir.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu