✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
BelgeselMultimedyaVideo

Mucizevi Bal Arısı – Yeryüzünde Dolaşın Serisi 2. Bölüm – Fahad al Kandari

Fahad al Kandari’nin 2017 yılı Ramazan’ında başlayıp seri olarak kanalında yayınladığı Feseero (Yeryüzünde Dolaşın) programını Türkçe altyazılı olarak takipçilerimize sunuyoruz.

Bu seri, Allah’ın (c.c.) ayetlerine bilimsel bir ışık tutarak bizi kainatın yaratılışı hakkında daha derin düşünmeye davet ediyor.

Belgesel hakkında: Faseero (Yeryüzünde Dolaşın) serisinin ikinci bölümünde, Kur’an-ı Kerim’in surelerinden biri olan Nahl suresine ismini veren ve insanların yiyebileceği bir gıda üretebilen tek böcek olan arılar üzerinde durulacaktır. “Küçük eczacı” da denilen arının ürettiği bal Kur’an-ı Kerim’de de geçtiği üzere insanlar için bir şifadır.

“Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.” (Nahl, 68-69)

Allahu Teala balı “ilaç” olarak zikretmemiştir, “şifa” buyurmuştur. Çünkü eğer ilaç ise, o iyileştirebilir de iyileştiremeyebilir de… Ancak onu açık bir şekilde “şifa” olarak zikrettiyse ve bu Kuran’da geçiyorsa, bu esas itibariyle o varlıktan çıkan şeyin tamamen şifa verici olduğunu gösterir.

Balın birçok hastalığa şifa olduğu doğru mu? Balların renk ve tatlarındaki farklılık arılar arasındaki farklılıktan mı kaynaklanır yoksa bunun altında başka bir sır mı yatar? Yaklaşık 12 çay kaşığı bal üreten arının ancak 8 hafta kadar yaşayabildiğini biliyor muydunuz?

Yeryüzünde Dolaşın Serisi – 2. Bölüm Mucizevi Bal Arısı:

Drive üzerinden izlemek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu