Haber

Mülteci çocuklar için eğitim projesi: SchoolX

SchoolX Nedir?

Lübnan’da 9 yaşındaki bir Suriyeli kız okula kaydolamayınca mülteci kampının ortasına küçük bir okul tahtası yerleştirmişti ve kendinden küçük çocuklara onunla ders anlatıyordu. Onun hikayesi, eğitimli yerel ve mülteci gönüllülerden öğreticiler olarak faydalanmak için bize ilham verdi. SchoolX, okula gidemeyen çocuklara ve gençlere dünya çapında kaliteli eğitim sağlamayı hedefleyen bir online platformdur. SchoolX, uygun algoritmalar kullanarak, eğitimli yerel ve mülteci öğretmenleri öğrencilere bağlayan, mikro sınıflar yürüten ve öğrencilerin gelişimlerini takip eden güçlü bir eğitim ağı oluşturmaktadır.

Hemen hemen hepimizin hayatımızı boş geçirmemek, faydalı işler yapmak, tecrübe kazanmak, öğrendiğimiz dili muhafaza etmek gibi hedefleri vardır. İşte bugün bu hedeflerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir projeden bahsedeceğim.

Schoolx, bir gönüllülük projesidir. Eğitim hayatında çeşitli zorluklarla karşılaşan veya öğretim hayatına devam edemeyen mültecilerle gönüllü öğreticileri online bir platform üzerinde buluşturmayı amaçlıyoruz. Haftada iki saat Türkçe dersleri gerçekleştirerek dil problemlerini çözme, toplumsal hayata katılımlarını kolaylaştırma niyetindeyiz. Tabanından tavanına kadar öğrencilerden oluşan  kocaman bir ailemiz var. Henüz pilot aşamada olan projemiz adım adım genişlerken yeni takım arkadaşlarının bize faydası olacağını düşünüyoruz.

Değerli gönüllülerimizi öncelikle bir eğitimden geçiriyoruz. Daha sonra öğrencilerle eşleştiriyoruz. Online uygulama tamamlanana kadar dersler hem öğrenciye hem de gönüllümüze yakın olan anlaşmalı kurumlarda yapılıyor.

Tüm projenin sizin için avantajlı kısmına gelecek olursak; tecrübe kazanıyorsunuz, yabancı dil becerinizi muhafaza ediyorsunuz en önemlisi bir hayata dokunuyorsunuz.

SchoolX Öğrenci Koordinatöri Hatice Yerlikaya

Daha fazla bilgi için:

Website: https://schoolx.co/tr/anasayfa/

Twitter: https://twitter.com/schoolxco

İnstagram: https://www.instagram.com/schoolxco/

Schoolx ile mülteci gençlerin eğitime erişimine katkı sağlarken sen de çok şey öğreneceksin. Londra merkezli ekibimizin İstanbul ayağına gönüllü öğretmen olun. SchoolX Gönüllü Başvurusunu bu linkten yapabilirsiniz: http://bit.ly/SchoolX

gencmuslumanlar.com

Benze Yazılar

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu