İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 5. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. 5. Ders

Bakara Suresi Tefsiri 5. Dersden bir bölüm:

“Böylece her peygambere, insan ve cin şeytanlarından bir düşman kıldık.” (Enam, 112)

Hiç merak ettiniz mi Allah neden şeyatin, insan ve cin şeytanlar diyor? Şeytanlar cindir tabi ki, peki şeytanlar nasıl insan olabilir? Şeytanın içeri girmesine ve uzunca bir süre orada kalmasına izin veren insanlar, onlara dönüşürler. Şeytana dönüşürler. Şeyatin oluverirler, subhanAllah! Allah bunlara مُنَافِقُونَ” der. Kalplerinde ciddi bir hastalıkları vardır. Bu arada bu hastalık sadece şüphe değil, aynı zamanda korkaklık da. Korkaktırlar. Bu dini savunmaya istekli değildirler. Size söyledim onların münafıkları bizim zamanımızla kıyaslanamaz. Ama bizim de benzer bir sorunumuz var. Aynısı değil ancak kesinlikle bir benzeri. Bugün bile İslam’a karşı üç tepki mevcut.

Şöyle diyen insanlar olacak: “La ilahe illallah Muhammedun rasulullah sallallahualeyhi vesellem” ve bundan gurur duyacaklar. Müslüman olmalarını bir şeref sayacaklar ve ne olursa olsun Allah’ın sözünü her şeyin üstünde tutacaklar, hiçbir şey Peygamber’in sözünün üzerinde olmayacak, bağlılık her şeyden önce gelecek, onların rehberliği eleştirinin ötesinde olacak, hata yaptıklarında bile tüm kalpleriyle hatanın kendilerinde olduğunu, kusurlu olabileceklerini, hata işleyebileceklerini bilecek ama Allah’ın dinin hatasız, Allah’ın dininin kusursuz ve Allah’ın dininin eleştirilemez olduğunu bilecekler.

Diğer uçta İslam’dan ve Müslümanlardan katıksız şekilde nefret eden insanlar olacak, öylelerini göreceksiniz. Onlar diğer uç noktada olacaklar. Ve tahmin edin ikisinin arasında ne olacak? “Birazcık taviz vermeliyiz, yani diyorum ki Kur’an’a inancımızda bu kadar katı olmamalıyız. Demek istediğim yıl olmuş 2016 biraz hafife alabiliriz bence, birazcık çağa ayak uydurabiliriz.” Bu ‘ikisini biraz harmanlayalım’ tavrı, Çünkü eğer gerçekten tam olarak inanırsanız aşırı olabilirsiniz bu yüzden iki tarafı da dengelemek durumundasınız (!) İşte bu tavır, o zamanlar var olan orijinal münafıklığın bir yan ürünüdür. Bizim dinimiz doğası gereği zaten dengededir, çok sağolun! Gelip kendi denge versiyonunu önermenize hiç gerek yok. Zaten bizzat Allah tarafından bu dünyanın ve ahiretin en iyisini bizim için dengelemiş durumda.

Yani siz ve ben gelip de şöyle dediğimizde: “Bak ne diyeceğim, hadi İslam’a dengeli bir yaklaşım bulalım.” Bulduğun yeni bir denge mi oluyor yoksa bu kendi cesaretsizliğin, endişen, insanların sana tuhaf bakmasını istememen, onlardan çok korkman mı? Halkla ilişkiler açısından iyi görünmek istiyorsun, çevrendeki insanlara yaranmak istiyorsun ve kendi aşağılık kompleksini İslam’a dayatıyorsun. Bu şu anda da oluyor. Bu durumu incelerken aslında aynaya bakmamız gerekiyor. “Bu dine karşı ne tür bir zihniyet taşıyoruz?”

Bu arada insanların bu “dine daha dengeli bir yaklaşımımız olmalı” hastalığı olduğunda Allah hastalığın ne olmasına izin verir? Artmasına. Ve arttığında da şöyle derler: ‘Dinimizdeki bazı şeyler akla uygun değil.’ Sonra biraz daha artar: ‘Kur’an tamam da bu hadis meselesini bilemiyorum.’ Hastalık biraz daha artar: ‘Kur’an’ın bazı sureleri bana pek güncel konularla alakalı gelmiyor.’ Biraz daha artar ve ‘Kur’an evet ama o kadar çok din var ki, bütün dinler iyi güzel.’ Biraz daha artar: ‘Dine inanmıyorum, uydurulmuş bir dine inanmıyorum.” Biraz daha artar: ‘Ben agnostiğim. Belki bir tanrı vardır belki de yoktur, bana ne? Yapacak çok işim var, para kazanamam lazım.’ İyiye ya da kötüye doğru  “Halden hale geçeceksiniz” (İnşikak, 19) Hastalık büyümeye ve artmaya devam eder. Artar artar sonunda eskiden Müslüman olup bu süreç sonunda İslam’a karşı avukat kesilirler ya da tek işleri diğer Müslamanların içine İslam hakkında şüphe aşılamak olur. Böyle olurlar.

Dersi PDF olarak indir:

PDF İNDİR – DRİVE

PDF İNDİR – YANDEX

Benze Yazılar

2 Yorum

  1. Çok teşekkür ederim bu güzel çeviri serisi için.. Allahım ebeden razı olsun sizden inşallah.. Arada gelmiş mi diye siteye açıp bakıyordum. Bugün de bir daha bakayım dedim, çok sevindim gelmesine.. Emeğinize sağlık, devamını bekliyoruz.. Allahım zorlukları kolay etsin inşallah..

  2. artık seri hızlandı bu Ramazan inşAllah bitireceksiniz. Rabbim bu hizmetinizin karşılığını iki cihanda sizlere nasip eylesin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu