Kitap

Babalar İçin Çocuk Eğitimi Konusunda Tavsiye 7 Kitap

Babalar için hem pedogojik hem de dini eğitim açısından kolay okunabilir 7 adet çocuk eğitimi kitabını derledik.

 

1- Çocukluk Sırrı – Adem Güneş

Her çocuğun özünde, o çocuğun nasıl bir yetişkin olacağının şifrelerini barındıran ‘çocukluk sırrı’ vardır.
Bu sır, çocuğun içinde ‘buyurucu bir iç kılavuz’ olarak, mütevazı bir sabırla, adım adım o çocuğun kişilik ve karakterini oluşturma mücadelesi verir.
Yetişkinler ise, çocuğun özünde gerçekleşen bu ince yapılanmayı hesaba katmadan, kendilerince bir zoraki kişilik oluşturma gayreti içine girdikleri için, çocuk eğitiminde sorunlar yaşanıyor.
Bu kitapta, çocuğun benliğini zarara uğratmadan, kişilik ve karakterini bozmadan, onlara nasıl rehberlik yapılacağını bulacaksınız…

2- Anne Babaya 50 Nasihat – Şerafeddin Kalay

Bizler için mükemmel örnek olan Hz. Peygamber Aleyhisselam bireyin yaşadığı dünyada karşılaşması muhtemel her durum için bir tavır geliştirmiştir. Her probleme dair uygulanabilir çeşitli çözüm yolları sunmuştur. Kişinin iyi ile kötüyü ayırt edebileceği ve doğru olanı tercih edebileceği ve kendisini sürekli daha güzel olana yöneltebileceği bir oluşumun ve düşünce sisteminin temellerini atmıştır. Bu disiplin ile Allah Resulü’nden yol gösterici tavsiyeler sunma düşüncesi ile Dr. Şerafettin Kalay’ın ortaya çıkardığı bir eser olan ANNE BABALARA 50 NASİHAT kitabını Tahlil Yayınları arasından çıktı..

 

3- Doğurmak Annelik Doyurmak Babalık Değildir – Sait Çamlıca

“Yemedim yedirdim, içmedim içirdim, giymedim giydirdim, saçımı süpürge yaptım ama bu çocuk…” diye başlayan cümleleri kullanan Anneler, bu cümleyi kurmaktan vazgeçin.
“Cep telefonu istedi aldım! Bilgisayar istedi aldım! Eve internette bağlattım! Dershane taksitlerini de ödüyorum!” cümlesini kuran babalar, bu cümleleri kurmaktan vazgeçin.
Anneler kendilerini çocukları var eden (Halik), Babalar kendilerini rızık veren (Rezzak) sanıyor galiba? Çocukları yaratan Allah, o çocukların rızkını da yaratmıştır.
Anne babaya düşen görev, çocukları için yaptıklar maddi fedakarlıkları dillendirmek değildir.
Anne babanın asıl görevi, çocukları terbiye etmek, eğitmek ve hayata hazırlamaktır.

 

4- Göz Aydınlığı Çocuklar İçin Anne Babalara Tavsiyeler – Fatıma Neşe Tuna

“Zaman çok çabuk geçiyor. Bir bakmışsınız onlar büyümüşler. Bir bakmışsınız imtihan süresi dolmuş. Ve hesap vermek için Rabbimizin huzuruna durmuşuz. Yapmamız gerekirken yapmadıklarımızdan, yapmamamız gerekirken yaptıklarımızdan: Sevgiyle, şefkatle, sabırla büyüttüğümüz çocuklarımızdan sorulacağız.”

Yazarı Fatıma Neşe Tunanın bu cümlelerle misyonuna da işaret ettiği eser, vakti geçmeden çocuk yetiştirmede alınması gereken önlemlere ve tutulması elzem olan köşe başlarını okuyucuya, anne-baba adaylarına hatırlatmayı amaçlıyor.

 

5- Bu Ümmetin Fidanları Çocuklarımız – Nureddin Yıldız

Odak noktasına çocuk eğitiminden ziyade çocukların neden önemli olduğu, anne-baba için iki dünyada ne ifade ettikleri konusunu alan eser “bir çocuk sahibi olmak” ile başlayan maceranın öncesi ve sonrası hakkında Müslüman ebeveynin haritasını, hangi mantıkla yol alacağını tarif etmektedir.
Çocukları Müslüman toplumun yarınlara dair en önemli “yatırımı” şeklinde tanımlayan yazar aynı zamanda en fazla özenilecek varlığın da yine çocuklar olması gerektiğini hatırlatmaktadır.
Peki bu hangi zihin yapısıyla başarılacaktır?
Kitap bu sorunun cevabında ilerlemek isteyenler için önemli bir başvuru eseri olacaktır.

 

6- Doğal Ebeveynlik – Adem Güneş

Bu kitapta çocukların davranışları “öğrenme”sinin değil “edinmesi”nin, bir başkasını taklit ederek değil kendi “irade”sini ortaya koyarak istenen davranışları kazanmasının yolları üzerine ufuk açıcı bir anlayışla karşılaşacaksınız.
Adem Güneş, çocukları ceza ve mükâfat kıskacına almadan, onlara insan olmanın değeri yaşatarak ebeveynlik etmenin mümkün ve değerli olduğunu dolu dolu bir içerikle aktarıyor.
Doğal Ebeveynlik, duygularındaki özgürlüğü davranışlarında disipline dönüştürebilen, “kendisi olabilen” çocukların anne babalarının yeni yol arkadaşı…

7- Beni Ödülle Cezalandırma – Dr. Özgür Bolat

Ödül, neden motivasyonu düşürür?
Ödülle değerler neden öğretilemez?
Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?

Bunun gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.

Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.
Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu