İslamRamazan

Ramazan Kararları 4: Gizli Bağ

“Bir Müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe, yanında bulunan görevli bir melek ona, ‘Duan kabul olsun, aynı şeyler sana da verilsin.’ diye dua eder.” (Müslim)

Oruç tutan kişinin duası kabul olduğuna göre bunu yapmak için en iyi zaman şimdi. İşte bu duaları özgün yapmak için 2 yöntem:

1. Duanızı, sizden böyle bir şey yapacağınızı ummayan birisi için yapın. O kişiye söylemeyin. Böylece daha içtenlikle ve Allah’ın rızası için yapmış olursunuz.

2. Dualarınız ve dua ettiğiniz insanları çeşitlendirin. Böylece size farklı şeyler verilebilir. Aşağıdaki her bir kategori için belirli bir insanı düşünün ve onlar için her gün dua edin.

a) İyi karakterlere sahip olan ama imana yönelmemiş olan birisi. O insanın hidayeti için dua edin. Böylece belki Allah size daha fazla hidayet verir.

b) İslami çalışmaların içinde olan birisi. Allah’ın ondan yaptıklarını kabul etmesini ve onu yaptığı işlerde samimi tutması için dua edin. Böylece belki Allah sizi dininin yolunda kullanır ve sizi yaptıklarınızda samimi tutar.

c) Alenen günah işleyen birisi. Allah’ın o insanı affetmesi için dua edin. Duanızın halkın içinde işlenen büyük bir günah için kabul edildiğini hayal edin. Melekler sizin için de Amin diyecekler ve belki Allah sizin hem gizlice işlediğiniz hem de açıkça işlediğiniz günahlarınızı affedecek.

d) Hasta olan birisi. Allah o kişiye tamamen iyileşmeyi nasip etsin diye dua edin. Böylece belki Allah eğer hastaysanız sizi şifa verir veya sağlıklıysanız sağlığınızı muhafaza eder

e) Parasal olarak sıkıntıda olan ya da dünyevi bir zorluktan dolayı acı çeken birisi. Allah’a o insana yardım etmesi için dua edin. Böylece belki Allah aynı durumda size de yardım eder.

f) Sizin istediğiniz belirli bir nimete sahip olan birisi. Allah’ın o kişiye o nimeti devam ettirmesi ve ahirette o nimetin, sahibini iyilikten uzaklaştırmaması için dua edin. Böylece belki Allah o nimeti size bağışlar veya sizin nimetlerinizi devam ettirir ve nimetlerinizi size zarar vesilesi kılmaz.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu