İslamRamazan

Ramazan Kararları 3: Sünnet Namazları

Peygamber (sallAlahu aleyhi ve sellem), “Her kim 12 rekat sünnet namazını kılmaya özen gösterirse Allah onun için cennette bir ev yapar; öğle namazından önce 4 rekat, öğle namazından sonra 2 rekat, akşam namazından sonra 2 rekat, yatsı namazından sonra 2 rekat ve sabah namazından önce 2 rekat” demiştir.

Bu namazlar, farz namazlarını korur ve inananlar için günün önemli bir parçasıdır. Çoğu zaman bu namazları eda etmede tembelleşebiliyoruz ya da arada bir bazılarını kılıyoruz. Ama Ramazan bunları düzenli hale getirmek için MÜKEMMEL bir zaman çünkü Ramazan kendisine sünnet namazı bağlı olan 4 namazdan 3’ünü şekillendiriyor. Şuna bir bakın:

– Sabah namazının sünneti kolay çünkü zaten sahur için uyanıksınız.
– Akşam namazının sünneti kolay çünkü erkenden kılıyorsunuz.
– Yatsının sünneti kolay çünkü zaten teravih’i kılıyorsunuz.

İşte önerim şu: Düzenli olarak sünnetlerini kılmanız gereken 4 namaz var ve bunu yapmak için 4 haftanız var. Ramazan’ın her haftası, sanki mecburiymiş gibi bir namaza bağlı olan sünnetleri düzenli olarak kılmaya başlayın. Bir dahaki hafta gelince diğer namazı ekleyin. Mesela Ramazan’ın ilk haftası sabah namazının sünnetini HER ZAMAN kılın sonra ikinci hafta öğle namazını ekleyin vb.

Eğer yıl boyunca bu 12 rekat sünnet namazlarını kılarsanız, nitelik ve miktar bakımından Ramazan’daki teravih’den ecri çok daha fazla olur.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu