İslamRamazan

Ramazan Kararları 2: Vaktinde Namaz Kılmak

Kulağa basit geldiğini biliyorum ama bütün yazıyı okuyun. Peygamber’e (sallAllahu aleyhi ve sellem) Allah’a EN SEVİMLİ amelin ne olduğu sorulduğunda, sürekli olarak “Vaktinde kılınan namaz” diye cevap verirdi. (Buhari, Nesai)

Allah (Subhanehu ve te’ala) Beni İsrail’in sonradan gelen nesillerini “namazlarını zayi etmiş” olarak tanımlıyor çünkü vaktinde kılmayı bırakmışlardı (19:59). Bu durum, onların kötü ve boş olan arzularının peşinden koşmalarına ve ahirette felaketle karşılaşmalarına yol açtı.

Bunun manevi boyutu şudur; birisinin Rabb’ini hatırlamak için hiçbir isteği ve özlemi yok ise namaz vaktinin sonunda tembellikle ve kılıp üstesinden gelmek için namaza durur. Allah münafıkları böyle tarif etmiştir: “Münafıklar, Allah’ı aldatmaya çalışırlar. Allah da onların bu çabalarını başlarına geçirir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar ve Allah’ı pek az anarlar.” (4:142).

İlk adım, kendinizi namaz vaktinin başlangıcında namaz kılmaya alıştırmaktır.

İşte Ramazan için çözümüm; teknik olarak baktığımız zaman bir namaz vaktinin kesin bitimi diğer namaz vaktinin girmesiyle (Sabah namazı hariç) olmasına rağmen, Öğlen, İkindi ve Yatsı namazlarını ezandan sonraki ilk 1 saat içinde, Sabah ve Akşam namazlarını ise ezandan sonraki ilk 30 dakika içinde kılmaya kendinizi zorlayın. Aslında Akşam namazını daha kısa bir zaman içinde kılmak daha iyi ve Yatsı namazı ertelenebilir ama bu, namazı vaktinde kılmada sıkıntıya yaşayanlar için bir alıştırma. Sınav, iş vb. gibi bir engeliniz varsa, tabii ki bazen herhangi bir namazı müsaade edilebilir bir zaman dilimine erteleyebilirsiniz. Ama bunu sürekli değil, istisna olarak yapın.

Telefonunuza alarm kurun ve kendinize, belirli bir namaz için o 30 dakikayı veya 1 saati aşarsam o namazı “kaçırmış” olurum deyin.

Ramazan, güzel alışkanlıklar oluşturma zamanıdır. Allah’a en sevimli olan amelden başka daha iyi olan hangi alışkanlıkla başlayabilirsiniz!?

Ramadan Resolutions sitesinden alınıp Genç Müslümanlar ekibi tarafından tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu