İslamRamazan

Ramazan Kararları 1: Dargın Olduğun Kimselerle Barışmak

Peygamberimiz (sallAllahu aleyhi ve sellem), “Kim müslüman kardeşini üç günden fazla terk eder ve bu süre içinde ölürse cehenneme girer” demiştir.

Peygamberimiz (sallAllahu aleyhi ve sellem) ayrıca, “Pazartesi ve perşembe günleri cennetin kapıları açılır. Din kardeşi ile arasında düşmanlık bulunan kişi dışında Allah’a şirk koşmayan her kulun günahları bağışlanır. (Meleklere) denir ki: Siz şu iki kişiyi barışıncaya kadar erteleyin!” demiştir.

Dünyada Ramazan’ınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri; birisiyle aranızda olan anlaşmazlık yüzünden Ramazan’ı tamamen geçersiz hale getirmektir. Bu, oruç tutmanın bütün mahiyetine ve Rabbinizden bağışlanma istemeye ters düşüyor. Çünkü başkalarını affedemiyorsanız af dilemek yaraşır olmaz. Normal günlerde cennetin kapıları her pazartesi ve perşembe açılır. O yüzden Peygamberimiz (sallAllahu aleyhi ve sellem) o günlerde oruç tutardı. Ama cennetin kapıları bütün Ramazan ayı boyunca açık. Her gün oruç tutarken, Kur’an okurken, amelleriniz bu ayda Allah’a sunulurken; Allah’ın meleklere, kardeşinizle barışana kadar sizin affınız ertelemelerini söylediğini hayal edin.

Ramazan, o ailedeki bir kişiye ya da arkadaşa o email’i veya mesajı yazmak ve “Allah’ın affını bu sebepten kaçırmaya değmez ve ÖZÜR DÜLERİM” demek için en iyi fırsat.

Eğer birisinden uzak duruyorsanız ve üstü kapalı, dile getirilmeyen bir dargınlık varsa, buna bugün son verin, böylece orucunuzu tehlikeye atmamış olursunuz.

Bunu o insan için yapmayın. Kendiniz için ve Allah’ın rızası için yapın.

Ya Allah, kalplerimizi düşmanlıktan temizle, bize affetme gücü ver ve bizi affet çünkü biz kendimize zulmettik. Amin.

Ramadan Resolutions sitesinden alınıp Genç Müslümanlar ekibi tarafından tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu