✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
İslamRamazan

Günahlarınızdan Arınmak için Uğraşın [Ramazan Kararları 5]

Genellikle alıntı yapılan çok zayıf olan bir hadis şöyledir: Ramazan ayının ilk on günü rahmet, ikinci on günü mağfiret, üçüncü on günü cehennemden kurtuluştur. Hadisin zincirinin eksik olması bir yana, hadisin konusu da sorunludur. Çünkü üstü kapalı olarak, bir çok insanın, kurtulma kısmını bekleyerek Ramazan’ın ilk üçte ikisini tembellikle geçirmesini meşrulaştırıyor. Gerçekte, bu ayın tamamı rahmet, mağfiret ve kurtuluştur.

Aslında, sahih bir hadiste Peygamber (sallAllahu aleyhi ve sellem), “İftarın her açılışında, Allah’ın ateşten kurtardığı insanlar vardır” demiştir. (Ahmed)

SubhanAllah, hayal edebiliyor musunuz? HER gece bazı insanlar ateşten korunacak olarak yazılıyor.

Bu neden bu kadar önemli? Peygamber (SallAllahu aleyhi ve sellem) ve onun arkadaşları (radiyAllahu anhum) her ana sanki son anınızmış gibi davranmanın önemini sık sık vurgulamışlardır. Böylece “sanki son namazınmış gibi kıl”, “ameller sonuçlarına göre değerlendirilir” diye rivayetler var.

Hal böyle olunca, her gün, sanki o gün son orucumuzmuş gibi oruç tutmalıyız ve kurtulanlardan yazılmış olmayı her gece ümit etmeliyiz.

Her gün orucunuzun son anlarında sizi onlardan yazması için Allah’a dua edin. İşte böyle dua etmek için iyi bir yöntem: https://youtu.be/OcK9Gv6t1PY

Ramadan Resolutions sitesinden alınıp Genç Müslümanlar ekibi tarafından tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu