İslamRamazan

Akşam Yemeği Sohbeti [Ramazan Kararları 6]

“Yemek yerken konuşmak iyi değil”. Bunu pek çok kez duydum. Ağzında yemek varken ve ağzın açıkken konuşmak tam anlamıyla kaba olmasına rağmen bence bu konunun daha fazla incelenmesi gerekiyor.

Bugünlere Ramazan’ın oruç tutmak ile olduğu kadar bütün iftar partileri vb. ile yemekle de alakalı olduğunu itiraf edelim hadi.

Bunun iyi tarafı şu; yemek insanları bir araya getiriyor …bazen. Günümüzde birçok evde iftar, herkesin geldiği, yemeklerini aldığı ve sonra kendi işlerine baktığı bir zaman. İftar, ayrıca, televizyonun açık olabildiği ya da herkesin kendi mesajlarıyla ilgilendiği bir zaman. İnsanlar birlikte oturuyor olmalarına rağmen aslında, herkes, yanında televizyon ya da mesaj yazdıkları insan dışında kimse olmadan ayrı ayrı kendi dünyasına kapanmış durumda.

Birlikte yemek yemek, özellikle aileyle birlikte, ve de yemeğin yanında güzel muhabbettlerde bulunmak sünnettendir. Peygamberimizin (sallAllahu aleyhi ve sellem) bazı önemli hadisleri bir yemeğin üzerine söylenmişti. Bu yüzden İmam En-Nevevi (rahimehullah) şöyle demiştir:

“Yemek yerken, seninle birlikte yemek yiyenleri rahatlatacak şekilde sohbet etmek öneriliyor”

Yemeklerinizi, aile ve arkadaşlarınızla yeniden bağlanmak, iyi bir tutum göstermek ve yararlı sohbetlerde bulunmak için kullanın. Telefonları, televizyonları, laptopları vb. bir kenara bırakın.

Özellikle annesi babası hala hayatta olan ve birlikte yaşayanlar için… Benim çocukluğumdan kalan en büyük pişmanlıklarımdan biri anne ve babamla daha sık yemek yememem. Sizin onlarla yemek yemenizin ve onlarla KONUŞMANIZın onlar için ne kadar huzur verici olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

Yanında ailesi olmayanlar için… Sizinle yemek yemeleri için iyi insanları davet edin ve bunu, iyi insanlarla bir bağ oluşturmak veya var olan bağı sağlamlaştırmak için bir fırsat olarak kullanmaya çalışın.

Ramazan için ilave olarak şunu söyleyeyim: Teravih’den önce bitirilmesi gereken yemekten bir dağ olmasaydı, bu, iftarda sohbet etmeye olanak sağlayabilirdi.

Ramadan Resolutions sitesinden alınıp Genç Müslümanlar ekibi tarafından tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu