MultimedyaVideo

Şeytanla Savaştayız – Muhammed Hoblos

Rabbimiz kitabında bizlere diyor ki, “Şeytan size düşmandır, siz de onu düşman edinin.” (Fatır, 6) Bir hata yaptığımızda şeytan gelip diyor ki, “Ne yapsan boş, kurtuluşun yok.” ya da iyi bir amele niyet ettiğimizde şeytan bu sefer diyor ki, “Bu kadarcık şey mi? Bu neyi değiştirecek ki?” ve yaptığımız ya da yapacağımız iyi amellerimizi küçümsetiyor. Muhammed Hoblos “Şeytanla Savaştayız” adındaki bu dersinde küçücük gördüğümüz bir iyi amelin bile rabbimiz katında, kıyamet gününde ne kadar büyük olabileceğini anlatıyor. Benim yaptıklarımın ne önemi var ki, çok günahkarım ya da benim verdiğim sadaka ile ne değişecek ki, benim bu zayıf amelimin kime ne faydası var ki? diyorsan, bu videoyu izlemelisin!

“Şeytanla Savaştayız” adlı bu videodan ufak bir kesit:

İnşallah Peygamberimiz (s.a.v.)’in bir hadisiyle bitireceğim. Hesap gününü anlatıyor. Ve harika olan şey şu. Bütün hayatımızın en zor günü. Ve şöyle anlatıyor. Her biriniz Allah’ın önünde duracaksınız ve O’nunla direkt konuşacaksınız. Allah ile sizin aranızda hiçbir aracı olmayacak. Hemen tonu hissediyorsunuz. Hadisin ciddiyetini hissediyorsunuz.

Sonra peygamberimiz (a.s) devam ediyor. Sonra sağınıza bakacaksınız ve tüm gördüğünüz yaptığınız iyilikler olacak. Sonra solunuza bakacaksınız tüm gördüğünüz yaptığınız kötülükler olacak. Sonra önünüze bakacaksınız ve cehennemi göreceksiniz, cehennem ateşi önünüzde alev alıyor. Nasıl bir tasvirdir! Yani şöyle düşünüyorsun. Kendimi bundan nasıl kurtaracağım? Peygamberimiz (a.s) diyor ki kendinizi cehennemden koruyun, yarım bir hurma ile de olsa. Yarım bir hurma! Hayal edin, ayaktayım, Allah’la konuşacağım, önümde cehennem var. Sağımda ve solumda yaptıklarım duruyor. İnsanlar korkularından taş kesilmişler ve bu hayatımın en korkutucu günü. Geri dönüşü olmayan bir an ve peygamber (a.s.) bana öğüt veriyor. Şeytanın size ne söylediğine bakın, eğer hac değilse, eğer milyon liralarca bir sadaka değilse, eğer bir uzvundan vazgeçmeyeceksen…

Hayır, hayır! Bu şeytan. Yaptığın her şeyi küçümsüyor. “Tüm yapabildiğin bu mu? Bütün söyleyebildiğin bu mu? Tüm verebildiğin bundan mı ibaret?” Peygamberimiz (s.a.v.) diyor ki kurtar kendini, kurtar kendini bu felaketten, bu musibetten. Yarım bir hurmayı sadaka olarak vermek bile olsa. Ve işte İslam bu. Yaptığın her iyiliği hesap gününde göreceksin. Ve bugün sen, hayattasın. Bu elinden gelenin en iyisini yapman için harika bir fırsat. Boşa geçirmeyin kardeşlerim, zamanınızı boşa geçirmeyin. Herhangi bir iyilik, herhangi bir şey. Sizin gözünüzde ne kadar önemsiz olursa olsun, Allah’ın rızasını kazandırabilir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu