İslamİslam Tarihi

Siyer Okumanın 5 Faydası

Günümüzde Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’in hayatını, mücadelesini öğrenebileceğimiz yüzlerce kaynak mevcut. Peki bir müslümanın hayatında siyer neden önemlidir ve onu okumak bize ne yarar sağlar?

1- Dinimizin Temel Kavramlarını Anlamamızı Kolaylaştırır

Belki Müslüman bir ailede doğduk ve küçüklüğümüzden beri Müslüman olduğumuzu/olmamız gerektiğini öğrendik. Belki bu sebeple araştırma ihtiyacı bile duymadık. Fakat nedenini bilmediğimiz bir şey üzerinde sadece ailemiz ya da başka bir sebep ile tüm hayatımız boyunca sebat etmemiz neredeyse imkansızdır. Neden Müslüman olduğumuzu, hangi ayetin hangi olay üzerine indiğini, nasıl bir topluma ve neden bir din indirildiğini en iyi öğrenebileceğimiz kaynaklardır siyer kitapları. Dinimizin indirildiği insanları tanımak, özelliklerini, yaptıklarını okumak ve öğrenmek; hayatımızda neleri değiştirmemiz gerektiği konusunda bize yardımcı olur. Aynı zamanda bizim için örnek ve öncü olan neslin Allah’ın kitabına nasıl yaklaştığını, nasıl amel ettiğini öğrenmemiz açısında da siyer kaynakları önemli bir role sahiptir.

2- Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’in Karakterini Öğrenmemizi Sağlar

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’in hayatında bizim için kıyamete kadar örnek teşkil edecek noktalar vardır. Siyer okuyarak Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’in nasıl konuştuğundan, hangi olaya nasıl tepki verdiğine kadar hayatımızda öğrenmeye ihtiyaç duyduğumuz her konuda örnekler bulabiliriz. Tabi bunu hadis kaynaklarından da edinebiliriz; fakat sadece bir metin olarak değil, aynı zamanda gelişen olaylar etrafında O’nun nasıl davrandığını okumak, içinde bulunduğumuz konuma göre nasıl davranmamız gerektiği konusunda, karakterimizi neler üzerine inşa etmemiz gerektiği konusunda bize daha çok yardımcı olabilir.

3- Günümüze Işık Tutar

Allah subhanehu ve teala dinini kemale erdirmiş ve eksik tek bir nokta bırakmamıştır.
Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı beğendim. (Maide/3) Yani dinimizin şuan hayatımızda çözmekte zorlandığımız her problem için bir çözümü vardır. Siyer okumak, kemale ermiş olan dinimizin o günkü olaylara nasıl bir çözüm sunduğunu kavrayarak günümüzü daha sağlıklı değerlendirmemize katkı sağlar.

4- Farkı Kaynaklar, Farklı Bakış Açıları

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem hayatımız boyunca öğrenmemiz, bilmemiz, üzerinde düşüne düşüne okumamız gereken bir miras bıraktı bize. Bu mirası farklı kaynaklardan okumak, bakış açımızı geliştirir, bir önceki kaynakta göremediğimiz detayları diğer kaynakta görebiliriz. Her yeni kaynak Rasulullah’ın hayatını kavramamızda bize farklı açılardan yardımcı olur.

5- İmanımızı Arttırır

Rasulullah ve ashabının zor zamanlarda neler yaptığını görmek, üzüldüklerinde, birşeyler istedikleri gibi gitmediğinde nasıl davrandıklarını bilmek bizi zor zamanlarımızda, sebat etmekte zorlandığımızda, sabra ihtiyacımız olduğunda motive eder. Yanımızda kimse olmasa bile, yalnız olmadığımızı bizlere hissettirir. Onların yaşadıklarının benzerleri yaşadığımızı bilmek bize güç verdiği gibi, imanımızı da arttırır. Umudumuzu kaybettiğimiz zamanlarda o şerefli elçi sallallahu aleyhi vessellem ve ashabının mücadelelerini okumak, bize de bu yolda nasıl mücadele etmemiz gerektiği konusunda ışık tutar.

Okuyabileceğiniz 10 siyer kitabına aşağıda linkteki yazımızdan ulaşabilirsiniz:
https://gencmuslumanlar.com/okuyabileceginiz-10-siyer-kitabi-siyer-kitap-listesi/

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu