İslam Dünyası

Suriye Zindanlarında 24 Saat

Haykırış belgeseli ile farklı şartlara sahip 10 Suriyeli kadının dramına ışık tutan yönetmen Tülay Gökçimen, altıncı belgesel çalışması “Suriye Zindanlarında 24 Saat” belgeseli ile yeniden gündemde. Yapımcılığını İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yaptığı önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan belgeselin ilk fragmanı yayınlandı.

Evlatlarını, eşlerini Suriye’deki iç savaşta kaybeden, evlerinden, yurtlarından sürülen, kızlarına, kız kardeşlerine hatta kendilerine bir işkence yöntemi olarak korkunç bir şekilde tecavüz edilen Suriyeli kadınların yaşadıkları “Suriye Zindanlarında 24 Saat” belgeseli ile gün yüzüne çıkıyor.

Suriye zindanlarında 3 kız kardeş

Suriye’de aktif halde 27 tane işkencehane olduğuna dikkat çeken Tülay Gökçimen, buralarda tutuklu bulunanların, özellikle kadın ve çocukların durumunun kendisi için en önemli konulardan biri olduğunu söylüyor. Yine İHH sponsorluğunda çekilen belgesel konusunu ‘İHH İnsani Diplomasi Ekibi’nin gerçekleştirdiği yakın tarihin gördüğü en büyük tutsak sivillerin salıverilmesi organizasyonundan alıyor. İHH ekiplerinin taraflar arasında yaptığı arabuluculuk sonucunda Suriyeli muhaliflerin elinde tutulan 48 sivil İranlı ile bir takas yapılmış ve Esed rejiminin elinde tuttuğu 76’sı kadın toplam 2130 Suriyeli sivil tutuklu serbest bırakılmıştı.

Devrim yanlısı olması suçlamasıyla tutuklanan ve işkenceler nedeniyle vefat eden babalarının cenazesini almak üzere yola çıkan üç kız kardeşin konu edildiği belgesel, yolda tutuklanarak cezaevine gönderilen kız kardeşlerin İHH’nın esir takası nedeniyle kurtulana dek geçirdikleri 24 saate ışık tutuyor.

Belgeselin Fragmanı:

 

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu