İslamRamazanTavsiyeler - İpuçları

7 Adımda Verimli Bir Ramazan Geçirmek

Ramazanını Güçlendir!

7 Adımda En Verimli Ramazanı Geçirmek

Her yıl Ramazan yaklaştıkça bir çok online web seminerleri, etkinlikler ve yerel aktiviteler yapılıyor ve hepsinin amacı aynı: en güzel ay için hazırlanmak. Her zaman şuna inandım: bilgi güç değildir, bilgi potansiyel güçtür.

Çünkü kaç tane ders dinlerseniz dinleyin, kaç web seminerine katılırsanız katılın, eğer o bilgileri alıp günlük hayatınızda uygulamaya hevesli değilseniz, araştırmalarınızdan ve size lutfedilen bilgiden gerçekten yararlanıyor sayılmazsınız.

Tabii ki bunlar sizler olamazsınız, çünkü siz ProductiveMuslim okuyucularından birisiniz! Şu anda burada olup bunu okuyorsanız, maddi ve manevi gelişiminizi önemsiyorsunuz ki bunun için sizlere saygı duyuyorum. Zamanınızı birazını okumaya ayırıp daha iyi ve daha verimli müslüman olmak istemeniz gerçekten saygıdeğer. Allah (subhanehu ve te’ala) bizlere yararlı bilgiye talip olup onları uygulamayı nasib etsin.

Kişisel gelişim ve yüksek performans koçu olarak binlerce insana potansiyellerini artırmaları ve daha iyi olmaları için yardım ediyorum. Bunu yapabilecek en iyi zaman, bu kutsal ay Ramazan. Ramazan, bizler için kendimizi geliştirmek, daha yararlı alışkanlıklar edinip yararsızlardan kurtulmak ve de güzel ve verimli bir sene geçirmek için harika bir fırsat.

Aşağıdaki taktik ve öneriler yıllardır Ramazının gerçek anlamına odaklanmam için bana yardımcı oldu. Benim görevim, Ramazanınızı en güzel şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olmak, böylece gerçek faydalarına erişebilirsiniz.
İşte, bu yılın Ramazanını inşaAllah öncekilerden daha iyi yapabilmeniz için takip edecebileğiniz 7 adım.

1. Bu Ramazanı en güzeli haline getirmek için niyet edin

Birçoğumuz şu hadis ile aşinadır:

“Yapılan işler niyetlere göre değerlendirilir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır.” (Buhari)

Ancak, bazen basit ama derin bir hareket olan niyet etmeyi yüzeysel düşünmek daha kolay olabiliyor. ‘Tüm kalbimizle’ niyet etmeyi kastediyoruz. Şuna gerçekten inanıyorum ki güzel bir Ramazana sahip olabilmenin ilk adımı her işimizde elimizden gelenin en iyisini yapmak için içten bir karar vermek.

Bu, günlük hayatımızdaki işlerimiz için de geçerli. Bir şeyi yapmaya ilk önce karar vermeli ve niyet etmeliyiz. Niyet ettiğimiz zaman, Allah (celle celaluhu) bizlere yardım ve rehberlik edecektir, inşaAllah.

2. Net hedefler koyun 

Geçen sene, orta yaşlı izleyiciler için olan bir çalıştayı yürütmek/yönetmek için davet edilmiştim. Ramazanda hedeflerinin ne olduğunu sorduğumda, enerjik genç bir bayan elini kaldırdı ve “Ramazanda daha tertipli ve planlı olmak istiyorum” dedi. Başlangıç olarak çok güzel bir hedef gibi görünse de, aslında açık ve net bir hedef değil.

Ramazan hedeflerini koyduğunuzda, bunları yapabildiğiniz kadar özelleştirin. Örnek olarak, listenize “daha planlı ol” yerine aşağıdakiler gibi hedefler koyabilirsiniz:

  • – Her namazdan sonra 5 sayfa Kur’an oku.
  • – Yemek zamanında hazırlamak için 15 dondurulabilir gıda hazırla.
  • – Teravihte uyanık olabilmek için öğleden sonra kestir/şekerleme yap.

Ana fikri aldınız değil mi?

Şimdi okumaya ara verin ve büyük bir indeks kartı veya bir parça kağıt alıp en iyi Ramazanınızı geçirmek için 5 hedef yazın.

Geçen sene benim hedeflerimden biri Kur’an’ı anlayarak okumaktı. Sizi bilmiyorum, ama benim için, anadili arapça olmayan biri için, ne okuduğunu bilmek, Kur’an’ı baştan sona okuma tecrübelerimi artırıyor.

Geçen sene yerine getiremeyeceğiniz hedeflerden hedef seçmeyi unutmayın. Mesela, her akşam endişe duymadan teravih kılabiliyorsanız, bunu listenize koymayın. Yeni şeyler seçin. Hatırlayın, bu sene güçlendirmek istiyoruz.

3. Hedeflerinize ulaşmak için zamanınızı bölün

Artık hedeflerinizi belirlediniz, şimdi günlük plan yapıp zamanınızı parçalara bölme zamanı. Hatırlayın ki, tamamlanabilen şeyler sadece planlanan şeylerdir. Bu böyle işler.

Bu nedenle, hedeflerinizi basit bir şekilde flash kartlara veya not defterine yazmak size bunları tamamlatmaz. Her aktivite için günlük planınızda bir zaman ayırıp onları bir yere yazmanız gerekir.
Herhangi bir gün için, gününüzü planlamanızı ve bir, bir-buçuk saatlik bloklara ayırıp yapacağınız şeyleri yapmanızı tavsiye ederim. Çok katı gelebilir, ama değil. Tam tersine, gününüzü planlamak zamanınızı bollaştıracak, yapmanız gereken zamanda yapmanız gereken şeyi yaptığınızda, dinlenebileceğiniz ve kendinizi yenileyebileceğiniz daha çok boş zamanınız olacak.

4. Oyalayıcı şeyleri azaltın

Şununla yüzleşelim: dikkat dağıtıcı şeylerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Tüm e-postalarımız, mesajlarımız, sosyal medya bildirimlerimiz dikkatimizi dağıtıyor ve biz gerçekten ilgilenmemiz gereken şeylerle ilgilenemiyoruz.

Ben bütün bu araçları terk etmeyi öneriyor değilim. Katiyen. Ama tüm bu aramalara ve bildirimlere cevap verince bir şekilde bu araçların kölesi haline geliyoruz. Diğer bir açıdan, eğer kontolü ele alırsak, onların bizi oyalamasına izin vermeyebiliriz. Onları sessiz veya uçak moduna aldığımız zaman, telefonlarımızı ve diğer elektronik aletlerimizi niyet ettiğimiz en iyi biçimde kullanabiliriz. Sonuç olarak, günlük işlerimizde bizi yönlendirmek ve verimliliğimizi artırmak için harika araçlar haline gelirler.

Bizlere zamanımızı yönetmemize, Kur’an ezberlememize yardımcı olan ve üzerinde düşünüp taşınmak için günlük hadisler veren çok güzel uygulamalar var. Bunların hepsi çok güzel araçlar. Ancak, teknolojiyi bize hizmet edecek şekilde kullanmayı öğrenmemiz lazım, ona köle olmayı değil.

5. Hayatınızı kolaylaştırmak için önceden plan yapın

Bayram için hediyeler hazırlamak için veya yemekler için, önceden plan yapmak size çok zaman kazandıracaktır.

-Mutfakta daha az zaman harcayın. Samsa’dan (hint yemeği) yaprak sarmasına, herkes ailesi için lezzetli bir şeyler yapmak ister ki bu harika bir şeydir. Ancak, siz ve aileniz her gün ziyafet için alışveriş merkezinde veya mutfakta çok fazla zaman harcıyorsanız, Ramazanın gerçek anlamını anlamamışsınız demektir. Bu yüzden biraz sadelik yeterli olacaktır.

-Tüm ay için bir menü hazırlayın. Sağlıklı ve sade şeyler olmasına özen gösterin. Eğer misafir kabul edeceğiniz günleri biliyorsanız, isterseniz o iftarları daha özenle hazırlayabilirsiniz. Diğer şekilde, orucunuzu açmak için kolay yapılabilen çorbalar, salatalar ve birçok sulu yemek düşünebilirsiniz.

-Önceden pişirin. Bir kişiyi memnun etmek çok zor değil. İkinci gününde de lezzetini koruyabilecek yemekler düşünün ve 2 gün için de yeterli şekilde pişirin. Bu şekilde hem zamanınızı hem enerjinizi korumuş olursunuz.

-Dondurulmuş gıdalar pişirin. Güveçte pişen bir çok yemek, makarna çeşitleri ve diğer yemekler çok güzel bir şekilde donuyor. Bu, yemek yapmak yerine ibadetle geçirebileceğimiz değerli zamanımızı koruyacaktır.

Anahtar, her gün Ramazanın gerçek anlamını kendimize hatırlatmak ve yapacaklarımızı önem sırasına göre sıralamak.
Bayrama hazırlanırken ise, benim ailem için işe yarayan şu: Ramazan’dan önce hazırlanmak. Evet, tüm bayram alışverişinizi hilal görünmeden önce yapın.

Bu değerli saniyelerimizi neden alışveriş yaparak veya online gezerek tüketelim? Sevdiğiniz insanlara hediyelerinizi önceden alın, tercihen kaplayın ve saklayın. Eğer gerçekten büyük ve saklaması zor bir şey aldıysanız, sadece biraz üretken olmanız gerekiyor! Önceden alışveriş yapmak, bayram kıyafetlerini de kapsıyor. Onları da önceden almayı ihmal etmeyin. Her şeyin listesini yapın ve tamamlayın.
Bana güvenin, her şeyi ay başlamadan önce hazır etmek mümkün, stratejiye sahipseniz.

6. Kendini hizmete ata

Bu taktik muazzam! Bu, yeteneklerini, kabiliyetlerini ve araştırmalarını diğerlerinin hayatlarında değişiklik yapmak için kullanmanla alakalı, ki bu bir çok yolla sağlanabilir.

Bir kaç şey pişirip, nazik ve alaka gösteren bir notla komşularınıza gönderebilirsiniz. İslamın ne kadar güzel olduğunu göstermek için tebliğ en iyi eylem. Hasta ve yaşlıları hastanelerde veya bakımevlerinde ziyaret edebilirsiniz. Yakınlardaki mescidlerde insanların orucunu açması için biraz yemek pişirebilirsiniz.
Bu konuda birçok seçenek var. Sizin yapmanız gereken, farklılık yapmak için harekete geçmek.

7. Kur’an’ı en öncelikli yapın

En önemlisini en sona sakladım! 5. adımda zamanın önemine değinmişken, Ramazan’a Kur’an’la odaklanmak ve Allah’ı (subhanehu ve te’ala) sürekli hatırlamak bizler için önemli.

Allah (subhanehu ve te’ala) bize açıkça buyuruyor ki:

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.” (Bakara, 185)

Kur’an’ı okumaya ve çalışmaya zaman ayırmalıyız. Anlamı hakkında düşünüp taşınmalıyız. Bu ay, Kur’an’ın indirildiği ay. Bu yüzden, güzel dinimizin en harika mucizesini öğrenmekte gerçekten ciddi olmamız gerekiyor.

Sizin ve ailelerinizin çok verimli ve anlamlı bir Ramazan geçirir inşaAllah. Bu taktikler sizlere bu Ramazanı şimdiye kadarki en verimli Ramazan haline getirmenize yardım edecek. Eğer sizin de daha verimli Ramazan için kendi taktikleriniz varsa, lütfen onları yorumda paylaşın!

Yasemin Inal 

Bu yazı productivemuslim.com sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu