Davet - TebliğTavsiyeler - İpuçları

7 Maddede Komşularıma Nasıl Tebliğ Yapabilirim?

7 Maddede “Komşularıma Nasıl Tebliğ Yapabilirim?”

Hz. Peygamber (a.s) “Cebrail komşuluk hakkından o kadar bahsetti ki komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim” der. Modern zamanlar ve kentsel dönüşüm felaketi mahalle kültürünü, komşuluğu fazlasıyla zedelemişse de hepimiz için komşunun yeri ayrıdır. Hani sıkça söylenir “ölsem kalsam haberleri olmayacak hiçbir komşumun” diye. Hele bir de insanın islami kaygıları olunca betonlaşmış komşuluk ilişkileri bir yük olup biniyor sırtına. Komşularımızla ilişkilerimizi nasıl daha iyi hale getirebilecegimize dair önerilerimizi 7 maddede topladık.

1-Güler yüzlü ol. Tanıdığına tanımadığına selam ver.

Pek çok insan koca koca sitelerde komşularına yalnız giriş çıkışlarda yada asansöre rastlar. Bu karşılaşmalar kısacık da olsa bazen güzel dostlukların başlangıcı olabilir. Tabi siz yüzünüzden gülücüğü eksik etmez ve asansörde gözlerinizi kaçırmak yerine komsunuzla bir iki kelam da olsa muhabbet ederseniz. En azından kaç numarada oturduğunuzu söyleyip onu hemen yarın çaya çağırabilirsiniz.

2- Çorbanın suyunu çok koy!

Bazı kimseler bazı sebeplerden dolayi evlerinden fazla çıkmazlar. Yaptığınız keki, yemeği ona da ikram etseniz belki daha kolay kaynaşırsınız? Hiç olmazsa tabak alıp verirken kapı önü muhabbeti yapmış olursunuz.

3- Bay/bayan muhalefet olmak zorunda değilsin. Sakin ol!

Hataları olan komşuna düşman olmak zorunda değilsin. Açık giyinen bayana ters bakmak, evinde köpek besleyeni yöneticiye şikayet etmek, doğrularına uymayana selam vermeden geçmek sana birsey kazandırmaz. Sen sınırlarını belirle, kimliğini koru ve gerisi konusunda rahat ol. Herkesi degistirmek zorunda değilsin ve değiştiremezsin de.

4- Özel günlerde kapılarına sürpriz bırak.

Ramazan mı geliyor Genç Müslümanlar’dan bir Risale kopyala, koy zarfa, bırak komşunun kapısına. Günlerden cuma mı bir ipe iki şeker bir de hadis geçir tak kapılarının koluna. Eninde sonunda bu özel hediyeleri koyanı merak edip kapını çalacaklardır.

5- İyi ve kötü günlerinde yanlarında ol.

Bir komşun doğum yaptığında ziyaretine gidip ona yardım etmen, cenazesi olan birine sarılman, birinin düğününe küçük bir hediye götürmen aranızdaki bağları kuvvetlendirecektir. Bu yüzden komşularından haberdar ol. Hastalar mı, dertliler mi bunu bilmeden nasıl yanlarında olabilirsin ki?

6- Komşularınla birlikte düzenli bir sohbet/ders/toplantı belirle.

Bir apartmanı/komşu grubunu en iyi toparlayan şey budur. Onları haftada/iki haftada/ayda bir toplayıp yalnızca yarım saat ayet hadis okusan ve birlikte çay içip muhabbet etseniz şimdiden kuruldu bile islam devleti..:)

7- Herşeyden önce, herşeyle birlikte ve herşeyden sonra ÖRNEK OL!

Tüm insanlara karşı en güzel tebliğ yöntemi budur. Örnek olmazsan herşeyi eline yüzüne bulaştırırsın. İnsanlar seni görünce Allahı hatırlamalı. “O yapıyorsa doğrudur” diyebilmeli. Hatasız ol demiyorum, hatalarını bile düzeltişin müslümanca olsun diyorum.
Örnek olabilmek için de peygamberin ahlakını en güzel biçimde öğrenmeli ve tatbik etmelisin.

Merve Kuntoğlu

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu