Davet - TebliğHidayet Öyküleri

Dünya Boks Şampiyonu Andrew Tate Müslüman Oldu

4 kez Dünya Boks Şampiyonu olan ABD’li boksör Andrew Tate, Müslüman olduğunu ilan etti. Ünlü sporcu ilk kez namaz kıldığı anları sosyal medya hesabında İbni Kayyım’ın (r.h) “Allah sevgisi, kalbin kuvveti, kalbin rızkı, kalbin nurudur.” sözleri ile paylaştı.

Andrew Tate’in arkadaşı olan Tam Khan da 35 yaşındaki sporcunun Müslüman olduğunu duyurdu. Tam Khan, Andrew Tate’in Dubai’de bir camide namaz kıldığı anlara ait görüntülerini, “Elhamdülillah” notuyla paylaştı. Görüntülerin sosyal medyada hızla yayılmasının ardından Khan, Andrew hakkında şu açıklamayı da hesabından paylaştı: “Müslümanlar lütfen sabırlı olun. Bu kadar sert olmayın. Hepimiz hata yaparız. Hepimiz bazen söylemek istediklerimizi yanlış bir şekilde ifade edebiliriz. Andrew’i kişisel olarak tanıyorum. Maşallah İslam’a olan sevgisi gerçek, hakiki bir sevgi. Amacı kendi reklamını yapmak değil. O da bizden biri. Hanım kardeşlerimizin kaygılarını da anlıyorum. Ama yalnızca Allah yargılayabilir. Kardeşimiz Allah’tan başka kimseye kendini açıklamak zorunda değil. Biz onunla ‘Cennet nasıl bir annenin ayakları altında olabilir?’i bile tartıştık. O âlim yahut tebliğci bir kişi değil. Yani bu kadar eleştiri yeter. Hepimiz güzel dinimiz İslam’a bir şekilde katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ama şu an birçokları yargılayıcı yorumları ve dedikoduları ile onu ayıplıyorlar. Örnek olun. Ancak o zaman başkaları sizin yolunuzu takip edecektir. İslam nimetini verdiği için Allah’a hamd olsun. Allah Subhanehu ve Teala bizleri dilediği kullarını ilettiği nuruna iletsin (Nur Suresi, 35). Keşke bu kadar eforu kendi imanımız için sarf etseydik. Kendi amelleriniz ve çabanız için endişe edin. İslam’la yeni tanışmış kişilere karşı bu kadar negatif davranmayın.”

Andrew Tate Kimdir?

Tam adı Emory Andrew Tate olan ünlü boksör 1 Aralık 1986 tarihinde ABD Washington’da dünyaya geldi ve çocukluğunun bir bölümünü burada yaşadı. Daha sonra ailesiyle birlikte İngiltere’nin Luton kentine taşındı ve emekli olana kadar burada boks yaptı. Andrew Tate, 3 kez ISKA Dünya şampiyonluğu ve Enfusion şampiyonluğu elde etti. Şu an ise Romanya’da yaşamaktadır. Daha öncelerde kendisini Ortodoks Hristiyan olarak tanımlayan Andrew’in, Eylül ayında Müslüman olduğu haberleri çıktı ve dün ise kendi hesabından namaz kıldığı görüntüleri yayınlayarak Müslüman olduğunu herkese ilan etti.

Andrew Tate’in namaz kıldığı görüntüler:

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Elhamdülillah.
    Tabi burada, “tartıştık” diye yapılan çeviri, münakaşa suretinde tartıştık şeklinde değil, sebeb-i hikmetini müzakere ettik şeklinde anlaşılmalı. Zira, “mesail-i imaniyenin münakaşa suretinde bahsi caiz değildir”. Rasûlullâh sallallahu aleyhi ve sellem bir şeyin bilgisini vermişse ve bu haber bize “sahih” olarak ulaşmışsa Rasûlullâh’ın dediği bu şeye inanmak elzemdir. Kur’ân-ı Kerîm ve Sünnet-i Seniyye ile sabit olan bir hususun sebeb-i hikmeti noktasında ise müzakere edilebilir, sebeb-i hikmetini anlatan tam olarak anlatamasa da, dinleyen tam olarak anlayamasa da bu durum iman etmeye engel teşkil etmez diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu