Bilim - Teknoloji

Tarihte Uçan İlk İnsan: Abbas ibn Firnas

Abbas ibn Firnas, 810-887 yılları arasında yaşamış Endülüslü bir İslam bilginidir. Endülüs’ün Ronda bölgesindeki bir köyde doğmuş, Kurtuba’da büyümüş ve burada tahsil görmüştür.

Tarihi kaynaklarda İbn Firnas’ın Kurtuba Camiisi’nden atlayarak, uzun süre kuşlar gibi süzüldüğü daha sonra yere indiği bilgisine rastlanır. Bazı kayıtlara göre bu büyük alim, iniş esnasında hafif şekilde yaralanmış ancak vazgeçmemiş, daha sonra da uçma deneylerini sürdürmüştür. Bugün bazı Arap ülkelerinde bulunan havaalanları, hava üsleri ve eğitim merkezleri onun adını taşımaktadır. NASA da, Ay’da bulunan 89 km çapındaki bir kratere, onun bilim dünyasına sunduğu katkıların bir gereği olarak İbn Firnas adını vermiştir.

İbn Firnas’ın bilimsel çalışmaları uçmakla sınırlı değil. Aynı zamanda kumdan cam imalatını ilk bulan kişi olarak tarihe geçmiş ve kaya kristallerini kesme yöntemini geliştirmiştir…

Meraklı ve araştırıcı bir karaktere sahip olan Abbas b. Firnâs, uzayı temsil eden bir gök küresi kurmuş ve sonraları Avrupa’da astronominin gelişmesinde tesiri olan Sindhind tablolarının çizimlerini yapmıştır.  I. Muhammed’e takdim etmek üzere, daha önce benzeri görülmemiş menkane (mîkate) adı verilen bir de saat imal etmiştir. Yaptığı birçok keşifle ve Doğu ilimlerini Batı’da yayma çabalarıyla çağdaşlarının dikkatini çeken Abbas b. Firnâs’a I. Hakem, “Hakîmü’l-Endelüs” unvanını vermiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=v0huQO2HjTg&feature=youtu.be

MÜSLÜMAN KAŞİFLER YOUTUBE KANALINA ABONE OLABİLİRSİNİZ.

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu