İslamKuran - SünnetVideo

İçindeki Işığın Sönmesine İzin Verme – Nouman Ali Khan

Nur Suresi 39.40 ayetin tefsiri:

39: İnkâr edenlere gelince, onların amelleri, ıssız çöllerdeki serap gibidir ki susayan onu su zanneder; nihayet ona vardığında orada herhangi bir şey bulamamış, üstelik yanıbaşında da (inanmadığı, kendisinden sakınmadığı) Allah’ı bulmuştur; Allah ise, onun hesabını tastamam görmüştür. Allah hesabı çok çabuk görür.

40: Yahut (o kâfirlerin duygu, düşünce ve davranışları) engin bir denizdeki yoğun karanlıklar gibidir; (öyle bir deniz) ki, onu dalga üstüne dalga kaplıyor; üstünde de bulut… Birbiri üstüne karanlıklar… İnsan, elini çıkarıp uzatsa, neredeyse onu dahi göremez. Bir kimseye Allah nûr vermemişse, artık o kimsenin aydınlıktan nasibi yoktur.

“Allah, Kur’an’ı ışık olarak adlandırıyor. Bu bir tesadüf değil. Işık olarak adlandırıyor çünkü: Allah’ın kelimeleriyle olan meşguliyetim, Bu Allah’ın benimle konuşması, sadece bir kitap değil, sadece okuduğum bir şey değil! Bu Allah’ın benimle konuşması. Allah benimle konuştuğunda, içimdeki bu ışık kuvvetlenir. Çünkü onun kendisi ışık. Bu kelamın kendisi, Allah azze ve celleden gelen ışık. İmanım yenilenir. Allah’ın kitabına yeniden dönüp geldikçe, neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamam düzelir. Ama Allah’ın kitabına bu dönüşüm yapay olamaz. Sadece okuyup da kenara koymak olamaz. Sadece arkadaşlarımla şu ayet ne, bu ayet ne anlama geliyor diye tartışmak için mealini okumak olamaz. Bunun için olamaz! Şöyle olmak zorunda: “Allah’ım ışığa ihtiyacım var, kelamından bana ışık ver.” Kulun “Allah’ın kelamına gelmek zorundayım.” Diyen alçakgönüllü, yalvaran tavrı budur.

Beni alçakgönüllü yapması gereken Allah’ın kelamına rağmen bugün sen ve ben ona tartışma aracı olarak yaklaşıyoruz. Onu ilginç bir şeymiş gibi inceliyoruz. Onunla sıradan bir hobi gibi ilgileniyoruz. Onu cankurtaran olarak düşünmüyoruz. Onu, “Bu Allah’ın benimle konuşmasıdır.” Diye düşünmüyoruz. Bu Allah’ın bana değer vermesi. Bana hitap etmesi.

“رِسَالاتِ رَبِّي “ olarak adlandırıyor.
“Rabbimden mektuplar” Kelimenin tam manasıyla Rabbimden mesajlar-mektuplar.

Birisi sana özel bir not yazdığında, “Vay be bana zaman harcamış.” dersin. İşte senin için bu Kur’an’da Allah. Eğer bunu geliştirirseniz, bu ışık zayıflamaz. Allah onun zayıflamasına izin vermez. Allah azze ve celle kalplerimizi içtenlikle Kur’an’a bağlasın ve bu ışık kaynağını bizim için muhafaza etsin. Allah ne kadar azalmış olursa olsun kalplerimideki ışığı kuvvetlendirsin. Allah bizi yaptığımız dışsal amellerin, kalbimizde taşıdığımız kötülükleri telafi edeceği yanılgısına düşürmesin. Allah hepimizin yapabileceğimiz en iyi şekilde kalplerimizi arındırmasını nasip etsin. Amin

Dersin tamamını okumak ve indirmek içni tıklayın:

İçindeki Işığın Sönmesine İzin Verme – PDF İNDİR

 

Benze Yazılar

4 Yorum

  1. Hocam cevirileri pdf ye cevirmeniz mukemmel.. sayfanizi takip ediyorum pdf leri okuyup çalışıp lise ve universte ogrencilerimize sohbetler hazırliyor yapiyoruz.. Allah sizlerden razi olsn..
    PDF leri cogaltmaniz ümidiyle..

  2. Selamun Aleykum.

    Nouman Ali Khan hoca’nın sohbetlerini ilgiyle takip ediyordum youtube’dan. Bazı hoşuma giden sohbetlerini tanıdığım insanlara okumak için yazıya aktarmayı düşünüyordum. Bugün bu sitede yazılı halleriyle karşılaşınca çok mutlu oldum. Allah razı olsun sizlerden, emeği geçenlerden

  3. Rabbim sizlerden,Nouman hocadan ve hidayet yoluna rehberlik edenlerden ebeden ve daimen razı olsun.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu