MultimedyaVideo

Allah’a Tevbe Et! – Şeyh Halid Raşid

Hüzünlü Şeyh lakablı Suud’lu imam Halid Raşid’den etkili bir konuşma…
“Allah’a tevbe et, tevbe kapısı her zaman açıktır!”

Rivayet edildiği üzere;İsrailoğullarından bir genç hayatının yirmi yılını ibadetle,yirmi yılını ise Allah’a isyan ile geçirir.Bir ara aynaya bakar ve sakalının beyazladığını görür ve üzülerek şöyle der;

“Allahın sana yirmi yıl itaat(ibadet) ettim,yirmi yıl ise isyanla geçirdim.Eğer sana dönersem(tevbe edersem) beni kabul eder misin?

Allah subhanehu ve Teala ona şöyle seslenir;

“Sen bizi sevdin bizde seni sevdik,sen bizi terk ettin bizde seni terk ettik.Bize isyan ettin biz sana süre tanıdık.Eğer bize dönersen,seni kabul ederiz”

“O kulların tevbesini kabul eden ve günahlarını affedendir” -Şura25-

Bil ki! Seni tevbede acele etmene ve bu noktada hızlı davranmana yardım eden .. insanların tevbelerinde sadakat göstermelerine engel olan şey uzun umutlardır (tuli’l-emel).uzun emeller ve hayaller peşinde olan bir kimse amellerini kötü hale getirmiş olur.

“Bırak onları yesinler,eğlensinler ve emelleri onaları oyalasın. Çok yakında bilecekler.” Hicr 3

“Gördün mü! Biz onları yıllarca faydalandırsak sonra tehdit edildikleri azab başlarına gelse kendilerine verilmiş olan nimetler onlara fayda sağlayabilir mi?!” – Şuara 205/206-

“Mal ve oğullarla onları desteklediğimizi mi sanıyorlar? Onlara hayırları çabuklaştırdığımızı mı sanıyorlar?Hayır! Çok yakında bilecekler” –Mu’minun 55/56

Bil ki! Tevbe etmene yardımcı olacak ve onda hızlı davranmana vesile olacak şey ölümü hatırında tutman ve ölüme hazırlıklı olmandır. Evet! Ölüm yakındır,ömür ise uzun emellerimize rağmen kısadır.Ve dünya (gözümüzde) nekadar yüce olsada aşağılık ve değersizdir. Bu dünyada istediğin değersizliği(aşağılık olanı) seç..

La ilahe illallah!

Ecel bize ulaşıp,ölüm yaklaştığında ve ayrılma vakti geldiğinde benim ve senin halin nasıl olur? Birisi yüksek sesle bağırır;

“Rabbim geri gönder!”

ve başka birisi şöyle bağırır:

”Müjdeler olsun!yarın sevdiklerimizle buluşma günüdür.Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabıyla..”

O zaman hangi durumu istiyorsan onu seç… Allah seni muhafaza etsin..

Hassan ibn Ebi Sinan ölüm döşeğindeyken dediler ki ona; “Ölüm seni nasıl bulur?” “İyi (hayırlı) bulur eğer cehennemden kurtulursam” ona şöyle dediler “peki ne istersin(temenni edersin)”

“Uzun bir gece, tamamını namaz kılarak geçireyim”dedi

İmam Şafi ölüm döşeğinde iken Muzeni rahimehullah yanına giriyor ve diyor ki:

“Nasıl sabahladın ey Ebu Abdullah”

“Dünyada bir yolcu,kardeşlerimden ayrılmış,kötü amellerimle buluşmuş,ölüm şarabını içmiş ve rabbimin huzuruna varmış bir şekilde sabahladım.Bilemiyorum, ruhum cennete mi gider ona kutlayayım. Yoksa cehenneme mi gider ona taziye edeyim . Sonra şu Neşidi okudu:

‘Ey Rabbim!Kalbimin katılaştığı ve gidecek yolların daraldığı vakitte ümidimi affına merdiven kıldım.Günahım pek büyük göründü fakat affın ile kıyasladığımda affın daha büyük geldi.Sen günahlara karşı af sahibi olmadan zail olmadın,cömertçe vermede,ikram ve ihsan etmede daim oldun.’

Allah seni korusun bil ki;

Ameller, mallar yok olup gider, bedenler toprağın altına girer.

Allah seni korusun bil ki;

Günler ve geceler tüm yenileri çürütür,eskitir,tüm uzakları yakınlaştırır,tüm vaad ve vaidleri (korkutmaları) içinde barındrır.

Dikkat et! Allah seni korusun..

Gece uyuyanlarla arkadaşlık etmekten ve onlarla dostluk kurma noktasında dikkatli ol! Ve dua ederken huşu içerisinde Allaha sığın ve Allah’a dönenler kafilesine katılma zamanı geldi de.

Dediler ki;

”Kim bu dört şeyi rızık edinirse şu dört şeyden mahrum edilmez.

1- Duayı rızık edinen,duasına icabet edilmesinden mahrum kalmaz.

((Rabbiniz buyuruyor ki,Bana dua edin size icabet edeyim.)) – Mu’min 60-

2- İstiğfarı rızık edilen, affedilmeden mahrum edilmez.

((Muhakkak ki o ğaffar,bağışlayandır.))

3- Şükrü rızık edilen,nimetlerin armasından mahrum edilmez.

((Eğer şükrederseniz,nimetimi artırırım.))

4- Kimde tevbeyi rızık edilirse,tevbenin kabulünden mahrum edilmez.

((O ki kullarının tevbesini kabul edendir.))

Ve son olarak,bil ki;

Hayat, Allah (svt) olmadan bir yalandan ibarettir. Ancak Allah svt ile (onun emirlerine uyulduğu takdirde) ıslah edilebilir. Kalp Allah (svt) ‘ya yöneldiği takdirde toplanır ve parçaları birleşir. Kendini bulur ve sağlam bir fıtrat oluşturur.

“Ey insan! Lütfu bol olan rabbine karşı seni ne aldattı?”

Daha ne kadar itaatsiz ve isyankar kalacaksız.Ve çirkinliğinden en çirkini de kendi kendini kul edinmen. Ey temiz ve beyaz elbiseli ama kalbi kara olan,bu ne umut ve hayal ki sen ölümsüz değilsin! Vaad eden ve uyarandan kork muyor musun?! Ey saçları ağıran ve hala tevbe etmeyen.Nerede gözyaşın ?! Nerede ağır acı, cezadan sakınmak.

Deki; Allah ne kadar da Halimdir ki bana mühlet verdi. Ben günahlarımda haddimi aşmama rağmen beni örttü. Tevbesiz , göz yaşı dökmeden günahlarıma üzülmeden günlerimin saatleri geçer..Ben günahları gizlice işlerken Allahın gözü beni gözetliyordu.

Ey yazılan yanlış! Bir dalgınlıkla gitti, ey kalbimde kalıp beni yakan pişmanlık,bırak beni nefsimi hesaba çekeyim.Ve zamanı yaptıklarımı hatırlayarak ve acı çekerek geçireyim. Bırak benim değişmemi ey beni değiştirmeye çalışan. Bilseydin benim neyim var,beni mazur görürdün.Bırak beni kesilmek bilmeyen göz yaşlarımı sileyim. Belki içnden bir damlası kurtarır.

Yaz bu dönüş hikayesini,pişman olmanın kalemiyle.Yaz bu dönüş hikayesini gözyaşı kalemi ile.. ve ona ait olma ayağıyla huşu kapısına yürü, Susuzluğu ve açlığı ona göster ve rahmet dile belki duyulur.

İnsanlar uyurken ona seslenerek yalvar; Ey ümid edenlerin ümidi,korkanların dönüş kapısı,günahkarların umudu,sen beni bırakırsan benim artık gidecek bir yerim kalmaz.Ey günahları affeden,ey isyanımı unutmuş gibi görünüp bana mühlet vermede halim olan ! Ey sıfatı (özelliği) bağışlayan olan!

Ben bir cahillikle sana isyan ettim ey yücelik sahibi! Bu kötü halimden ise dönmek istiyorum.Kul mevlasından başka kime yönelir ey efendiler efendisi.

Ve bazı kavimlere müjdeler olsun! Günahları bıraktılar ve isabet ettiler ve Allahın davetçisini davete ederken duydular da icabet ettiler. takvalı yaşayıp dalalete düşmediler,özür dilediler sonra tevbe ettiler ve Mevlalarının kapısına yöneldiler ve ne geri çevrildiler ne de hayal kırıklığına uğradılar.

Allah’ım bize icabet ederek yol göster. Sana yönelişimizde ve tevbemizde bizi başarıya ulaştır.Dalara icabet kapını aç ey zorda kalmışların isteğine icabet eden!

Allah’ım Nasuhi tevbemizi kabul et. Biz ahdimizi bir daha asla bozmayacağız. Ve bizi onunla koru, onunla mutluların arasında olalım diye .

Allahım,tevbe edenlerin tevbesini kabul et.Günahkarların günahlarını affet.Gençleri ve ihtiyarları sana dönenler kafilesine kabul et. rabbimiz, hakkınla kalkmayı ilham et bize. Bize helal kıldığın rızıkları bereketlendir. Ve bizi kulların arasında açığa çıkarma .Çağıranların en hayırlısı rücu edenlerin en faziletlisi,ey istekleri yerine getiren,dereceleri yükselten ve dualara icabet eden..

Ey arşın,yerin ve göklerin Rabbi.Bize temennide bulunduğumuz şeyleri nasib et .

Senden istediklemizi bize ver, ve temenni ettiğimiz şeyleri bize gerçekleştir,

Ey soranların ihtiyaçlarına sahip olan, ve susanların vicdanlarını bilen, bize affının soğukluğunu tadtır ve mağfiretinin tatlılığını(güzelliğini) ey rahmet edenlerin en çok rahmet edeni.

“Rabbimiz Muhammed’e salat ve ehline ve seçilmiş ashabına salat eyle bir kuşun uçtuğu sayı kadar ve sahur vaktinde istiğfar edelerin istiğfar sayısı kadar ve en son duamız alemlerin rabbine hamd olsun ..

Çeviri: gencmuslumanlar.com

Benze Yazılar

2 Yorum

 1. "Ve son olarak,bil ki;
  Hayat,Allah svt. Olmadan bir yalandan ibarettir.Ancak Allah svt ile (onun emirlerine uyulduğu takdirde) ıslah edilebilir.Kalp Allah svt ya yöneldiği takdirde toplanır ve parçaları birleşir.Kendini bulur ve sağlam bir fıtrat oluşturur."

  PAYLAŞIMI İZLEYENLER, OKUYANLAR VE OKUTANLAR TOPARLANIN ALLAH (c.c)' IN HUZURUNA AF DİLEMEYE İSTİĞFAR ETMEYE GİDİYORUZ…
  UMULUR Kİ RABBİMİZ BİZİ BAĞIŞLAR….

  PAYLAŞIM TEK KELİME İLE MÜTHİŞ….

  RABBIM ŞEYH HALİD RAŞİD'DEN RAZI OLSUN İNŞ…

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu