MultimedyaVideo

Allah’tan Af Dilemenin En Güzel Şekli – Omar Suleiman

Rabbimiz onlarca ayetinde istiğfar kavramına yer vermiştir ve Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’in hayatında da istiğfarın büyük bir yeri olduğunu görürüz. Nitekim bir hadisinde

“Vallahi ben günde yetmiş defadan fazla Allah’tan beni bağışlamasını diler, (istiğfar eder) tövbe ederim.” (Buhârî, Daavât 3)

buyurmaktadır. Bu sebeple istiğfar kavramının bizim de hayatımızda büyük bir yeri olmalı. Omar Suleiman bu kısa dersinde seyyidül istiğfar duasını anlatıyor ve istiğfar etmenin önemi üzerinde duruyor.

“Eğer Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetlerinin doğru bir şekilde farkında olmazsanız, günahlarınızın büyüklüğünü de doğru bir şekilde idrak edemezsiniz. Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetlerinin büyüklüğünün farkında olmadıkça, günahlarınızın büyüklüğünün de farkına varamazsınız. Bu neden bu kadar önemli? Çünkü Allah sana neler verdi, sen ise böylesine bir itaatsizlik ile buna karşılık veriyorsun. Senin için Allah nice nimetler yağdırdı, sen ise yüz çevirip itaatsizlik ile cevap veriyorsun. Bu nimetlerin çokluğunu idrak edebilmek için zaman ayırmamışsam, günahlarımın ciddiyetini de kavrayamam. Üzerimdeki nimetleri bilirsem, O’na itaatsizlik ederken çok mahcup olurum.”
– Omar Suleiman

Seyyidul istiğfar duası:

اَللّٰهُمَّ اَنْتَ رَبِّي ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اَنْتَ خَلَقْتَنِي
وَاَنَا عَبْدُكَ وَاَنَا عَلَی عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ
اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ
اَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَ اَبُوءُ بِذَنْبِي
فَاغْفِرْ لِي
فَاِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلَّا اَنْتَ

“Ey Allahım! Benim Rabbim sensin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum. Ben gücümün yettiği kadar senin ahdin ve va’din (sözün ve müjden) üzereyim. Ben yaptığım şeylerin şerrinden sana sığınıyorum. Ben, senin ihsan ettiğin nimetlerini itiraf ediyor, günahlarımı da kabul ediyorum. öyleyse bana mağfiret eyle! Şu muhakkak ki, günahları senden başkası bağışlayamaz.”

(Buhari, Deavat: 15, 7/150; Ebu Davud No: 5070; İbni Mace No: 3872)

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu