MultimedyaVideo

Allah’tan Ne İstemeli? – Nouman Ali Khan

Allah ile aramızdaki en temel ilişkilerden biri O’ndan bir şeyler istemek. Onun yardımına ihtiyacımız var. Dini konularda, rehberlik konusunda, doğru yola bağlı kalıp kötülükten uzak kalmakta, bağışlanmakta O’na muhtacız. Manevi meselelerde imanımız için O’nun yardımına ihtiyaç duyarız ama hayattaki diğer her şey için de O’nun yardımına ihtiyacımız var; ailevi konularda, sağlık sorunlarında, maddi konularda… Çoğunuz kimsenin anlamadığı olanaksız durumlar içinde takılmış durumdasınız. Tek anlayan siz ve Allah. Başka birisine anlatmaya çalıştığınızda bile idrak edemezler. Anlamazlar. Sadece Allah sizin neler yaşadığınızı, yaşadıklarınızın size ne sıkıntılar verdiğini anlayabilir.

Hepimiz o çeşit ya da bu çeşit bir zorluk içindeyiz. Allah insanoğlunun gerçeğini şöyle tarif eder: “Lekad halaknâl insâne fi kebedin. (Beled:4)” Gerçekten biz (her)insanı (hayatında karşılaşacağı) birtakım zorluklar içinde yarattık. Ya zihnen tükenmişsinizdir, ya duygusal olarak bitmişsinizdir, ya maddi olarak tükenmişsinizdir. İşyeri tükenmişliği, bedenen tükenmişsinizdir, eziyet çekmişsinizdir. Sağlığınız tükenmiştir, yaşınız tükenmiştir. Bilirsiniz zekânız… Bir probleminiz varsa bu çözümü, şu çözümü, o çözümü denersiniz, hiçbiri işe yaramaz,  zekânız/yaratıcılığınız tükenmiştir.

Biz sürekli bir ‘kebed’ durumundayız, bir yerde sıkışmışız, ya da başka bir yerde, ya da daha başka. Bu zihnimizin çoğunu meşgul eder. Çoğu zaman kendinizi olumlu düşünmeye zorlamanız gerekir çünkü zorlamazsanız, araba kullanırken ya da birkaç dakika kendinizle kaldığınızda yaşadığınız bütün negatif şeyler, çözülmesi gereken her problem, yapılması gerekip de henüz yapılmamış olan her şey, kafanızın içinde dönüp durur. Bunlar O’ndan problemlerimizi çözmesini, ihtiyaçlarımızı gidermesini, arzuladıklarımızı vermesini isterken kafamızın meşgul olduğu şeyler ve tabi ki Allah’la olan ilişkimizin bir parçası.

Bugün başlamak istediğim şey, gerçekten Allah’tan her ne istiyorsak başarıyla isteyebilmemiz için sizin ve benim ihtiyacım olan en önemli gizli malzemelerden biri. Hepimizin istediği şeyler var ve bunlar Allah ile bizim aramızda sır. Ama eğer gerçekten Allah azze ve celle’nin istediğine karşılık vereceğinden hakikaten umutlu olacak bir şekilde isteyebilecekseniz, bazı şeylerin yerli yerinde olması gerekiyor. Kur’an’ın altını çizdiği yerli yerinde olması gereken en önemli şeylerden biri şu: siz ve ben öncelikle Allah’tan bağışlanma dilemek zorundayız. O’ndan herhangi bir şey istemeden önce, bizi affetmesini istemek durumundayız. Sizin istediğiniz ya da benim istediğim herhangi bir şeyden önce samimi olarak Allah’tan bizi affetmesini istememiz gerekiyor.

Hutbeyi PDF şeklinde indirmek için:

ALLAH’TAN NE İSTEMELİ – PDF İNDİR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu