İslamKuran - Sünnet

Bakara Suresi Tefsiri 12. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi.
12. Ders

Bakara Suresi Tefsiri 12. Dersten bir bölüm:

Kur’an’ın güzelliği, tek bir ayet üzerine bile çalışıp o tek bir ayetin üzerinde tefekkür ettiğinizde ve her bir ayet üzerinde düşünmüş alimlerin olduğu muhteşem geleneğimize bakarsanız, neredeyse tek bir ayet üzerinden bir doktora tezi yapabilecek duruma gelirsiniz. Sadece ayetler üzerine söylenmiş fikirleri toplamanız bile yeterli, kendiniz yeni bir yorum eklemek zorunda bile kalmazsınız, yapılan görüşleri tekrar etmeniz yeterli. Yalnızca bir ayet üzerine yapılmış tefsirler bile binlerce sayfa tutacaktır.

Ama bu bizim bir kitap okuduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Ve bir kitapta devamlılık vardır. Ve yalnızca tek bir şeye odaklandığınızda, yalnızca tek bir şey hakkında konuştuğunuzda, bu bir ayet veya ifade olabilir, o zaman yalnızca bir bölümü okuyormuş hissine kapılırsınız. Ve bir bölüme odaklandığınızda, o bölümden önce ve sonra da bir şeylerin olduğunu, bunun bir akışın parçası olduğu bakışını kaybedersiniz.

Bunun daha kolay anlaşılabilmesi için, bir helikopterde olduğunuzu düşünün, ya da helikopteri unutun, bir dağın tepesindesiniz ve her çeşit renkten çiçeklerle dolu geniş bir tarla görüyorsunuz. Bütün o güzel manzarayı tepeden görebiliyorsunuz. Ve çok iyi bir fotoğrafçısınız, bu karenin bir fotoğrafını çekiyorsunuz. Daha sonra tepeden aşağı vadiye doğru iniyorsunuz. Ve kameranızı tek bir çiçeğe odaklıyorsunuz, o çiçeğin tam ortasına, tam taçyaprağını kameranın odağına alıyorsunuz. Çiçeğin renginin ve dokusunun ne kadar harika olduğunu görüyorsunuz. Bu iki durumun da kendine has güzelliği var değil mi?

İlk karede tüm çiçek tarlasının güzelliğini görebiliyorsunuz, diğerindeyse yalnızca o bir tanesinin güzelliğine yakın çekim yapıyorsunuz. İki durumun da avantajları, dezavantajları var. Yalnızca tek bir şeye odaklandığınızda ne oluyor? Tablonun geri kalanını göremiyorsunuz. Nerede olduğunuzu fark edemiyorsunuz. O yakından odaklandığınız şey dünyanız oluyor. Ve tablonun tümünü görecek açıdan baktığınız zamansa, evet daha büyük bir resim görüyorsunuz, ama küçük detayların güzelliğini görebilme kabiliyetinizi kaybediyorsunuz. Yani Kur’an talebesi olmak, onu çalışmak birçok açıdan mücadele gerektiriyor. Çünkü bir taraftan her küçük detaya odaklanmaya çalışıyoruz, aynı zamanda geniş manzarada da bir güzellik var. Allah’ın kelamının akıcılığının nasıl muhteşem olduğu.

PDF İNDİR

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu