Kitap

Hatıralar – Şehid Dr. Abdülaziz Rantisi [Tavsiye Kitap]

“El-Azîz olan, yani her zaman izzet ve şeref sahibi Allah’ın kulu” manasına gelen ismiyle müsemma şehid Abdülaziz Rantisi, 23 Ekim 1947’de dünyaya geldi. 17 Nisan 2004 tarihinde hep arzuladığı şehadet makamına eriştiği ana kadar; sürgünler, hapisler, işkenceler, eziyetler ve zulümler görmesine rağmen İslam’ın izzetini ve şerefini hep muhafaza etti ve böylece Rabbine kavuştu. Allah ondan razı olsun.

Hayatı yoğun çalışma ve aktif mücadeleyle dolu, İslam alemi açısından özel yeri ve anlamı olan HAMAS’ın kuruluşunda bulunan ve Şeyh Ahmed Yasin’in şehadetinden sonra HAMAS’ın Gazze’deki sorumluluğuna getirilen Rantisi’nin anılarında, dikkatle okunduğunda alınacak çok önemli dersler olduğunu göreceksiniz.

Davetçi ve mücahid kimliğinin yanı sıra şair yönünün de ağır bastığı birisi Rantisi. Davasını, Allah’ın ona bahşettiği her türlü meziyeti kullanarak sürdürmesi, onun belki de örnek alınacak en önemli noktası olsa gerek; “elinden her ne geliyorsa ve ne şekilde geliyorsa, onunla Allah için mücadele etmek”.

Yazdığı kasidelerin birinde bakın neler diyor;

Kalk vatan için…
Ve kanını onun uğruna akıt!
Tembellik, uyuşukluk sebeplerini bırak,
bir kenara atıver!
Şayet öldürülürsen, sen asla ölü sayılmazsın!
Sonsuz nimetler lütfedilecek sana çünkü
Ölümü tadarsa bir kimse cenk meydanında
Temizlenmez mi bedene bulaşan hastalıktan
Bir hayatı ölü gibi geçiren kimse ise
Bela ve acı dolu
Mücadelenin tadına varabilir mi?

Rantisi’nin şehadetinden az bir süre önce dudaklarından şu kelimeler terennüm edilmişti:

“Şudur en son dileğim…
Koy beni cennete ey Rabbim”

Allah şehide rahmet etsin ve onu cennetine koysun. Amin

Siz bizim ölümden korktuğumuzu mu zannediyorsunuz? Ölüm kanserden ölsen de Apaçi ile vurulsan ya da kalp krizi geçirsen de aynıdır. Ama ben Apaçi helikopterlerinden atılan füzelerle ölmeyi tercih ederim. Dr. Abdülaziz Rantisi

Hatıralar

Şehid Dr. Abdülaziz Rantisi

Dua Yayıncılık
111 Sayfa

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu