İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 29. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. 29. Ders.

Bakara Suresi Tefsiri 29. Dersten bir bölüm:

Diğer ilginç olan şey şu, Benî Isrâil’e verilen dilde, evet onlar kendi aralarındaydı, fakat Allah “minkum” eklemedi. “ ‘Sizden olan’ yetimlerle ve ihtiyaç sahipleriyle, kötü durumda takılı kalan insanlarla ilgilenin.” demedi. Yani sadece sizden olanlar değil. Allah bunu tüm yetimler için, tüm ihtiyaç sahipleri için geçerli kıldı. Bu Allah’ın Müslümanlara Nisa Suresi’nde ve diğer yerlerde yaptığı şeyle aynı. Allah azze ve celle bu insanları, ihtiyaç halindeki insanları, dinlerinden bağımsız olarak tanımlıyor Yani, hani biz şöyle düşünüyoruz ya, “Birine yardım edeceksen, müslüman birine yardım et.” Hayır, birine yardım edeceksen, kim ihtiyaç sahibiyse ona yardım et. Kur’an’ın ilk inkilaplarından biri de, mazlumlar adına konuşmasıydı. “Onlar, insanlardan ölçerek aldıklarında noksansız alırlar. Onlara ölçtüklerinde veya tarttıklarında eksiltirler.” (Mutaffifin/2-3) Ticarette iş adamları tarafından dolandırılan insanlar, örneğin 9 dolarlık alışverişe 10 dolar ödeme yaptırılıyor. Böylece dolandırılıyorlar. Allah kandırılan bu insanlarla ilgili konuşuyor. Bu insanlar müslüman değildi. Fakat Allah onlarla ilgili konuştu. Yine Allah diri diri gömülen bebekler hakkında konuştuğunda “Hangi günahtan dolayı öldürüldüğü sorulduğunda…” (Tekvir/9) ya da “Yoksulu doyurmaya teşvik etmez” (Maun/3) Ya da “Yetimi itip kakan” (Maun/2).

Kur’an Mekke’deki zalimleri eleştirirken, yetim müslümanlar ya da yoksul müslümanlar demiyor. Sadece yetimler ya da yoksullar diyor. Zulme uğrayan insanlardan bahsediyor. Baskı gören insanlardan. Gözden kaçan insanlardan. Ve bu sorumluluk ümmete aittir. Yani “Onların problemi.” diye bir şey yok. Yardımımızı, sadakamızı, yapacağımız iyiliği hak eden insanları düşündüğümüzde etrafımızdaki Hristiyanlar, Yahudiler, Müslüman olmayanlar, Hindu olanlar… onlar bize görünmüyor. Öyle olmamalılar. Öyle olması için hiçbir sebep yok. Nitekim, size yakın oldukları süreye baktığınızda ve “ذِي الْقُرْبَى” kelimesine bakarsanız, bu “yakınlık” Komşunuz olan insanlar. Tanıdığınız insanlar. Sizden iyilik görmesi gereken insanlar. Onlar sizin hakkınızda kaygılandığınız, düşündüğünüz insanlar listende olmalı.

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Alkah razi olsun. Bakara suresinin diger ayetlerin tefsir ve tercumeleri Turkce olarak yapildimi. Merakla bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu