İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 30. Bölüm [SON] – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. 30. Ders.

Bakara Suresi Tefsiri 30. Dersten bir bölüm:

Tüm istediğim bu. Birinin Kur’an ile her gün azar azar muhatap olması. Çünkü bu Kur’an bitirmek ile alakalı değil. Ben bile bitirip bitiremeyeceğimi bilmiyorum. Gerçekten. 10 yıl baya iyimser hatta. Bence. Bakara bir yıl alacaksa. Gerisini siz düşünün. Bakara’nın bir yıl alacağı da iyimser. Ama sıkıntı değil, herhangi bir acelem yok, çabucak bitirmek gibi bir derdim yok. Düzgün bitirmek gibi bir derdim var. İnşallahuteala.

Bu sıkıntı ve umutsuzluk zamanlarında ümmeti dolaşıp ufak, ama harika şeyler yapan insanları göstermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mesela benim için en ilham verici hikayelerden birisi Malezya’nın Perlis eyaletine olan ziyaretimdeydi. Her eyalette bir sultan, bir yönetici oluyor. Sultan ve onun tüm yönetici grubu baya bildiğin bisikletlere biniyorlar, bu bir sultan, yönetici, sarayı var, gerçekten, sarayına da gittim ve sarayının yanında da müzesi var, aile müzesi. Acayip bir şey yani. Ama bisikletlere biniyorlar, 80-90 tanesi, bisikletleriyle memleketin yolları olmayan farklı yerlerine gidiyorlar ve herhangi birinin hasta olup olmadığını, yardıma ihtiyacı olup olmadığını, çocukların durumunu, ailede bir ölüm olma durumunu kontrol etmek için tek tek kapıları çalıyorlar, insanları kontrol ederek kayıtlarını alıyorlar. Sonra Cuma namazında geliyorlar, yönetici ilk sırada oluyor, oradayken hutbeyi ben verdim ve sultan ilk sıradaydı. Ki bu inanılmaz bir şey orada olması.

Ondan sonra da kontrol ettikleri insanları isimleriyle çağırıyorlar ve zekat çeklerini veriyorlar onlara. Her hafta bunu yapıyorlar. Sonuç olarak da bir yılda 90 bisiklet turu yapmışlar. İlk yıl 72 yapmışlar, sonraki yıl 90, sanıyorum bu yıl 100’ü geçmişler. Acayip bir şey ya. Oraya gittiğimde de ben böyle kalakaldım. “Bu hayatımda gördüğüm en güzel şey. Nasıl bilmem bunu ben. Ben bilmiyorsam birçok insan da bunu bilmiyor”. O yüzden bir film ekibiyle gidip her şeyi kaydetmek istiyorum. İnsanlarla konuşmak ve dünyanın bu küçük yerinde gerçekleşen İslam’ın güzelliğini göstermek istiyorum. İnanılmaz ilham verici bu tip şeylerin olması. Meksika’ya, Venezuela’ya falan gitmek istiyorum.

“Yeterince işlerin kötüye gittiği kasvetli hikaye duyduk”

Bir avuç müslüman toplulukları var, insanlar kendi elleriyle mescid inşa ediyorlar. O insanlarla tanışmak istiyorum. İnşallah İspanyolca bir tercüman da alırım yanıma, “Birkaç kelimeden fazla anlamıyorum”, ama denerim işte. Ama müslüman dünyasını dolaşmak… Avrupa’da mesela, Almanya’da inanılmaz şeyler oluyor, İngiltere’de olağanüstü şeyler oluyor, evet İngiltere’de bile, evet, İrlanda’da İskoçya’da büyüleyici şeyler oluyor, tanıdığım en ilham verici insanlarla Avustralya’da tanıştım. Bu hikayeleri almak istiyorum, çünkü yeterince işlerin kötüye gittiği kasvetli hikaye duyduk. Gerçekten gitmek istediğim yer Trinidad mesela. Bunların hepsi 12 ayda olur mu bilmiyorum bu arada. Bazısı 12 ayda olacak da. Trinidad’a gitmek istiyorum. En harika şeyler Trinidad’da oluyor.

Oradayken Trinidad’ın en yaşlı alimiyle tanıştım, bir müftü. 19 yaşındayken, 19du galiba, hindu imiş, ve anne babası onu Hindistan’a hinduizm öğrenmek için gönderiyorlar ki Trinidad’da büyük bir hinduizm alimi olabilsin diye. Hindistan’a gidiyor, öğrenim göreceği tapınağa doğru gidiyor, ama onun yanındaki kapı da bir medreseye gidiyormuş. Yanlış kapıdan giriyor ve mesajı duyduktan sonra şehadet getiriyor. Sonra alim oluyor, sonra müftü oluyor. Sonra Trinidad’a geri dönüyor, şimdi de Trinidad’ın en büyük ve en yaşlı alimi. Vay be. Takılmak istiyorum onunla ya. Hikayeye bak. Belki onunla Hindistan’a giderim. “Hangi kapıydı bir göstersene”. Çünkü acayip bir şey ya. Acayip bir şey. Ama bunun bu kuruluşun amaçlarından birisi olduğunu düşünüyorum. Bu ümmetin iyi tarafını almak.

Sahip olduğumuz en önemli şey “Elhamdulillah”

Sahip olduğumuz en önemli şey “Elhamdulillah” Kur’an onunla başlıyor değil mi? Övgü ve şükür Allah’a aittir. İyimserlik. İyimser değilsen Allah’ı yüceltip O’na teşekkür edemezsin. Ve iyimser olmak için bir sürü sebep var. Evet patlamaları duyuyorsun, masum insanların öldürülmesini duyacaksın, savaşların başladığını duyacaksın, ama bu iyi şeyler hakkında bir şey duymuyorsun. Biz bunu duymuyoruz. Haber değeri yok çünkü. Ama bence var. Bence bu her şeyden daha değerli çünkü bunlar meleklerin kaydettiği şeyler. CNN bunu kaydetmiyor belki ama melekler kaydediyor. Yani bizim bunu gidip yakalamamız ve dünyaya bunu göstermemiz lazım. Ve bunun yapacağı şey de bence, insanlara bunu gösterdiğinde diğer gençlere örnek olacak bu. Diğer toplumlara örnek olacak.

Ülkeyi gezip gençler için en iyi işleri yapan mescidleri görmek istiyorum. Veya yeni müslüman olmuş toplumlara en iyi hizmeti yapanları. Vesaire vesaire. Bir tür haberci olmak. Yani bu önümüzdeki 12 ayda iki şey olmak istiyorum, bir Kur’an öğrencisi ve aynı zamanda ümmet için bir tür haberci olmak. Ümmetin hikayelerini yakalayabilmek için. O yüzden dua edin, ki bunu yapabileyim, ve ekibimiz de bunu yapabilsin ve bunu ihsan ile, dünya üzerinde iyiliği yankılatarak, gerçekten iyiliğe yol açarak yapabilsinler. Allah razı olsun. Desteğiniz için çok teşekkürler. Zannediyorum amacımızın %85’ine ulaştık. Ve Ramazan’ın bir gecesi kaldı. Allah hepimizden kabul etsin ve bizi kendi içimizdeki ve çevremizdeki şeyleri değiştirebilecek olan nesil yapsın.

PDF İNDİR

Bakara Suresi tefsirinin bundan sonraki bölümlerinin ücretsiz hali podcast şeklinde olduğu için inşallah devamını podcast olarak yayınlamayı planlamaktayız. Rabbimiz onun kitabını anlamayı, anladıklarımızla amel etmeyi bizlere nasip etsin. Genç Müslümanlar olarak dua eder dua bekleriz 🙂
Bakara Suresinin tüm bölümlerine ulaşmak için tıklayın: https://gencmuslumanlar.com/tag/bakara-suresi-tefsiri/

 

Benze Yazılar

8 Yorum

  1. Allah razı olsun ve işlerinizi kolaylaştırsın. Sevindirici bir haber verdiniz. Allah muvaffak kılsın İnşaallah.

  2. Selamün aleyküm. Allah hepinizden razı olsun. Çalışmalarınız sayesinde çok güzel istifade edebildim bu seriden elhamdülillah. Allah emeklerinizin karşılığını iki dünyada da nasip etsin tüm Genç Müslümanlar ekibine. Bu serinin kalanı video şeklinde var mı? Varsa nereden ulaşabiliriz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  3. Seriyi bitirdiniz elhamdulillah. Allah sizlerden gani gani razı olsun. Gerçekten büyük bir hizmet yaptınız ve yapıyorsunuzda.

    1. Herkese açık 30 bölüm yayınladılar sadece. Bundan sonraki bölümlerinin ücretsiz hali podcast şeklinde olduğu için inşallah devamını podcast olarak yayınlamayı planlamaktayız.

  4. sizi sevmek için , sürekli dua etmek için o kadar çok neden varki, Rabbim sizden ebeden razı olsun, yaptığınız bu güzel hizmet nesiller boyu size katkı sağlasın inşaallah….

    harika bir seriydi , müthiş katkı sağladı bizlere, bu serinin devamı varsa inşaallah yayınlarsınız, şuan enstitünün yayınlamaya devam ettikleri hz. Yusuf seriside var, belki onunda üzerinde çalışabilirsiniz, aslında demek istediğim şu; böyle uzun seri şeklindeki videolar, olaylardan kopmadan bütünsel bir yaklaşımla bakmamızı sağladığı için çok çok faydalı oluyor, lutfen bu seri şeklinde video yayınlama hizmetinize devam edin..

  5. Selamun aleyküm. Öncelikle Allah sizden razı olsun kalan ömrünüzü geçen ömrünüzden hayırlı eylesin. Siz bu podcastleri nerden ve ne zaman yayınlanacaksınız? Şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu