✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
MultimedyaVideo

Kendini Tanıyor Musun? – Nouman Ali Khan

Allah diyor ki: Birbirinizi tanımayı öğrenmek zorundasınız. Çünkü zayıf yanınız başka birinin de güçlü yanı. Onların zayıf yanı da sizin güçlü yanınız. Bu yüzden siz onlardan öğreneceksiniz, onlar da sizden öğrenecek. Allah bu yüzden insanları bir araya getirdi. Musa kardeşiyle bir araya getirilmişti. Niçin?  ُ(Kasas/34) O benden daha iyi bir konuşmacı. Bir kusurum var. Kardeşimde bu kusur yok. O beni güçlendirecek. Onun güçlü yanı ben olacağım. Benim güçlü yanım o olacak. “Onunla gücümü artır. Onu işime ortak et.” (Tâhâ/31-32) Desteğe ihtiyacım var ve en iyi destek o. Yani Allah birini bir diğerine bağlı kıldı. Kendinizi, şakilenizi keşfettiğinizde aynı zamanda kendinizi de tanıyacaksınız. Kendimi tanıyacağım, hangi şeyde iyi olduğumu, ama ayrıca hangi şeyde iyi olmadığımı da. Neyde yardıma ihtiyacım olduğunu da bileceğim. Böylece bunu öğrendikçe sonra o boşlukları örtmenize yardımcı olabilecek insanları belirlersiniz.

Kendinize “herhangi bir şeyde iyi değilim” demeyin. Bu bir yalan.

Öğrendikçe şunun farkına varırız: Yolda olduğumuz sürece, kendimizi kimseyle kıyaslamıyoruz. Eğer Allah sizi bir şeyde iyi yaptıysa, O’nun sana verdiği şeyi kullanarak Allah’a ve O’nun yarattığı şeye nasıl hizmet edeceksiniz? Allah eğer seni konuşmada iyi yaptıysa, konuş. Demek istediğim, öğretmede iyiysen, öğret. Allah eğer seni yazmada iyi yaptıysa, yaz. Eğer seni inşaatta iyi yaptıysa, inşa et. Eğer mühendislikte gerçekten iyiysen, mühendislik yap. Allah’ın, aklınızı ve fiziksel kabiliyetinizi inanılmaz yaptığı şey ne ise, kendinizde bunu bulmalısınız. Ve uygulamalısınız da, kendinize “herhangi bir şeyde iyi değilim” demeyin. Bu bir yalan. Bu, doğru değil.

Allah herkese bir şakile verdi. Allah herkese kendisine götüren bir hidayet yolu verdi. Seni bir şeyde iyi yaptı. Sana bir çeşit iyilik yapabilme yeteneği verdi. İyilik, yalnızca Allah’a ibadet demek değildir, diğer insanlara karşı iyilik anlamına da gelir. Başka insanlara nasıl yararlı olabilirsin? En azından, çevrenizdeki, ailenizdeki, arkadaşlarınız arasında nasıl yararlı olabilirsiniz? Daha da büyüdüğünde, daha istekli olursanız şöyle söyleyin: Topluma nasıl fayda sağlayabilirim? İnsanlığa nasıl fayda sağlayabilirim? Kendimden daha büyük bir şey nasıl yapabilirim? Fakat bu, gerçekleşmeyecek, eğer ilk önce size en yakın insanlara bile bir yararınız olmazsa. Her şeyi özetleyip sonuca varmak için tekrar baştan başlayacağım.

Allah diyor ki: Onlara söyle: Herkes çalışmalı. Herkes kendi şakilelerine göre, kendileri için benzersiz bir şekilde hazırlanmış olan yola göre kendisini işe iyi vermeli. Onlara verilen eşsiz yetenek ve becerilere göre, herkeste farklı olan güçlü ve zayıf yönlerine göre. Bu yüzden onlar hiçbir kimseyi kendileriyle karşılaşlaştırmazlar. Ve asla “Neden benim bu yolum zor ve başkasının yolu kolay?!” demezler. Karşılaştırma yapmaya ilgi duymazsınız. Artık durum böyle değildir. Bu seni ilgilendirmez. Onların yolu ve onlara neyin verilip neyin verilmediği, Allah’la ilgili. Senin yolun da Allah’la.

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Allah razi olsun. Bakara suresinin diger ayetlerinin tefsirkeride yapildimi acaba. Turkceyede cevrildimi.
    Bu videoda Ali imran suresinden bahsefiyor onun da tefsirleri ve cevirileri yapildimi acaba.
    Birde Beyyinah Tv olarak tum bir Kurani tefsir edip kutuphane olusturacaklsrindan bshsedmisler. Bu cevirilerde yapildimi.
    Merskla bekliyoruz. Son derece faydalaniyoruz. Lutfen cevirilere devam edin. Alksh razi oldun.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu