İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 3. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. 3. Ders

PDF İNDİR

ALTERNATİF İNDİRME LİNKİ

Bakara Suresi Tefsiri 3. Dersden bir bölüm:

Bana göre muhtemelen ayetin en güzel kısmına, ayetten çıkarılacak derse geçelim, Size şunu hatırlatmak istiyorum. Allah (cc) bu kitabın takvalı insanlar için “المتقين” bir rehber olduğunu söylediğinde Bu insanlar arasında iki gruptan bahsetmişti. Tekrar ediyorum, “الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ” bu ilk gruptu. İlk grup göremediklerine iman ediyor, namazı ikame ediyor ve infak ediyorlardı.

Temel olarak böyle. İkinci grup “والَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْكَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِكَوَبِالآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ” Sana indirilene, senden önce indirilene ve ahirete mutlak imanları vardır. Sizin için daha da basitleştireyim.  İlk grup imanı olan ve salih amel işleyen herkes. Temel salih ameller nedir? Namaz ve insanlara yardım etmek. Allah (cc) bazı yerlerde “Namaz kılanlar ve zekat verenler” der, öyle değil mi? Sadece bunlar. Allah (cc)’a inan ve iyi ol. Esasen ilk ayet buydu. Ama diğer ayet aslında kitap hakkında bilgisi olan insanlar için.

Kur’an hakkında, hatta kendilerinden önce gelen kitaplar hakkında bile bilgileri vardı. Yani iki farklı grup var. Günümüze uyarlayacak olursak, zavallı, günde 19 saat ailesinin ve kendi hayatını kurtarmak için taksi şoförü var. Dini inceleyecek hiç vakti yok. Hiç Arapça öğrenecek, tecvid, mahrecini düzeltecek, icazet alacak, hadis çalışacak fırsatı olmamış. Hiçbir şey. Zar zor bir mescidin önünde durup namazını kılıp parasını kazanmaya devam ediyor. Yaptığı bu. Haftada 6-7 gün. Tatil olduğu tek gün de tamamiyle komada, bayılmış. Çocukları da onun üzerinde koşuşturup çiğniyor. Hayatı bu.

Diğer tarafta da Allah (cc)’ın ona fırsat kapılarını açtığı biri var belki ailesi ona destek oluyor ve Kur’an’ı, şeriatı, dini inceliyor. Öğrenmek için başka ülkelere gidiyor, bazı İslamî üniversitelerden mezun oluyor. Master, daha sonra doktora yapıyor alim üzerine alim oluyor. İkisi de müslüman. Ama kendi kendinize diyorsunuz ki “Daha çok bilen, bu kadar öğrenme fırsatı olanlar şu taksi şoföründen daha iyi olmalı; o daha düşük seviyede. Alim daha iyi mertebede.” Ve ilk ayete dikkat edin, ayet gaybe iman eden, namaz kılan ve infak eden herkes için. Kamuya açık, değil mi? Bir sonraki ayet, bu vahye, önceli vahye inanmaları sanki kitapla ilgili bilgili olan insanlara delalet ediyor gibi. Ama Allah (cc)’ın bu ayette yaptığı şey hepsini toplayıp başarı belgesiyle yükseltmesidir. Ve “أُوْلَئِكَ عَلَى هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ” “Hepsi, Rablerinden gelen hidayete bağlıdırlar.” İçlerinden biri Allah (cc)’ın onları koyduğu pozisyondan, durumdan dolayı farklı düşünmemeli.

Kendilerini Allah (cc)’ın indinde küçük görmemeli. Çünkü bu öğrenme, ilim talep etme, alim olma yolu sadece bir kitap açıp okumanızı gerektirmez. Çünkü sizin kiranızın, yemeğinizin, harcamalarınızın, ailenizin ihtiyaçlarının da karşılaması gerekiyor. Bunların da hallolması gerekir ki siz de bir boşluk bulup bunu yapabilesiniz. Sadece bunu yapıp “Allah (cc) beni ve ailemi rızıklandırır” diyemezsiniz. Olmaz. Bazıları da tüm hayatlarını feda edip zar zor yeterli miktarda kazanıp ailesini geçindirsin diye uğraşır. Tek yaptıkları budur. Ve onlar da imanlarına tutunabildikleri, namaz kılıp infak ettikleri sürece Allah (cc)’a göre değerlidir. Bu üçüne bağlı olmaları bile Allah (cc)’a göre kıymetlidir. Ve ilim öğrenme fırsatını yakalayanlar için Allah (cc)’ın bir iki ders alma kapılarını açtığı insanlar için, günümüzde Amerika’da haftasonu kursları var insanların haftasonu İslam’ı öğrenmek için kursa gitme lüksleri var. Bu bir lükstür. Hızlı internetli bir telefonunuzun olması, giriş yapıp istediğiniz zaman video izlemeniz ve konuyu da seçebilmeniz bir lükstür.

Etrafınızdaki bir mescide gidip “Halakada bugün bu işleniyormuş!” demenize gerek yok. Artık konuyu da seçebiliyorsunuz. Öğrenmek istediğiniz alimi de seçebiliyorsunuz. Durdurup yavaşlatabiliyor ya da geri sarıp başka bir konuya geçebiliyorsunuz. İş öğrenmeye gelince lüks üstüne lüks içinde yaşıyoruz. Ama eğer Allah (cc) size ilim kapılarını açarsa, üzerinize düşen sorumluluğu iyi anlayın. Artık işiniz bu öğrenmeyi Allah (cc)’ın bu kapıyı açmadığı diğer kulları için kolaylaştırmaktır. Çok meşgul olan insanlar için. Hiç vakti olmayanlar için. Onlar için bu elverişliliği ve kolaylığı siz sağlamalısınız. Onları küçük görüp “Bakın, halakaya bile katılmıyorlar! Öğrenmiyorlar bile! Üniversiteye gitmiyorlar bile! Para kazanmakla meşguller!” demek yerine… Hayır, hayır. Sizin işiniz onların size gelmesini beklemek yerine, sizin onlara gitmenizdir. Onlar için kolaylaştırmalısınız. Bu sizin aileniz, toplumunuz içinde bir sorumluluk haline gelir. Herhangi bir kapasitede dinini öğrenen herkes için. Etrafınızdaki insanlar için hizmette olmalısınız.

Benze Yazılar

6 Yorum

 1. Allah razı olsun, çok teşekkür ederim çeviri için.
  Acaba Yasmin Mogahed’in de videolarını çevirmeniz mümkün müdür?

 2. Allahu Teala’nın Kur’an’da mühür için kullandığı kelimeler yazılırken biri yanlış harfle yazılmış ve onun manası başka birşey, tebea yazılmış tabi olmak demek, kalın tı harfiyle olacak mühür anlamında olan. sayfa 13-14 pdf te

 3. Selamunaleykum, bir yerde ayet sayısı yanlış yazılmış, pdf te sf 10 “onların her biri bin yıl yaşamak ister” Bakara / 96. olmalıyken 69 yazılmış.

  1. Aleykum selam. Toplu olarak tüm bölümleri tek bir pdf dosyası halinde yükleyeceğiz inşaAllah. Düzeltme yapmış olarak paylaşırız.
   Teşekkür ederiz.

 4. Allah sizden ebeden razı olsun sevgili Genç Müslümanlar ekibi… Dersleri Pdf olarak paylaşmanız öyle faydalı ki hepsini okuyup üzerinde düşünme fırsatımız oluyor. Size daima dua ediyoruz. Birbirini tanımayan müslüman kardeşlerin böylece bağ kurması ne güzel. Lütfen her sohbetin Pdf’ini yayınlamaya devam edin. Size çok ama çok teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu