✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Video

Aşırı Bunaldım! – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın “Aşırı Bunaldım” isimli hutbesi…

İman etmemiz, problemlerimizin olmayacağı anlamına gelmiyor. İman ediyorum o zaman üzülmeyeceğim diye bir şey yok. Ya da “İman ediyorum o zaman hiç kaygılanmayacağım” diye bir şey yok. Ya da “O zaman aile problemlerim olmayacak, ekonomik problemlerim olmayacak, sağlık problemlerim olmayacak” gibi bir şey yok. İnanç, Allah’a iman ve Allah ile olan ilişkimiz problemlerimizi çözmek için değildir. Bize problem çıkartan insanları uzaklaştırmak için sahip değiliz onlara. İmanımızın amacı bu değildir. Eğer böyle olsaydı, o zaman Allah’a en yakın olan peygamberlerin (selam onların üzerine olsun) en zahmetsiz hayata sahip olmaları gerekirdi. En zahmetsiz hayatı hak eden onlardı.

Bir dua ederlerdi, tüm problemleri yok olurdu. Eğer Allah’a en yakın insanlar olan peygamberlerin hayatını çalıştıysanız, onlar en zorlu, en zahmetli hayatlara sahiptiler. Ve bazılarına sıkıntılar çok uzaklardaki düşmanlardan da gelmedi; en yakınlarından, ailelerinden geldi. Yani başka bir deyişle, kaçma ihtimallerinin bile olmadığı, her gün birlikte oldukları insanlardan geldi. Hayat boyu onlarlaydılar ve o problemlerden kaçamıyorlardı. Yani insanın sıkıntı çekeceği durumlara girmesi ve böyle yaratılması; çok zor şartların, çok zor durumların hatta çok zor insanların üstesinden gelmek zorunda kalacak olması, bunlarla uğraşmak zorunda olması hayatın bir parçası.

Bunun daha fazla imana sahip olunup olunmaması ile alakası yok. Bu şekilde işlemiyor. Şöyle düşünelim. Allah bizi yarattı ve bizi bir fırtınanın içine koydu. Okyanustaki bir fırtınayı düşünün. Fırtına içerisindesiniz. Dalgalar vuruyor, sizin küçücük bir botunuz var ve sürekli batacağınızdan endişe içerisindesiniz, etrafınızda batan insanlar hakkında endişe ediyorsunuz. Bu durumda imanımızın yaptığı şey nedir? Size güç verir. Fırtınanın üstesinden gelebilme gücü verir. Fırtına içerisinde yolculuk yapabilme gücü verir. Bu ıslanmayacağınız anlamına gelmez. Botunuzun bazı zamanlarda batmak üzere olmayacağı anlamına gelmez. Ama artık bunu atlatabilme ve fırtınadan kurtulabilme kabiliyetine sahipsinizdir.

Anladınız mı? İmanımızın amacı budur. Problemlerden kurtulmak değil, aslında bizi güçlendirmek ve böylece problemlerin üstesinden gelebilmemizdir.

Nouman Ali Khan

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu