✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Kitap

Ben Demeyene Yol Açılmaz – Mehmet Lütfi Arslan

“Ortada bir mücadele var. Bu mücadele bir hayat tarzı mücadelesidir. Kimin nasıl bir hayat sürmesi gerektiğine dair kararları kim ve nasıl verecek? Bunun ta ilk insandan bu yana sürüp gelen bir tarihi var. Güç de bunun için kullanılmış, servet de… Zekâ da bu mücadeleye sarf edilmiş, kabiliyetler de… Ölüm de bunun için olmuş, kalım da… 

Mücadele hayat tarzı mücadelesi, hatta başka bir şey değil ise bize düşen nedir? Elbette kendi hayat tarzımızı imrenilen, özenilen ve takip edilen bir hayat tarzı haline getirmek… Hayat tarzımız bizatihi biz dediğimiz şeydir. “Ben Demeyene Yol Açılmaz”, imkânımız ve imtihanımız olan benliğimizi nasıl gerçekleştireceğimize dair yazılardan oluşuyor. Gerçekleştiremediğimiz şeyi aşamayız. Fark edemediğimiz şeyi ise gerçekleştiremeyiz. Fark, firakın farkıdır. Firak ise bir gün gelecek, bitecek. O gün dua edelim de huzura çıkacak yüzümüz ve idrak edecek kalbimiz olsun.”

Yaşadığımız modern çağın en büyük problemlerinden olan; insanın kendinden uzaklaşması, hep bir başkası gibi olması gerektiğini hissettiren sosyal baskı ve kendinden hiçbir zaman memnun olamama sorunları insanın kendini tanıması yolundaki en büyük engeller. Kendimizi tanımadan ise hayatta mutmain olabilmemiz mümkün değil; çünkü rabbimiz her birimizin ayrı şakilesi olduğunu söylemektedir ve İslam insanın kendi fıtratını başkalarını temel alarak değiştirmesini değil; kendi fıtratına göre hayatta bir yol tutmasını söyler. De ki: “Herkes kendi şakilesine göre iş yapar.” (İsra/84)

Mehmet Lütfi Arslan “Ben Demeyene Yol Açılmaz” kitabında, kendimize dönmemizin önemini bizlere anlatırken, kendimizi tanıyabilmemiz yolunda da bize bir ışık tutuyor.

“Ben kimim ve bu hal neyin nesi?” Bu soruyu sormadan yapamazsın. Sen değiştirmeye talipsin. Sen zulüm ortadan kalksın, karanlık gitsin, ortalığı aydınlık kaplasın diye varsın. Bunun için önce kendini değiştirmelisin. Önce içindeki karanlıkla hesaplaşmalı, içindeki Firavunu dize getirmeli, önce içine aydınlığı hakim kılmalısın. Bunun için şahsi dertlerini aşan bir derdin olmalı. Akan her bilgiye, gözüne çarpan her görüntüye, kulağına ilişen her sese, zihnine sokulmaya çalışan her hükme aynı soruyu soracaksın: “Benim derdim nedir, ya sen neyin derdindesin?” bu soru ile yüzleşemeyen her bilgi, her görüntü ve her sese sırtını döneceksin, çünkü onlar seni sana unutturmaya, seni etkisiz ve sıradan yapmaya çalışıyor. Sen sıradan olamazsın. Rüyanı unutamaz, derdini, aşkını yok sayamazsın.

Çünkü sen rüyansın, derdinsin, aşkınsın. Dünya seni öyle tanıdı. Mazlum seni onun için bekliyor. İzzet, onur ve şerefin hizasında senin ismin yazıyor. Sen sıradan olamazsın. Gönlünü ve gözünü aç da kim olduğunu hatırla. Neyi bilmen gerektiğine sen karar vereceksin. Nasıl yaşaman gerektiğine de… modernliğin bilgisi sahte ve faydasızdır. Gündemi, hakiki gündemimizi gölgeler. Hayat tarzı saptırıcı ve aldatıcıdır. Kendi bilgini üreteceksin. Kendi gündemini belirleyeceksin.”
-Mehmet Lütfi Arslan

Ben Demeyene Yol Açılmaz

Mehmet Lütfi Arslan

AŞİNA KİTAP

Sayfa Sayısı: 168
Yayın Tarihi: 2018

Elif Nisa

Site Yazarı

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu