İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Bakara Suresi Tefsiri 32. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında başlamış olduğu Bakara Suresi tefsiri 32. Ders.
31. dersten itibaren devam eden dersler podcast olarak yayınlanmıştır.
Bu derste 91-93 ayetlerinin tefsiri konu ediliyor.

Bakara Suresi Tefsiri 32. Dersten bir bölüm:

Ama müslümanlar düşünme şekillerinde İsrailiyatçı olduklarında… İsrailiyatçı olmak demek, nesiller gelip geçmiştir, “sorgulamamıza gerek yok, sadece takip ediyoruz, düşünmeyiz, düşünmek senin kafanı karıştırır, kafir olursun, şeytan seni yakalar.” demek. Artık inancın hakkında düşünmediğin zaman, tartışmak istemediğin, öğrenmediğin, kendini zorlayıp geliştirmek istemediğin zaman, üzerinde düşünmediğin zaman aynen böyle olursun. Maalesef, ümmetin büyük bir kısmı işi Kuran’ın mealini okumanın kafanı karıştıracağını iddia etmeye kadar götürdüler. Tam da bu mesele, önceki ümmetleri Allah’ın sözünden uzaklaştıran problemdi. Ben de sadece meal okuyarak tefsir alimi olabilirsiniz demiyorum. Ama ümmet sürekli kendini geliştirmeye teşvik edilmezse kötüdür diyorum.

Ve eğer insanlar meal okuyup çılgın sorular soruyorlarsa bu iyi bir şeydir. En azından soru soruyorlar. O zaman alimlerin işi o soruları cevaplamak olur. “Kuran neden böyle diyor? Bence burada bu anlam var” denildiğinde, alim de der ki “Aslında hayır, bu anlama gelmiyor, anlatayım sana.” Ve inanç hakkında alimler ve diğer insanlar arasında entelektüel tartışmalar başlar. Ama eğer insanlara okumamaları söylenip sadece alimleri dinlemeleri tavsiye edilirse, bu durum ortaya çıkar. “نُؤْمِنُ بِمَا أُنزِلَ عَلَيْنَا”, bizde olan bize yeter. Bu şekilde imanını korumak imkansız.

New York’taki sosyoloji dersimde şok olmuştum. O zaman Queens’te yaşayıp Brooklyn’de çalışıyordum. Queens’ten Brooklyn’e gitmek iki saatlik metro yolculuğuydu. Orada çok güçlü Ortodoks Yahudi mahalleleri var. Cumartesileri hahamlar üniformalarıyla sokağa çıkana kadar hayalet kasaba gibi olur. Tel Aviv’de gibi hissederdiniz, yazılar İbranicedir, polisler bile Yahudi’dir. Her şey onlara özel gibi, çok köklü ve bağlı bir topluluk. Sosyoloji profesörüm 15 yıl içinde New York’ta sinagog kalmayacağını söylediğinde şaşırıp inanmadım. Katolik kiliselerine olan şeyin olacağını söylemişti.

Eskiden üniversite yolundaki kilise o zaman gece kulübü olmuştu. Onlarca hatta yüzlerce milyon dolar değerindeki klasik mimariye sahip tarihi kilise o zaman gece kulübüydü. Bir sonraki nesle aktaramıyorlar. Sonraki nesiller kafalarında sorulara cevap bulamayıp üstüne modern eğitim gördükleri zaman, kolayca inkar edebiliyorlar. Soruları reddeden dini bir geleneğiniz olduğunda ve geleneği sırf gelenek olduğu için korumak istediğinizde, bu çağda bir sonraki nesli kaybedersiniz.

Bakara Suresi Tefsiri 32. Bölüm pdf:

PDF İNDİR

Benze Yazılar

3 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu