BelgeselHidayet ÖyküleriMultimedya

Ruba Qewar’ın İslam’ı Kabulü ve Yaşadığı Zorluklar

Kuran’la Hidayet Buldum serisinin bu haftaki bölümünde, Ruba Qewar hidayet öyküsünü ve karşılaştığı zorlukları anlatıyor.

Belgesel hakkında: Fahd al Kandari’nin 2014 yılında başlayıp seri olarak sunumunu yaptığı Kuran’la Hidayet Buldum serisi tanınmış bir çok kişinin hidayet öykülerini konu ediniyor. Seride daha önce gayrimüslim olan insanlar, Kuran ile nasıl tanıştıklarını ve bu tanışma sonrasında İslam’ı nasıl seçtiklerini bizlere anlatıyor.

Ruba Qewar’ın Kuran ile hidayet buluşundan bir kesit:

Doğrusu ben Hıristiyanlığı bırakacağımı daha önce asla düşünmemiştim. Çünkü hayatımdan gayet memnundum. Burada Amerika’da papaz olan amcama yardım etmek için kiliseye giderdim. Aynı şekilde kilisede aileme de yardım ederdim. Mizacım gereği ben münakaşa etmeyi çok severim. Bu yüzden bu Müslüman gençlerle de münakaşa etmek istiyordum. Çünkü mukaddes kitap olan İncil hakkındaki sözlerime ikna olmuyorlardı. Ben de sonra Kuran okumaya başladım. Ve bu, benim Kuran’ı inceleyerek, objektif olarak ve serbestçe okuduğum ilk andı. O’ndaki hataları bulmak istiyordum. Ancak bir engelle karşılaştım ve bu Kuran’da büyük bir güç buldum. Bu Kitap, herhangi bir insan tarafından yazılmış olamazdı. Bilakis O, Allah tarafından indirilmişti. Ancak ben buna yüzde yüz olarak kani olmamıştım. Hala okumaya devam ediyordum. Ve daima beni Kuran okumaya çeken bazı şeyler vardı. Ve son olarak Maide suresine geldim.

Kuran okuyorken benim için dönüm noktası olan şu ayetle karşılaştım. Allah(c.c) buyuruyor ki: “İman edenlere karşı düşmanlık yönünden insanların en şiddetlisi olarak Yahudileri ve Allah’a ortak koşanları bulursun. Ve yine iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da: “Biz Hıristiyanlarız” diyenleri bulursun. Çünkü onların içlerinde keşişler ve rahipler vardır. Ve onlar büyüklük taslamazlar.” (Maide, 82)
Subhanallah bu ayet beni sarmıştı.

Çünkü Ehli Kitap (Hıristiyanlar) hakkında çok pozitif bir şekilde konuşuyor gibiydi. Sonra okumaya devam ettim. Allahu Teala(c.c.) buyuruyor ki: “Peygamber’e indirileni (Kur’an’ı) dinledikleri zaman hakkı tanımalarından dolayı gözlerinin yaşla dolup taştığını görürsün…” (Maide, 83) Bu ayeti gördüğümde gerçekten de gözyaşlarına boğuldum! Ve bunun gerçek hakikat olduğunu anladım! “…Ey Rabbimiz! İnandık. Artık bizi (hakikate) şahitlik edenler (Muhammed’in ümmeti) ile beraber yaz, derler.” (Maide, 83) Sonra dedim ki “Ya Rabbi, ben iman ettim. O zaman beni de şahitlik edenler (Muhammed’in ümmeti) ile beraber yaz!” İşte bu ayet benim tamamen dönüşümümü sağlayan ayetti.

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Selamün aleyküm. Kardeşler bu videoları youtube da yüklerseniz inşaAllah birçok kişiye ulaşıp birçok hayra vesile olur. Rabbim işlerinize bereket ve kolaylıklar katsın.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu