İslamKuran - Sünnet

Bakara Suresi Tefsiri 34. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 yılı Ramazan ayında yaptığı Bakara Suresi Tefsiri 34. Bölüm. Bu derste Bakara Suresi 96, 97 ve 98. ayetler konu ediliyor. 

Peygamber (sav) insanları bu ayetler zamanında İslam’a davet ederken, İslam artık gayet iyi biliniyor durumdaydı, bu ayetler indiğinde İslam yeni bir durum değildi ve şu çok iyi biliniyordu ki eğer Peygamber (sav)’a katılıyorsanız, aynı zamanda İslam ordusuna da katılıyorsunuz demekti. Çünkü Peygamber (sav) Medine’ye taşındığından beri Mekkelilerle sürekli bir çatışma içerisindeydi. Ona katılırsanız, canınızı ortaya koyuyorsunuz demekti. Bugünkü gibi şehadet getirip en büyük probleminizin sabah namazına kalkmak olduğu bir duruma girmiyorsunuz. Öyle bir problem değil. Orada, canınızı feda etmeniz gerekiyor. Ailenizden ve belki değerli eşyalarınızdan vazgeçmeniz demek. Savaş alanına Rasulullah (sav)’e sadık bir şekilde çıkmanız gerek.

Bu yüzden onlar da bu riski almak istemiyorlar.  “عَلَى حَيَاةٍ” bu. Allah hayatı yarattığı şekli tanımlarken bundan bahsediyor. Bunu ileri gelecek “عَمَّرُ” kelimesinden dolayı vurguluyorum. “يَوَدُّ أَحَدُهُمْ لَوْ يُعَمَّرُ” “1000 yıl yaşamayı dileyenleri var.” Birebir anlamı “onlara 1000 yıllık yaş verilir ki” Allah der ki, “Kime uzun ömür verirsek, yaratılışta onu tersine çeviririz.” (Yasin, 68) kime uzun yaşam verirsek, kimi ölümden korursak, onların yaratılışını eskitmeye başlarız. Görüşleri zayıflamaya başlar.  Kemikleri kırılganlaşır. Belleri zayıflar. Dik yürüyemezler, kaslarını hareket ettirmekte zorlanırlar. Bütün özellikleri eskimeye başlar. “… Hâlâ düşünmeyecekler mi?” Neden düşünmezsiniz, niye anlamazsınız? Bu hayatın doğasında bozulmak, eskimek var.  Doğal olarak senin de bir sonun var.

Alusi (rh) yaratılışın tersine döndüğüyle ilgili bu ayet hakkında çok güzel bir şey söylüyor…

Yaşlı bir adamın belinin bükülmesi durumundan bahsediyor. Öyle bir adam sürekli yere bakar, esasında gelecekteki evine bakmaktadır. Sanki Allah onu gelecekteki evine baktırmaktadır. Subhanallah. Allah’ın yaratılışı tasarladığı şekil böyle. İnsanlar yaşlandıkça uyumakta da zorlanırlar. Yaşlandıkça uyumak çok daha zorlaşır insan için. Bu Allah’ın insanı daha çok kıyam’ül-leyl (gece namazı) için hazırlamasıdır. Geceleri uyanık kalmalarını kolaylaştırmış oluyor. Allah’la buluşmaya yaklaşıyorsun, o yüzden uyuma. Subhanallah.

Buradaki yaratılışın tersine çevrilme ayeti çok çok ileriki yaşlara kadar yaşamayı istememek gerektiği fikrini güçlendiriyor. Hatta bu Peygamberimiz (sav)’in de kendisinden Allah’a sığındığı bir şey. Beraberinde zayıflık getiren yaşlılıktan Allah’a sığınıyordu. Peygamber (sav)’in şu hadisini dinleyin.  Enes ibn Malik (ra) rivayet ediyor. Nebi (sav) buyurdu ki: “Başa gelen bir sıkıntı sebebiyle hiçbiriniz ölmeyi istemesin. Eğer ölümü istemek zorunda kalırsa şöyle desin: Allahım! Yaşamak benim için hayırlı olduğu sürece hayat ver. Ölmek benim için daha hayırlı olduğu zaman canımı al!” Aslında burada kullanılan dil çok güzel. Çünkü beni öldür demiyorsunuz, beni al diyorsunuz. Beni sen al, beni koruman altına al gibi yani. Ölümü acıların sonu olarak değil de Allah’ın kişiyi koruması altına alması olarak tanımlıyor. Buna karşın, Allah diyor ki bu insanlar mümkün olabilecek her türlü hayat için fazlasıyla istekliler.

PDF İNDİR

VİDEO İNDİR

https://vimeo.com/gencmus/download/541013301/52ec6297e8

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Allah sizden ebeden razı olsun, okadar güz şeylere vesile oluyorsunuz ki özellikle tefsir serilerine devam edin lütfen

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu