İslamKuran - Sünnet

Bakara Suresi Tefsiri 36. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın yaptığı Bakara Suresi Tefsiri 36. Bölüm. Bu derste Bakara Suresi 102. ayet konu ediliyor. Sihir var mıdır? Sihirden nasıl korunabiliriz ve çözümü nedir? gibi sorulara cevap veriliyor.

“Kur’an, sizin arka pencerenizde asılı durmak için ya da arabanızın torpido gözünde durmak için gelmedi.”

Kur’an, sizin arka pencerenizde asılı durmak için ya da arabanızın torpido gözünde durmak için gelmedi. Ayetler size yapılan sihri geri döndürmek veya içinizdeki cini dışarı çıkarmak için gelmedi. Kur’an bu amaçlar için indirilmedi.  Peki Kur’an neden indirildi? Kur’an, insanlığa rehberlik etmek için gönderildi. Kur’an, size doğru ile yanlış arasındaki farkı göstermek için indirildi. Kur’an, Allah’la bir bağ kurmanız için indirildi. Kur’an, daha önce peygamberlerin neler tebliğ ettiğini bilmeniz ve onlara saygı duymayı öğrenmeniz için indirildi. Kur’an sizi Allah ile karşılaşacağınız hesap gününe sizi hazırlamak için gönderildi. İşte Kur’an bunlar için gönderildi. Kur’an, sizin ayetleri üzerine tefekkür etmeniz, düşünmeniz için gönderildi. “لَعَلَّكُم تَعقِلونَ”, “Akıl erdiresiniz diye…” “لِيَدَّبَّرُٓوا اٰيَاتِه۪”, “Ayetlerini düşünesiniz diye…” Sadece rukya yapın diye değil. Kur’an bu amaç için indirilmedi. O size rehber olsun diye gönderildi. Eğer onu kendinize rehber edinirseniz ve onun rehberliği ile yaşarsanız, o size aynı zamanda korunma sağlayacaktır. İşte bu Kuran’ın size sunduğu ek bir faydadır. Bu Kur’an’ın esas amacı değil, ama size sunduğu ek bir yarardır.

“Eğer Kur’an’ın, ona uygun bir öğrencisi olursak, o bizi güçlü ve keskin düşünen insanlar yapacaktır.”

Eğer Kur’an’ın, ona uygun bir öğrencisi olursak, o bizi güçlü ve keskin düşünen insanlar yapacaktır. Eğer siz düşüncenizde güçlü ve keskin ise hiç kimse sizin üzerinizden kendisine yarar sağlayamaz. Sizi bu tür şeylerle korkutmak zorlaşır.

Sizin bu tür şeylerle kontrol altına alınmanız ve etkilenmeniz zorlaşır. Bunun iki sebebi vardır. İlki, zihniniz zayıf değildir, -bir şeylerden çabuk etkilenmezsiniz- İkincisi ise, siz Kur’an’a çok yakın olduğunuz için melekler sizi zaten koruyacaktır. Cismani ve psikolojik anlamda korunuyorsunuz. Manevi anlamda da korunuyorsunuz. Sizin gerçekten korunmanız, yalnızca Kur’an’a hak ettiği değeri vermekle olacaktır. Sihir konusunun özündeki sorun budur. Eğer birisi sihir ile ilgili bir sıkıntı içindeyse, onun için rukya yapılabilir, ona yardımcı olunabilir vs. Ama bu tür problemlerde uzun vadeli çözüm, Kur’an’ın öğrenilmesidir. Kur’an’ın öğrenilmesidir. Kur’an öğrenin derken sure ezberleyin demiyorum. Kur’an ayetlerinin ne anlama geldiğini öğrenmeyi tavsiye ediyorum. Allah’ın size ne söylediğini öğrenin, ezberleyin, ne anlama geldiğini düşünerek ve bilerek okuyun.

“Kur’an ile bağlantınız olsun”

Burada size vereceğim ilk tavsiye, “Kur’an ile bağlantınız olsun” olur. İkinci tavsiye ise, ne tür bir topluluğun içinde olduğunuz konusunda dikkatli olmanızdır. Sizden yararlanılmasına fırsat vermeyin, aldatılmayın. Şeytanın sizin üzerinizde herhangi bir kontrolü yoktur. “Şüphesiz kullarım üzerinde senin bir hâkimiyetin yoktur.” (Hicr, 42) diyor Allah. Bir hakimiyeti yok. İblisin ademoğluna verebileceği tek zarar vesvesedir. Tüm yapabileceği vesvese vermektir. Sizin üzerinizde bundan daha fazla bir etkisi olabileceğini düşünmeyin. Sadece fısıltılar.

Problem şu ki, bu fısıltı sana izlediğin bir film ya da dinlediğin bir şarkı ile gelebilir. Sana kötü bir arkadaşla gelebilir. O arkadaştan uzaklaşırsan vesvese de bitecektir. Böylece problem çözülür. Bunlar size önerebileceğim iki çözümdür. Allah bizi sihirden, hileden, başkası tarafından kandırılmadan korusun.

Bakara Suresi Tefsiri 36. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Bakara Suresi Tefsiri 36. Bölüm video dosyasını indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu