Çocuk BölümüYaşam & Kültür

Batman’dan Tarık bin Ziyad’a – Bir Takvim Hikayesi

Batman’i veya Spiderman’ı bilmeyen çocuk yoktur. Onlar birer kahramandır (!). Süper güçlü ve yenilmez kahramanlar… Ve arkadaşlarıyla oyunlarında hep bu çizgi film kahramanları olmak isterler… Onlar gibi süper güçlü, onlar gibi yenilmez…

Tüm dünya çocuklarının maruz kaldıkları çizgi filmleri ve karakterleri doğru bulmadığım için kendi çocuklarım onları çok fazla bilmezler. Bizim o kadar çok kahramanımız var ki isimlerini, hikayelerini bildiğimiz, bu hayal ürünü kahramanlara hiç ihtiyaç duymadık…

6 yaşındaki oğlumla parka gittiğimiz bir gün, bir arkadaşı Batman tişörtü giymiş ve onun süper güçlerini anlatıyordu. Eve döndüğümüz de oğlum “Anne, arkadaşımın söylediği o kahraman gerçekten var mı ve uçuyor mu?” diye sordu. “Hayır, o bir çizgi film karakteri. Yani insanların ürettiği bir şey.” dedim. Biraz durduktan sonra “Ama Tarık bin Ziyad gerçekten de yaşamış değil mi o çok daha güçlü.” dedi. “Evet” dedim gülümseyerek.

Sonraki oyunlarında kendisini gerçek bir kahramanla özleştirmenin mutluluğu içerisinde arkadaşına ya Tarık bin Ziyad olduğunu, ya Fatih Sultan Mehmet ya da Hz. Ali olduğunu söyledi. Bunun üzerine arkadaşlarıyla bunlar üzerine sohbetler etmeye başladı. Tarık bin Ziyad’ın İspanya’yı nasıl fethettiğini, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da gemileri nasıl yürüttüğünü, Hz. Ali’nin Bedir savaşında kendisini düelloya çağıran düşmanları nasıl yendiğini anlatıp durdu. Sonrasında ise bahçemizden Tarık bin Ziyad ve askerlerinin oyun sesleri gelmeye başladı. 🙂 Gerçek bir kahraman olmanın heyecanı ile diğer çocuklar da onlara eşlik ettiler.

Birkaç arkadaşımla birlikte, çocukların kahramanlara duyduğu bu ilgiyi ve onlar üzerindeki tesirlerini iyice fark ettiğimizde, hızlıca bir çalışma yapmaya karar verdik. Dünyaya güzel izler ve işler bırakan 12 Müslüman kahramanın isimleri ve kısa hayat hikayeleri ile bir takvim hazırladım. Her aya bir kahramanın düştüğü bu kahraman takvim ile çocuklarımıza rol modellerimizi tanıtmaya çalıştık.

Kahramanları seçerken her biri kendi alanında meşhur olmuş, öne çıkan isimleri seçmeye çalıştık. Karakterlerin çizimleri için Endonezyalı bir sanatçı ile çalıştık. Çizim ve basım süreçlerinin uzamasıyla, takvimi sizlere biraz gecikmeli sunabildik. Ancak takvimi gördüklerinde çocuklarımızın çok seveceğini düşünüyoruz inşallah : )

Bu takvimi sonraki seneler daha genişleterek ve güzelleştirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz. Takvimle birlikte geleceğimiz çocuklarımız için çeşitli ürünler de yapmak istiyoruz. Elbette sizin desteklerinizle…

Takvim şuan sınırlı sayıda basıldı ve satışta. Buradan inceleyebilirsiniz:

minimuslim.net

Takvim 25 TL + 9 TL Kargo fiyatı

Son olarak, bu çalışmayı mütevazi imkanlarla yaptığımızı ve ticari bir kaygıdan ziyade çocuklarımıza faydalı çalışmalar yapmak amacıyla yola çıktığımızı belirtelim.

Güzel çalışmalarda buluşmak dileğiyle…

 

Z. Sevra Doğan

Site Editörü

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu