BelgeselHaberİslam DünyasıMultimedya

“Deralıysan Ölmelisin” Hasna Hariri’nin Hikayesi | Ey Özgürlük

Suriye’de Esed zindanlarından kurtulan kadınlar ve erkekler yaşadıklarını anlatıyor. Acıları ve sessiz çığlıkları açığa çıkaran belgesel serisi: “Ey Özgürlük”

“Dera’lıysan Ölmelisin” Hasna el-Hariri’nin, Suriye devrimin başlangıcından itibaren, tutuklanmadan işkenceye kadarki Der’alı olma hikayesi. Hasna el Hariri, muhaberatın devrim başladıktan sonra Der’a halkını öldürme ve tutuklama sistemini anlattı.

Belgeselden bir kesit: “Vallahi şu dizlerimin üstünde kaç tane şehit verdiğimi Allah biliyor. Kucağımda şehit düşenlerin Naim cennetlerine girmeleri için dua ederdim. Allah’a yaralılarımızı şifa vermesi için yalvarırdım. Bir genç kucağımdayken “Anne iyileşecek miyim?” diye sordu. “İyileşeceksin anneciğim” dedim. İyileşeceksin. Bana bakıp dedi ki: “Anne acıdan ölüyorum”. “Keşke ben ölsem senin yerine” dedim. Keşke ömür hediye ediliyor olsa da sana ömrümü hediye etseydim. Yaklaşık yarım saat sonra kucağımda öldü. Üç gündür o boş evde saklanıyorduk.  Ölen genci defnetmek için dışarıya çıkamadık. Bir müddet sonra tek başıma çıkıp  onu ellerimle bir çukura defnettim. Kaldığımız yerin yanında bir çukur vardı.  Onu oraya defnettim. Ben tek başıma yirmiden fazla şehidi defnettim. Yirmiden fazla, tek başıma. Benim evlatlarım kucağımda ölüyorlardı. Ama elimden hiç bir şey gelmiyordu…”

Hassas içerik: Bu video rahatsız edici unsurlar içerebilir.

Hansa Hariri’nin Tutuklanma Hikayesi – Ey Özgürlük 1. Bölüm:

Drive üzerinden izlemek için tıklayın. 

Hansa Hariri’nin Tutuklanma Hikayesi – Ey Özgürlük 2. Bölüm:

Drive üzerinden izlemek için tıklayın. 

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu