✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Kitap

El Fevaid – İbn Kayyım el-Cevziyye

Ömer r.a’a atfedilen sözlerden birinde şöyle denilmiştir: “Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız sizde, uyardığınız halde sizi dinlemezsek bizde hayır yoktur.” Başka bir şekli de şöyledir: “Birbirlerine nasihat etmeyen toplulukta hayır yoktur. Nasihat edenleri sevmeyenlerde de hayır yoktur.” Allah ondan razı olsun.

Bu hikmet dolu sözlerin ilk kısmını gerçekleştirmekte çok başarılıyız. Gerçekten sosyal medya ile insanlara ulaşmanın, her şeyi paylaşmanın kolaylığının artması sonucunda, fikir sahibi olunsun ya da olunmasın, “nasihat etmek” ve yorum yapmak çok kolay hale geldi. Fakat söz konusu nasihat dinlemek, ettiğimiz nasihatler ile amel etmek olduğunda çoğu zaman sınıfta kaldığımız da yadsınamaz bir gerçek.

“El-Fevaid adlı bu esere bakarsak, hacim bakımından orta kalınlıkta, bilgi yükü ile dolu nasihat edici ve ahireti hatırlatıcı bir kitaptır. Kitabın yazarı bu eserini oluştururken eşine az rastlanılan tefsir bilgisiyle ve Hz. Peygamberin hadisleri, şahsiyetlerin sözlerine sahip bilgisiyle yazmıştır. Bu eserinde akaid ve kelama dair ince meseleleri ele almakla beraber, zühd ve tevekkül gibi bazı terimlerede açıklık getirmiştir. Bunun yanı sıra Peygamber sallallahu aleyhi vesselem’in ashabının yaşamlarına dair konulara da yer vermiştir.”

“Ey azmi gevşek olan kimse! Neredesin?! Bu yolda Adem çok yoruldu. Nuh bu sebeple ağladı. Halil ateşe atıldı, İsmail kurban edilmek için yatırıldı. Yusuf oldukça düşük bir pahaya satıldı ve senelerce hapiste kaldı. Zekeriya ise testereyle ikiye biçildi. Yahya da ablukaya alınıp kesildi. Eyyub’e sıkıntı ve hastalık isabet etti. Davud’un ağlamaları ise oldukça çoğaldı. İsa ise, silahsız olarak kaçmak zorunda kaldı ve Rasulullah sallallahu aleyhi vesselem’e her türlü eziyet ve fakirlik dokundu. Öyleyse oyun ve eğlenceye sen hala devam mı edeceksin?…” -İbn Kayyim (rahimehullah)

İbn Kayyim (rahimehullah) yaklaşık 700 yıl öncesinde yazdığı bu “El-Fevaid” eserinde bizlere zamansız nasihatler veriyor. Bazen Fatiha Suresi gibi bir surenin içeriğinden, bazen alimlerin sözlerinden, bazen hadislerden yola çıkarak verdiği derslerde, hayatımızın her alanından ve kendimizden bir parça bulacağımız hikmetli sözler bulunuyor.

Rabbimiz hepimizi iman edip salih amel işleyen, hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden eylesin.

 

El-Fevaid

İbn Kayyim El-Cevziyye

Yayınevi: Karınca polen
Sayfa sayısı: 368

 

 

 

Elif Nisa

Site Yazarı

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu