Dualar ve Zikirler

Ferrari Plus Değerinde Dua – Majed Mahmoud

 FERRARİ PLUS DEĞERİNDE DUA

 Esselamu Aleyküm

Sizlerle mükemmel bir hikaye vasıtasıyla öğrenilmiş mükemmel bir duayı paylaşacağım inşAllah.

Ebu Seleme ailesi -Allah onlardan razı olsun- sevgi, saygı, ve iman dolu bir aile olarak biliniyordu. Kendileri Allah’ın -sübhane ve teala- ve peygamberinin -sallAllahu aleyhi vesellem- Mekke’den Medine’ye hicret emrini uygulayan ilk aileydiler.

Medine’delerken Ebu Seleme heyecanlı bir şekilde eve geldi ve eşi Ümmü Selemeye:
“Bugün Rasulullah’tan -sallAllahu aleyhi vesellem- bana göre kızıl develer ile mükafatlandırılmaktan daha kıymetli sözler işittim [ kızıl develer bilinen en değerli bineklerdendi. Günümüzde muhtemelen Ferrari veya onun gibi bir araç olurdu ].” dedi.

*Yani demek istiyor ki “ Peygamber’den -sallAllahu aleyhi vesellem- bu sözleri öğrenmek veya dünyanın tüm zenginlikleriyle nimetlenmek arasında seçim yapacak olsaydı, o, bu sözleri öğrenmeyi seçerdi” Allahu Ekber, Wow!

Ümmü Seleme sordu: “Ne işittin Ebu Seleme?”
Ebu Seleme, peygamberin -sallAllahu aleyhi vesellem- ashabına öğrettiği duayı okuyarak cevap verdi. Bu dua Sahih Müslim kitabında aşağıdaki haliyle bulunabilir.

Rasulullah -sallAllahu aleyhi vesellem- dedi ki :

“ما من مسلمٍ تصيبُه مصيبةٌ
فيقولُ : ما أمره اللهُ :

“Kendisine musibet gelen bir Müslüman, Allahın kendisine söylemesini emrettiği aşağıdaki duayı yapar;

 إنَّا للهِ وإنَّا إليه راجعون
Şüphesiz ki Allah’tan geldik ve Şüphesiz ki dönüşümüz onadır.
‘İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râci’un’

 اللهمَّ ! أْجُرْني في مصيبتي
Allah’ım uğradığım musibet sebebiyle beni mükafatlandır
‘Allahumme ecirni fi musibeti’

 وأَخْلِفْ لي خيرًا منها
Ve uğradığım zararı daha iyisiyle telafi et (gider)
‘Ve ahlif li hayran minha’

إلَّا آجَرَهُ اللهُ في مصيبَتِهِ
وأَخْلَفَ اللهُ لَهُ خيرًا منها

“Ve böylece Allah, kendisini çektiği musibet sebebiyle mükafatlandırır ve uğradığı zararı daha iyisiyle giderir”

Hikayeye geri dönersek : Bir süre sonra ne oldu? Ümmü Seleme, saygılı ve ilgili bir koca ile mükafatlanmış bir kadının karşılaşabileceği en üzücü olaylardan biriyle karşı karşıya kalarak eşi Ebu Seleme’yi kaybetti.

Ümmü Seleme dedi ki: “Ebu Seleme vefat ettiğinde, peygamberin -sallAllahu aleyhi vesellem- bir musibetle sarsılmış kişilerin söylemesini buyurduğu sözleri söyledim : Şüphesiz ki Allah’tan geldik, ve şüphesiz ki dönüşümüz onadır. Allah’ım uğradığım musibet sebebiyle beni mükafatlandır…”

Daha sonra duanın üçüncü ve son kısmını söylemek üzereydi ki durdu ve şunları söyledi: “Şunu demek üzereydim ki “karşılık olarak bana bundan daha iyisini ver”. Fakat daha sonra kendi kendime dedim ki : Kim Ebu Seleme’den daha iyidir?”

* Esasında, bana Ebu Seleme’nin yerini alabilecek ne verilebilir diyordu. Ne kadar para veya evlilik teklif edebilecek hangi erkek veya dünyanın hangi eşyası Ebu Seleme gibi bir eşe sahip olmaktan daha iyi olabilirdi. Ümmü Seleme de artık dul bir bayan olduğunu, yaşlandığını, ve zaten bir erkek çocuğuna sahip olduğunu biliyordu.

  • Fakat tüm bunlara rağmen kendisini Allah’ın ve peygamberinin -sallAllahu aleyhi vesellem- emirlerini uygulamaya yöneltti ve şundan emindi ki Allah gücü yetendir ve sözünü tutup Ümmü Seleme’nin duasını kabul edecektir.

Ümmü Seleme dedi ki: “Sonunda söyledim! ( وأَخْلِفْ لي خيرًا منها ) [ Ve uğradığım zararı daha iyisiyle telafi et.] ” 

Aradan çok zaman geçmeden Ümmü Seleme’nin kapısı çalındı. Kapıyı açtığında, kapıyı çalan kişi kendisini tanıttı ve peygamber -sallAllahu aleyhi vesellem- tarafından gönderildiğini söyledi. Fakat neden? Kendisine, peygamber’in -sallAllahu aleyhi vesellem- Ümmü Seleme’ye evlenme teklifi ettiğini söylemesi için! (Allahu Ekber!)

Ümmü Seleme’nin yüz ifadesini ve tepkisini hayal edebiliyor musunuz!? Allah benim ve sizlerin cennete girmemizi nasip eylesin ve bizlere Ümmü Seleme’nin kapının ardında bu sözleri duyduktan sonraki tepkisini göstersin 🙂

Ağladı mı?.. ya da “Ben mi!? Buna gerçekten layık mıyım?” mı dedi, veyahut gökyüzüne bakıp şunları mı söyledi : ‘‘ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي صَدَقَنَا وَعْدَهُ ’’, “Hamd, vaadine sadık kalan Allah’a mahsustur” (Zümer 74).

En iyisini Allah bilir fakat unutulmaz bir an olduğu kesin.

Ümmü Seleme evlenme teklifini kabul etti ve ardından şunları söyledi :
أبدلني الله بأبي سلمة خيرا منه ، رسول الله صلى الله عليه وسلم 

“Gerçekten de Allah bana Ebu Seleme’den daha iyi birisini verdi, Rasulullah -sallAllahu aleyhi vesellem-.” 

Sevgili erkek ve kız kardeşlerim, herhangi bir musibetle karşı karşıya kaldığınızda Allah’ın buyurduğu bu üç sözü söylemeyi unutmayın. Ahirette Allah’a güvenmenizin karşılığında alacağınız büyük mükafata ek olarak, Allah kaybınızı daha iyisiyle telafi edecektir. Allah zorluklarınızı kolaylaştırsın, onları mükafat sebebi yapsın, ve karşılaştığınız musibetleri veya kayıplarınızı daha iyisiyle gidersin (yerine koysun, telafi etsin).

Esselamu Aleyküm
Kardeşiniz Majed Mahmoud

Bu yazı muslimmatters.org sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

2 Yorum

  1. Selamun aleyküm, peki duanın başında ayet olduğu için her okuduğumuz da besmele çekmemiz gerekiyor mu? Ben genelde dua ederken sünnet olduğu üzere aynı duayı 3 kere tekrarlıyorum bunu da her namaz sonunda 3 kere ederken besmele şart mı?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu