Davet - Tebliğ

Genel Kitap Listesi

Rahle Eğitim ve Kültür Dergisinin hazırlamış olduğu “Genel Kitap Listesi”

GENEL AÇIKLAMALAR:

1. Elinizdeki bülten, İslamî Eğitim merkezli bir çalışmanın ürünü olarak hazırlanmıştır. Mümkün mertebede yabancı kültür ve lüzumsuz ilimlere iltifat edilmiştir.
2. Liste hazırlanırken 5 bine yakın eser okunmuş, çeşitli kitap listeleri taranmış, birçok okur-yazar dostların tavsiyelerini alınmış ve değerlendirme ile ilgili çeşitli hocaların görüşlerine başvurulmuştur. Nihayet bugünkü haline gelmesi yaklaşık 13 sene kadar sürmüştür.
3. Kategori başlıkları kişilerin örgün eğitimdeki durumları ve sonrasındaki sorumluluk alanları dikkate alınarak oluşturulmuş, toplam 11 kategori başlığı altında sunulmuştur.
4. Listede yer alan kategoriye göre, kişiler okumalarını kaldıkları yerden sürdürebilirler. Ancak eğer alt kategorilerden okuma yapmasını lüzum hissediyorsa, oradaki eserlere de bakmalıdır. Örneğin; Yetişkin Erkek kategorisindeki biri, gerekli gördüğü takdirde, geçmişe yönelik olarak Üniversite veya Lise kategorisindeki eserlerden de okuma yapmalıdır.
5. Aynı şekilde, Yetişkin Hanımlar kategorisinde yer alan biri, paralel olarak Yetişkin Erkek, Lise veya Üniversite kategorisindeki eserlere de bakıp gerekli gördüğü eserleri tespit edip okuyabilir.
6. Eğitimciler kategorisi, eğitim ve davet işleriyle ilgilenen tüm herkes için ortak bir kategoridir. İster Lise’de, ister Üniversite yahut Yetişkin kategorisinde bir kimse olsun, bu kategoriden istifade edebilir.
7. Böylece doğumdan itibaren Müslüman bir bireyin hayatı boyunca okuyabileceği tüm eserlerin sınıflandırılması amaçlanmıştır.
8. Okuma listelerine -mümkün mertebede- aynı ve benzer nitelikteki eserler dâhil edilmemiştir.
9. Bilhassa 1. ve 2. grupta yer alan seri biçimindeki eserlerin içinden bir-iki tanesinin okunması yeterli görülmektedir.
10. Burada belirtilen kitap ve yazarlar haricinde okuma yapmak isteyenler, artık kendi kişisel merakı ve incelemeleri nispetinde bakmalıdır.
11. Nihaî amacımız, Müslümanlar arasında yazılı kültürün gelişmesine katkıda bulunmak, İslam davetinin yayılmasına yardımcı olmak ve böylece Allah’ın rızasına kavuşmanın yollarına erişmektir.
12. Liste belirli dönemlerde gözden geçirilerek yenilecektir inşaallah. Eksik görülen veya hata tespit edilen hususlarda kardeşlerimizin bize başvurmaları ve geri bildirimde bulunmaları, bültenin sonraki baskıları için, güzel ve hayırlı olacaktır.
13. Genel Kitap Listesinde, okunabilecek tüm eserler ele alınmıştır. Takribi sayısı: 800’dür. Muhtasar Kitap Listesi ise kısaltılmış ve her bölümden 5’er tane seçilerek oluşturulmuş bir listedir. Okuması az olan kimseler, Muhtasar Kitap Listesini gözetebilirler.
14. Son olarak; bültenin -bizlere haber verilmesi koşuluyla- çoğaltılması veya paylaşılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Hak, Rabbimizin emrindedir, O’nun dilediğinden başkası gerçekleşmez…
Editör: Emre İlsever

emreilsever.blogspot.com.tr

BEBEKLİK (0-2 Yaş Aralığı)

OKUL ÖNCESİ (3-5 Yaş Aralığı)

İLKOKUL (6-9 Yaş Aralığı)

ORTAOKUL (10-13 Yaş Aralığı)

LİSE (14-17 Yaş Aralığı)

HAZIRLIK (18-20 Yaş Aralığı)

ÜNİVERSİTE (20-24 Yaş Aralığı)

YETİŞKİN ERKEKLER (24 Yaş ve Üzeri)

YETİŞKİN HANIMLAR (18 Yaş ve Üzeri)

EĞİTİMCİLER (Ebeveyn-Hoca ve Davetçiler)

Listeyi İndirExcel – PDF

Benze Yazılar

6 Yorum

  1. ''bültenin -bizlere haber verilmesi koşuluyla- çoğaltılması veya paylaşılmasında herhangi bir sakınca yoktur.'' bundan kasıt nedir?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu