BelgeselMultimedyaVideo

Görme Nimetinin Farkına Varmak – Yeryüzünde Dolaşın Serisi 10. Bölüm – Fahad al Kandari

Fahad al Kandari’nin 2017 yılı Ramazan’ında başlayıp seri olarak kanalında yayınladığı Feseero (Yeryüzünde Dolaşın) programını Türkçe altyazılı olarak takipçilerimize sunuyoruz.

Bu seri, Allah’ın (c.c.) ayetlerine bilimsel bir ışık tutarak bizi kainatın yaratılışı hakkında daha derin düşünmeye davet ediyor.

Belgesel hakkında: Faseero (Yeryüzünde Dolaşın) serisinin onuncu bölümünde, Allahu Teala’nın Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde zikrettiği göz organı ve görme duyusu hakkında tefekkür edeceğiz.

Fahad al Kandari ve belgesel ekibi alanında uzman göz doktorlarının yanına giderek görme işleminin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi alıyorlar. Ayrıca gözleri âmâ olan bir özel eğitim öğretmeninden hayatında yaşadığı tecrübeleri dinleyerek “göz” hakkında düşündürücü ve bir o kadar keyifli bir sohbet gerçekleştiriyorlar.

“O, kimsenin kendisini görmediğini mi zannediyor? Biz ona iki göz vermedik mi?” (Beled, 7-8)

Belgeselden bir kesit: ❝Günümüz kameraları basit bir kare çekebilmek için bile belirli aydınlatmaya, perspektife, özel lenslere ihtiyaç duyar. Ancak Sübhanallah göze baktığımızda o bütün lensleri kendinde barındırır ve ortamda bulunan ışığa uyum sağlayabilir. Bütün bunlar gözde kendiliğinden mevcuttur. Ve biz bunların hiçbirini hissetmeyiz. Göz kendi başına gerçeklikle uyum sağlar. Oranın fotoğrafını çeker ve beyindeki görme merkezinde onu doğal ve hareketli bir görüntüye çevirir. Filtreye de montaja da ihtiyacı yoktur. O artık beynimizde oluşmuş bir resimdir.❞

Hiç günlerden bir gün etrafındaki renkler üzerine derince düşündün mü? Onları birbirinden nasıl ayırt edebiliyorsun? Allahu Teala bizim için neden bir göz değil de iki göz yaratmıştır? Gözyaşının aslında bir antibiyotik görevi gördüğünü, insan gözünün çözünürlüğü 570 mega piksele kadar ulaşabildiğini biliyor muydun? Daha önce hiç gözleri âmâ birinin içinde bulunduğu ortamı zihninde nasıl çizdiğini düşündün mü?

Yeryüzünde Dolaşın Serisi – 10. Bölüm Görme Nimetinin Farkına Varmak: 

Drive üzerinden izlemek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu