Kitap

Hamza – Ömer Faruk Dönmez

HAMZA
Ömer Faruk Dönmez

İz Yayıncılık

Hamza, modernizmin tam ortasında yaşayan bir müslüman gencin trajikomik hikâyesi. Herkesin az çok bildiği siyasi, felsefi ve tarihi olaylar, kitapta, alıştığımız bağlamından koparılıp, şaşırtıcı bir üslup ve masalsı bir anlatımla yeniden kurgulanıyor. Yazar; mizahı ve edebiyatı açıkça ‘kullanarak’ aslında çağ ve İslam hakkında derin bir tefekküre çağırıyor okuyucuyu. Mesajdan da sanattan da vazgeçmiyor. “Mesele”sini anlatmak için; kurmacanın, bilinç akışının ve ironinin imkânlarından sonuna kadar faydalanıyor.

 

 

Hayatını iki saatlik bir sınava adamış test-tost arasına sıkışıp kalmış, boş vakitlerinde tv, internet, telefonla birlikte hiç bir kaygısı yok. Gırgır şamata eğlence yetiyor ona. Arkasından yürüyeceği bir hayat felsefesi yok. Yaşadığı şehir, ülke, hulasa tüm dünya umrunda değil.
Savaşmış, açlıkmış, evsiz insanlarmış ona ne? Bugün kaç tane matematik sorusu çözdüm, sınavda kaçıncı oldum? Tek derdi bu…
Üniversiteye kapağı atmaya odaklanmış bir hayat. Sanırım bu tam da günümüz gençliğinin portresi.

Fakat bu duruma dur diyen biri var: Hamza
Hamza hayatta havuz probleminden daha önemli şeyler olduğunu düşünüyor. Üniversiteye hazırlanıyor olmasına rağmen daha büyük dertleri olan bir genç.
Bir şeylerin yanlış gittiğinin farkında. Ama düşünce buhranından da tam olarak sıyrılabilmiş değil.
Hamza ne yapsın?
a) Sürüden ayrılanı kurt kapar.
b) bu da bir nevi cihat sonuçta.
c) ne yani okumayalım da hep solcular mı doldursun buraları.
d) meczup amcaya kulak versin bence.

Ömer Faruk Dönmez’in kahkahalarla okuduğumuz akıcı anlatımına kulak verin, öyle karar verin 😉

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu