Film - BelgeselMultimedya

Hasan ve Hüseyin Dizisi – 1. Bölüm (Türkçe Altyazılı)

Diziyi reklamsız sitelerde yayınlamak istediğimiz için mail.ru sitesini tercih etmekteyiz. Mail.ru sitesine erişim sıkıntısı yaşarsanız farklı bir tarayıcıdan açmayı deneyebilirsiniz. Veya bu linkten izleyebilirsiniz.

Hasan ve Hüseyin Dizisi 1. Bölüm Konusu:

İsyancılardan Hukeym b. Cebele, Osman b. Affan’ı hilafetten indirebilmek için Basra, Kufe ve Mısır valilerine, Osman b. Affan adına yalan mektuplar gönderir; Muhammed bin Ebu Bekir ve Mısır halkını kışkırtmaya ve içlerinde şüphe oluşmasını sağlamaya çalışır.

Bu sırada Mısır, Basra ve Kufe halklarından kişiler bazı kişiler, Osman (r.a)’ın yanına giderek bazı şikayetlerde bulunurlar. Osman (r.a) onların başına kendi seçtikleri kişiyi getirmesi, isteklerini yapması, azledilmesini istedikleri kişileri azletmesi ve göreve getirilmesini istedikleri kimseleri göreve getirmesine rağmen onu uydurdukları başka bahanelerle rahatsız ederler. Bununla beraber Basra ve Kufe halkı Ali (r.a), Talha b. Ubeydullah ve Zübeyr b. Avvam, Aişe (r.a)’ın da kendilerine mektup gönderdiklerin iddia ederler. Bu görüşmede Osman b. Affan onların şikayetleri dinler ve isteklerini yerine getireceğini söyler. Buna rağmen isyancılar, Osman (r.a)’ın otlakları koruma altına alıp develerinin otlaması için geniş bir alan tahsis etmesini, seferde iken namazı tam kılması, tüm Kur’an’ları toplatıp bir Kur’an üzere birleşmeyi sağlamasını bidat olarak kabul eder ve Osman b. Affan’ın, Rasulullah (s.a.v)’ın Taif’e sürmüş olduğu Hakem bin Ebu’l-As’ı geri getirmesini, küçük yaştaki gençleri iş başına getirip, onlara makam vermesi gibi yaptığı işleri aralarında tartışarak fıtnelerini arttırırlar.

Dizideki bazı karakterler ve künyeleri:

Muhammed bin Ebu Bekir: Ebu bekir (r.a)’ın oğlu.
Ebu’l Hasan: Ali (r.a).
Ebu Muhammed: Hasan b. Ali. Ali (r.a)’ın oğlu.
Ebu Abdullah: Hüseyin b. Ali. Ali (r.a)’ın küçük oğlu, kerbela şehidi.
İbnu’l Avvam: Zübeyr bin Avvam. Künyesi: Ebu Abdullah. Cennetle müjdelenen on sahabiden biri.
İbnu Zübeyr: Abdullah bin Zübeyr, Zübeyr bin Avvam’ın oğlu.
Talha b. Ubeydullah: Künyesi: Ebu Muhammed. Cennetle müjdelenen on sahabiden biri.
Ebu Abdurrahman: Muaviye b. Ebu Süfyan.
İbnu Ömer: Abdullah bin Ömer. Ömer (r.a)’ın oğlu.
İbnu Cafer: Abdullah bin Cafer. Cafer bin Ebu Talib’in oğlu. Ali (r.a)’ın yeğeni ve Habeşistan’da doğan ilk sahabi.
İbnu Sebe: Abdullah ibnu Sebe, İslam dünyasında ilk fitnenin ve Şiiliğin ortaya çıkışında önemli yeri olduğu ileri sürülen kişi.
İbnu Udeys: Abdurrahman b. Udeys, Osman (r.a)’ın şehid edilmesi olayına karışan kişi.
İbnu Mülcem: Abdurrahman b. Amr b. Mülcem. Ali (r.a)’ın katili.

Diziyi izlemeden önce olayların anlaşılması için bu bilgileri okumanızı tavsiye ederiz.

Alternatif izleme linkleri:

GOOGLE PHOTOS İZLEME LİNKİ

İzleme Kılavuzu:

1- Diziyi reklamsız sitelerde yayınlamak istediğimiz için mail.ru sitesini tercih etmekteyiz. Mail.ru sitesine erişim sıkıntısı yaşarsanız farklı bir tarayıcıdan açmayı deneyebilirsiniz.

2- Diziyi alternatif olarak Dailymotion sitesinden de izleyebilirsiniz. (Reklam çıkmaktadır) Altyazıyı aktif etmeniz gerekmektedir. (İzleme penceresinin sağ üst kısmında ayarlar simgesine tklayın. Altyazılar kısmından Türkçe’yi seçin.)

3- Google Photos (Youtube ile aynı izleme penceresi) sitesinden 360, 480, 720p olarak izleyebilirsiniz.

4- Yandex sitesinden bölümleri 360, 480, 720p olarak farklı kalite seçenekleri ile izleyebilirsiniz.

Önemli: Eğer bağlantı hızınız yavaşsa 480p izleme kalitesini tercih ediniz. Telefondan Google photos sitesinden daha rahat izleyebilirsiniz. (Dizi Youtube’da yayınlanmamaktadır. Google Photos sitesi Youtube ile aynı izleme penceresine sahiptir.)

Hasan ve Hüseyin 1. Bölüm 720p HD İndirme Linkleri

1.bölüm indir – 785 MB Archive

1. bölüm indir – 785 MB Yandex

19 Yorum

 1. Allah sizden razı olsun emeğinize sağlık teşekkür ederim izlemeye yeni başlıcam ama biliyorum ki Ahmed Bin Hanbel dizisi kadar güzel olucaktir. Selam ve dua ile.

 2. Mail.ru üzerinden video indirebilmek için de aşağıdaki bağlantıya tıklayıp

  https://m.my.mail.ru/mail/muslimmedya/video/3/34.html

  açılan video üzerine “videoyu farklı kaydet” seçeneğine tıkladıktan sonra gelen pencerede bilgisayarınızda kaydetmek istediğiniz yer olarak mesela “masaüstü” seçilip indirilebilir.

  Diğer seçeneklerden biraz daha hızlı indiriyor, yandex’e kayıt yapmak istemeyenler için.

  1. Hergün sitede bir bölüm yayınlıyoruz. Sitenin ana sayfasında mevcut yayınlanan bölümler.

 3. Alt fonda çalan müziği siz eklememişsinizdir umarım, zira film ile hiç uyumlu değil. Hem müzik sesi çok yüksek hem de böyle bir filme neredeyse hiç yakışmayacak bir tarzda müzik konmuş. Kısacası güzelim filmi maalesef müzik mahfetmiş.

 4. Allah genç müslümanlar ekibinin çalışmalarının karşılığını misliyle versin inşallah. Bu diziyi izlemeye başladığımdan beri İslam tarihinin bu dönemlerine olan merakım dahada arttı, sahih kaynaklardan araştırma yapmak faydalı olacaktır. Ancak dizide fazla hüsnü zan yapılmış sanki, Mervan bin hakem hakkında daha farklı okumuştum.

  1. Dizinin senaryosunda bir çok İslam alimi ve tarihçi yer almıştır. Bizim okuduğumuz kitaplarda bazı şeyler daha farklı geçebiliyor. Çok yönlü okumak, araştırmak gerekiyor.

 5. diziyi arapça indirip altyazısını kendim eklemek istiyorum. altyazıyı buradan ya da turkcealtyazi sitesinden paylaşmanız mümkün mü?

 6. Allah razı olsun sayenizde hz ömer ve ahmet bin hanbel dizisini izledim şimdi de hz hasan hz hüseyin dizisi izliyorum.hz hasan hz hüseyin dizisi bitince yeni dizi gelecek mi

 7. selamun aleykum
  öncelikle bu hizmetiniz için Allah razı olsun Ahmet bin hanbel dizisini bitirdim ilitam 4 sınıf öğrencisiyim bu dizi sayesinde bazı kavramlar aklımda daha kolay kaldı geçen gün islam tarihi hocamız bir film izlememizi tavsiye etti fakat filim arapça filmin adı Saqr Quraish inşAllah sıradaki çalışmalarınız içerine girer tekrardan Allah razı olsun.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu