Kuran - SünnetMultimedyaVideo

Hz. Peygamber ve Medineli Müslümanlar – Rasulullah ile Beraber 11. Bölüm | Dr. Ratib Nablusi

Program hakkında: Doktor Bilal Nureddin’in sunumu ve kıymetli hocamız Şeyh Muhammed Ratib Nablûsi’nin katılımıyla 2021 yılında gerçekleşen “Rasulullah ile Beraber” programında Hz. Peygamber (s.a.v)’in ahlakına, sıfatlarına, fiziksel özelliklerine ve yaşamından ibretlerle dolu bazı hatıralara değiniliyor. Her bölümde Hz. Peygamber’in şahsiyetinin bir yanının ele alındığı bu programda konular sade ve açık bir dille işlenirken hayatın içinden örneklerle de destekleniyor.

11. Bölüm hakkında: “Rasulullah ile Beraber” programının 11. bölümünde Hz. Peygamber (s.a.v)’in Ensar Müslümanlarına yaptığı konuşmanın ışığında O’nun (s.a.v) liderliğini, hikmetli yapısını ve Ensar Müslümanlarıyla olan ilişkisine yakından bakacağız.

“Ka’ka’ el Evsî’ye: “Bize cennette dair öyle bir şey söyle ki oraya olan iştiyakımız artsın” denince, “Orada Hz. Peygamber (s.a.v) vardır” dedi.”

Belgeselden bir kesit: “Peygamber (s.a.v)’in şu sözünde ince bir nokta var: “Allahu Teala beni seçti, benim için de ashabımı seçti.” Benim naçizane görüşüme göre, Allah’ın, dine davet eden bir kişiye verebileceği en büyük nimet çevresinde onu anlatan kişilerin olmasıdır. Çevrende senin yürüdüğün yol üzerinde olan sana ve hedefine yakın olan insanların olması çok büyük bir nimettir. Bu nimet en çok Peygamber (s.a.v)’e verilmiştir. Allahu Teala, insanları Allah’a davet eden herkese bu işteki samimiyetleri ölçüsünde, kendileriyle beraber yürüyecek kişiler ikram eder.”

Hz. Peygamber neden Ensar Müslümanlarına ganimetten pay vermedi? Hz. Peygamber’in Medineli Müslümanlarla ilişkisi nasıldı? İyi bir liderin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu