İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 37. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 yılı Ramazan ayında yaptığı Yusuf Suresi Tefsiri 37. Bölüm. Bu derste Yusuf Suresi 54. ayet ve 55. ayetler konu edilmektedir.

Bir müslüman, toplum müslüman olduğundan dolayı müslüman değildir.

Bir müslüman, toplum müslüman olduğundan dolayı müslüman değildir. Ebeveynleri ondan müslüman olmasını beklediği için ya da bildikleri tek şey o olduğu için müslüman değildir. Müslümandırlar, çünkü neden Allah’a inandıklarını bilirler. Neden ölüm sonrası yaşama inandıklarını bilirler. Kuran’ın sözlerinin neden Allah’ın sözleri olduğunu bilirler. Neden sorusuna cevapları vardır. Onları imanlarında kararlı kılan budur. Bu arada, “neden” sorularımız olmak zorunda değildir. Olsa da olmasa da yine de imanımızla ilgili sorun yaşamıyor olabiliriz.  Problem şu, ilk dalga gelip sizi vurduğunda, o ilk zihinsel dalga gelip sizi vurduğunda, o ağaç düşecektir. “Güzel bir söz, güzel bir ağaç gibidir ki, onun kökü sabit, dalı ise göktedir.” (İbrahim, 24) Allah lailaheillallah’ın köklerini tanımlıyor. Onun kökleri derindir ve dalları gökyüzündedir diyor. Değil mi? Eğer kökleriniz derin değilse, dalları gökyüzüne uzanamayacaktır.

Peki neden bundan bahsediyorum? Çünkü batıl dindar kültürlerde, kulağa politik olarak yanlış gelse de bu üzücü bir gerçek. Bunu söylemekten de korkmuyorum çünkü gözlemlediğim şey bu. Batıl dini geleneklerde, gerçek şu ki; biz, yani Müslümanların, ailelerimizin büyük çoğunluğu veya büyük bir popülasyonu İslam’a sadece batıl inançlarla veya İslam’ın batıl yorumlanmış şekli ile tutunuyor. İmanımızın gücünün bir Hindu’nun Hinduizm’e olan inanma şeklinden ya da bir Hristiyan’ın Hristiyanlığa inandığı şekilden hiçbir farkı olmayan, sadece nesilden nesile o şekilde aktarıldığı ve etrafındaki herkes öyle inandığı için inanılan, başka sağlam bir temelin olmadığı bir İslam yorumu. Ve bir tür duygusal bir bağ da olabilir.  Bunu nasıl söylersin diyebilirsiniz. Evet, belki duygusal bir bağlılık olabilir. Hatta belki manevi bir iştiyak da olabilir.  Ama zihinsel bir temel yoktur.

“Hak geldi, batıl yok oldu.” (İsra, 81)  “Batıl geldi, hak yok oldu.” değil.

Bu olduğunda, bir inancın entelektüel temeli yitirildiğinde ne olur biliyor musunuz? Ve insanlar onları ikna edecek olan, onların imanlarında sağlam bir temele sahip olmalarını sağlayacak olan Allah’ın kelamıyla gerçek bir ilişki içerisinde olmadığında, herhangi bir dinde bu olduğunda bu din değişik batıl inançları kabul etmeye başlar. Dolayısıyla farklı türde dindar insanlar olur. Bir tarafta “biz sadece dinimizi çalışacağız, dış dünyayı ya da bilimi çalışmayacağız çünkü bunlar dinimizi helak eder. Bu yüzden bunların hiçbirini çalışmayalım, bunların hepsi küfürdür” diyen ultra-dindar insanlar vardır.

Bu, sahip olduğumuz bu ışık, karanlıkla karşı karşıya gelmek için çok zayıf diyerek korkan bir zihniyettir. Ki bu çok saçma. Karanlık ışıktan korkmalı, diğer türlüsü değil. Değil mi? Işık ortaya çıktığında karanlık kaybolur. Karanlık ortaya çıktığında ışık kaybolmaz.  Aksi mantıklı değil. “Hak geldi, batıl yok oldu.” (İsra, 81)  “Batıl geldi, hak yok oldu.” değil. “…Zaten batıl yıkılmaya mahkumdur.” (İsra, 81)”…Zaten hak yıkılmaya mahkumdur.” değil.

Ama biz sadece dinimizi koruyalım, dış dünya ile uğraşmayalım diye düşünen korumacı insanlar var. Pekala. Ama sonra topluma maruz kalan, farklı fikirlerle karşılaşan ve İslam hakkında hiçbir şey bilmeyen insanlar var. Kuran çalışmalarından önceki halimi bu kategoriye koyuyorum ben de. İslam hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Tıpkı milyonlarcanız gibi benim İslamım da nasıldı biliyor musunuz? Benim İslamım da “bunu duydum, biri şunu dedi”den ibaretti. Eğer bu yiyeceği şu günde yersen o zaman bu olur ya da şu olur vs gibi şeyler duyuyordum.

Benim kızım evlenmek istiyor. Eğer bu ayda evlenirse, o zaman bu boşanacaklar mı demek oluyor?

İnsanlar bana şöyle yazıyor: Hey, benim kızım evlenmek istiyor. Eğer bu ayda evlenirse, o zaman bu boşanacaklar mı demek oluyor? Bunları nereden uyduruyorsun?  Batıl inanç üstüne batıl inanç. Değil mi? Batıl inançları olan bir kültürünüz olduğunda, – ve bu İslam’da da olabilir, Hıristiyanlıkta da, Musevilikte de, Hinduizm de de olabilir, herhangi bir kültür de olabilir.- ne olur biliyor musunuz? İyi hissettiren her batıl inancı kabul etmeye başlarsınız. Her şeyin iyi olduğu, hayal gördüren bir din haline gelirsiniz. Her şey tamamen iyidir.

Yusuf Suresi Tefsiri 37. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 37. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin video dosyasını indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu