İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 36. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 yılı Ramazan ayında yaptığı Yusuf Suresi Tefsiri 36. Bölüm. Bu derste Yusuf Suresi 52. ayet ile 53. ayet konu edilmektedir.

“Bir kez daha herkese esselamu aleykum ve rahmetullahi teala ve berekatuhu. Bugün sizlere, tekrardan Yusuf Suresi’nin 52 ve 53 numaralı ayetlerinden bahsedeceğim. Başlıktan da anlayacağınız üzere, bu bölümü “kadının sözleri” ya da “Yusuf (as)’ın sözleri” olarak adlandırdım. Çünkü müfessirlerin çoğunluğunun görüşü, 52 ve 53’te alıntılanan sözleri Yusuf (as)’ın söylediğinden yana. Ve aynı zamanda, bunların azizin/bakanın eşinin sözleri olduğunu düşünen, konuşanın o olduğunu düşünen bir azınlık görüş de var. Bu sebeple, yapmaya çalışacağım şey, 52. ayet hakkında geçen konuşmuş olsam da şu an yapacağım ilk şey, bunların Yusuf (as)’ın sözü olduğu görüşünden başlamak. Ve bu bakış açısını açıklamak.

Neden alimler bunu bu şekilde değerlendiriyor? Ve eğer bunlar onun sözleriyse, bundan ne çıkarım yapıyorlar? Sonrasında geri dönüp aynı sözlere azizin eşinin sözleri olarak bakacağız. Ve bunu bu bakış açısından açıklayacağız. Durum şu ki, muhtemelen ikisine de iki şekilde de bakılabilir. Bunun için ikna edici sebepler var…”

“Bazen Allah bir mümini, hayatında Allah’ın nerede durması gerektiğini ve insanların nerede durması gerektiğini anlaması için bir duruma sokar. Allah bu kişiye de bunu yapıyor. O bir mümin. Allah ona belirli deneyimler yaşattı. Ve bu deneyim oldukça kuvvetli. Bu af deneyimi, bu kadının çok ilginç ve benzersiz tevbe dersini alması için oldukça kuvvetli. Tevbe günahtan uzaklaşmaktır. Ama bu kadının durumunda tevbe, insanların senin hakkında düşündüklerinden uzaklaşabilmek. Bunu bir kenara bırakmak. Gururunuzu bir kenara bırakmak. İmajınızı bir kenara bırakmak. Toplumsal statünüzü bir kenara bırakmak. Sadece Allah’ın sizde gördüğüne tutunmak. Bu kadar. Ve kendime karşı ne kadar dürüst olabilirim, buna bakmak. Yani, hakikat ortaya çıktığında bu kadının endişesi de buydu.”

Yusuf Suresi Tefsiri 36. Bölüm – Nouman Ali Khan pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 36. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin video dosyasını indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu