MultimedyaVideo

Mutluluk Nereden Gelir? – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan verdiği birkaç hutbe boyunca Yunus Suresi 58. ayeti merkeze alarak, insan olarak her birimizin peşinde koştuğu mutluluğun nereden geleceğini 5 bölümle açıklıyor.  Mutluluk nereden gelir? Gerçek mutluluk nedir? Neyi elde ettiğimizde gerçekten mutlu oluruz? sorularını cevaplıyor. Serinin tamamını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

“…Asıl mesele, birini gerçekten neyin mutlu ettiğidir.”

“Mesele bu değil, asıl mesele, birini gerçekten neyin mutlu ettiğidir. Ve hissettiğimiz bu mutluluk, oldukça geçici bir his, arzulandığı ve kovalandığı kadar çok geçici bir his. Mesela birisi çok güzel bir tatilden fotoğraf paylaşır. Arkalarında muazzam bir şehir, güneşli bir gökyüzü görebilirler. Ya da güzel bir manzara vardır, şelale ya da dağ manzarası mesela.  Ve o fotoğrafta oldukça mutlu gözükürler. Ama yeterince tatile gidince artık her yer aynı görünmeye başlar, sizin için eskisi kadar heyecan verici değildir ve sizi eskisi kadar mutlu etmeyebilir.

Kovaladığımız bu şey, aslında devamlı hareket eden bir hedeftir. Yani elde ettiğiniz zaman tutunabileceğiniz bir şey değildir. Başka hutbelerde de bahsetmiştim, Allah, Hadid Suresi 20. Ayette, başağın altın rengine dönüşmesini tasvir eder. Aslında çiftçinin tek istediği, ekinin büyümesidir. Tüm yıl ekinin büyümesini bekler ve vakit geldiğinde bunu hasat festivalleriyle kutlarlar. Çünkü sonunda işleri meyvesini verir. Yani bir çiftçi için işinin meyvesi kelimenin tam anlamıyla budur. Ama o meyve bile bozulabilir. Ekinler de yeri gelince sararır, değil mi?

Çocuklar bazen şöyledir: “Şu yeni şeyi almayı çok istiyorum.  Yeni çıkan PlayStation 5 istiyorum ve bunu hiçbir yerden alamazsın. Umre için vize almaktan bile zordur. Onu bir alabilirsem… ” Sonra aldıklarında da “Aslında oynamak için pek zamanım yok, fena değil işte” gibi olurlar. Yani sevinci ve coşkusu azalır. Mesela yeni bir araba almanın verdiği heyecanı 2 ay sonra tekrar sorun, yeni bir evin verdiği sevinci 1 yıl sonra tekrar sorun. Bayram veya başka bir şey için aldığınız yeni kıyafetin ya da aldığınız bir hediyenin verdiği bir coşku hakkında 1 hafta sonra tekrar sorun… Heyecan, düşer.

Yani, vurgulamak istediğim ilk husus şu ki, bizim kovaladığımız bu şey aslında çok elzem. Ama mutluluğun tek bir şeyde bulunamayacağı konusunda emin olmamız gerekiyor. Çünkü arzuladığım şeye ulaştığım anda, başka bir şeye taşınıyor. Sonrasında başka bir şeye dönüşüyor. Mutluluk denen şeye tutunamıyorum gibi görünüyor.

“Allah’ın Kur’anda inşa ettiği bir nevi süreç, kişilik ve hayata dair bir bakış açısı vardır…”

Allah bize, Kur’an’da helal ve haramın ne olduğunu kesinlikle belirtmiştir. Bize evimizde ne yapacağımızla alakalı tavsiye vermiştir. Bize paramızı nasıl harcayacağımızla ilgili ilkeler vermiştir. Paramızı nasıl kazanacağımızla ilgili bir rehber sunmuştur. Ya da ticaretin nasıl yapılacağıyla alakalı. Bize birbirimizle nasıl etkileşeceğimizle alakalı ilkeler vermiştir. Ya da aileyle nasıl geçineceğimizle alakalı. Yapmamız ve yapmamamız gereken şeylerle ilgili ilkeler vermiştir. Ama o yapılması ve yapılmaması gerekenleri, masanın üstünde duran objeler olarak düşünebilirsiniz. Ki öncelikle, tüm yiyeceklerin durduğu bir konum olarak masanız olmalı. Bunun konumu, temeli, bir düşünme şeklidir.

Allah’ın Kur’anda inşa ettiği bir nevi süreç, kişilik ve hayata dair bir bakış açısı vardır. Ve eğer o bakış açısını inşa ederseniz, üstte duran her şey anlam kazanır. Böylece görürsünüz, ki sonraki birkaç hutbede de bunu açıklamaya çalışacağım, böylece, bu öğretiler, size gerçekten mutluluk verir. Ve o temel olmadan, o düşünme süreci olmadan, o öğretiler, Allah’ın verdiği helal, haram veya vaciplerle alakalı aynı öğretiler, sadece göğsü sıkıştıran, sıkıntı veren zor şeyler olur.

Mutluluk Nereden Gelir? 1. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Mutluluk Nereden Gelir? 2. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Mutluluk Nereden Gelir? 3. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Mutluluk Nereden Gelir? 4. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu