EtkinliklerHaber

İdlib İçin Acil Yardım Çağrısı

Suriye İdlib’te Esed rejimi ve Rusya bombardımanı nedeniyle zor duruma düşen halk, Türkiye sınırına göç etmek zorunda kaldı.

Bölgeden kaçan sivillerin bir bölümü Türkiye sınırına yakın bir zeytin bahçesine sığındı. Gidecek başka hiçbir yerleri bulunmayan bu siviller yeterli gıda ve su ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Suriye Müdahale Koordinatörlüğünün verilerine göre, İdlib’de Kasım’dan bu yana Türkiye sınır hattına yakın bölgelere göç eden sivillerin sayısı 264 bini buldu.

İdlib’deki kampların dolması, yeni çadır kurulacak alanın ve altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivil sığınacak yer bulmakta güçlük çekiyor.

Saldırılardan kaçarak evsiz kalan binlerce aile yardım bekliyor. Evlerini terk etmek zorunda kalan çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan Suriyeliler, ağır kış şartları altında yaşam mücadelesi veriyor.

“Üzerimizdeki elbiselerle kaçtık”

Kampta barınan sivillerden Subhiyye Birro: “Bombardımanın nereden geldiğini bilemiyorduk. Her yer bombalanıyordu. Üzerimizdeki elbiselerle kaçtık. Burada her şeye ihtiyacımız var. Onu da Allah’tan istiyoruz. Soba, mazot, elbise, yiyecek ve içecek. Her şeye ihtiyacımızı var.” değerlendirmesini yaptı.

Birro, şunları kaydetti: “Savaş uçakları, çıkış yollarını, yani Maarratünnuman’dan çıkan ana yolu vuruyorlardı. İki çocuğum var. Geceler soğuk geçiyor. Soba ve mazot lazım.” 

Genç Müslümanlar olarak İyilikte Yarışanlar Derneği’yle başlattığımız kampanya ile, Türkiye sınırına göç etmek zorunda kalan kadın, çocuk, yaşlı ve tüm ihtiyaç sahiplerine battaniye, kömür ve un gibi temel yaşam malzemeleri ulaştırmayı hedefliyoruz.

BANKA HESAP NUMARASI:

KUVEYT TÜRK
Hesap Adı: İYİLİKTE YARIŞANLAR DERNEĞİ
Hesap Numarası: 94908698-6
IBAN: TR52 0020 5000 0949 0869 8000 06

İHTİYAÇ MALZEMELERİ

1 Battaniye: 25 TL
1 Paket Kömür: 25 TL
1 Çuval Un: 95 TL

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu